regina noptii

numauita

Member
Cat de frumoase sunt ale voastre.
Si cea rosie este superba, dar nu cred ca miroase, nu?
Ai cumparat rasad sau ai avut seminte doar pt floare rosie?
 

mirela06

Active Member
Frumoase dar stiu ca la mine cele colorate, ca am avut doar movalii, atit au iesit din toate culorile, nu miroseau decit daca bagam nasul in ele :(
 

albela

Active Member
Pana acum se pare ca am trei nuante de flori iesite din seminte: alba, roz deschis pe exterior si alba in interior, si una roz mai inchis. Deci se corcesc la greu, intradevar.
 

irinabv

Active Member
Moderator
Si ale mele tot cam asa sunt. Dar nu miros decat daca imi bag nasul in ele si inspir adanc :( Cred ca la anul renunt la ele, ca si asa nu-mi plac prea mult :(
 

mirela06

Active Member
Am colorat cu tenta mov :rofl: (stiu eu de ce rid). Am sa le desfiintez ca nu numai ca sunt mari, dar nu au miros. Mai bine le les tot pe cele albe :)
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Sa ma laud si eu desi au doua minusuri de la mine: nu miros si sunt foarte inalte. Dar pentru ca le-am crescut din stadiul de seminte si sunt chiar frumoase in gradina nu m-am luat de ele inca :rofl: :rofl: :
 

mirela06

Active Member
Fooarte frumoase.Asa culoare are si a mea si Gradi, draga ,cele movalii sunt maaari si fara miros :cry:
 

aura62

Member
Daaaa... eu nu am stiut si cand am vazut ca nu miroase nici una din cele colorate, am crezut ca s-a intamplat ceva cu nasul meu.... :rofl:
 

mirela06

Active Member
Ei , ai scapat. Si eu am patit asta, dar am avut norocul sa simt mirosul celei albe si mirata,( daca m-ai fi vazut cum faceam cu nasul cind la una, cind la alta, ai fi ris) am stat, apoi am inceput sa rid de faza ce am facut :)
 

cris_tkp

Member
Am cumparat si eu un plicule de seminte de Regina-Noptii...colorata :( (nu avea doar alba). Nu stau la casa, as vrea sa le plantez in ghivece/jardiniere/galeti/orice numai sa am si eu in serile de vara mirosul acela.

Sfatuiti-ma ce sa fac......sunt cam "tufa" la germinat seminte.

Unde gasesc si eu rasaduri din acea alba de la mama ei?
 

alfa

Active Member
Cris, regina noptii e intr-un fel ca si portulaca, nu mai scapi de ea. Rasare usor pe unde nu te astepti din semintele cazute cu un an inainte.
Mai cauta si vei gasi cu siguranta si seminte de regina noptii alba, daca nu si nu, gasesti in primavara in piata plantute la pahar.

Ai grija, daca plantezi si alba si rosie, la anul iti vor rasari mai multe culori, de alb, roz deschis, la roz inchis si rosu ... ca se corceste foarte usor.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Nu dispera Cristina pentru ca majoritatea dintre noi avem asa ceva prin gradini.La primvara o sa se umple curtea si nu o sa stiu cum sa scapr de ele :( asa ca daca imi amintesti........rasaduri cite vrei o sa ai. :)
 

y0lka

Member
buna, eu acum cateva zile am plantat niste seminte de regina noptii... deja miau germinat si am primii puieti!! :D
 
Sus