Reventul /Rabarba/Rubarba

mirela06

Active Member
Eu nu mai ma pot bucura :cry: Am pierdt-o din cauza celui care a facut, platit fiind sa munceasca, asa ceva :cry:
 

dumitza

Member
Am gasit si eu azi seminte de rubarba la protectia plantelor :dans: :dans: Nu va spun ce fericire...noroc ca era ultimul plic altfel as fi luat 2-3 plicuri sa fiu sigura :rofl: :rofl: era doar 3 lei si are ceva seminte in el(nu le-am numarat)
Ma apuc de semanat ce sa mai.....voi ce vesti mai aveti despre platutele voastre??
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
In zona Brasovului unde sunt citiva cultivatori ai acestei plante si care au cimpuri intregi nimeni nu acopera cu nimic planta, din ce mi s-a spus mie cel putin...... :D
Exista in piata de linga gara din Brasov o batrina care are zeci de ari cultivati numai cu rubarba si cea mai mare cantitate o da la export.De fapt o ia cineva si i-o vinde.Ea vine in piata cu ce ii mai ramine :)
Brasovenii care au drum pe acolo sigur o vor gasi sa discute cu ea :) si eventual o si pot intreba.
 

elenafles

Active Member
Am si eu Rubarbura in gradina.Este o planta foarte rezistenta si nu trebuie protejata iarna.Radacinile ei sunt niste rizomi foarte grosi si bine fixati in pamant.Creste sub forma de tufe.Eu folosesc cozile frunzelor care sunt foarte bogate in vitamina C si din care prepar prajituri,compot si dulceata.
 

ionascus

Active Member
Nici eu nu am protejat radacinile de rubarba peste iarna....dar am sa incerc cu niste vase de ceramica la iarna....experimental
 

ghia_don

Active Member
melimeli a spus:
de ani de zile cautam aceata planta pe care in sfarsit am reusit sa o am datorita bunici sotului :D asa e cand nu sti ce au neamurile prin gradina :rofl: cauti peste tot si e langa tine :rofl:


cand eram copil mama cumpara de la piata si facea compot
acum am gasit si retete de placinte si tarte cu rebarbara :)

foloseste cineva?
poxicuta a spus:
la mine a fost ciufulita de catel, a ramas radacina , oare mai da?
carmenushka a spus:
E cumva rubarba/rabarbura/revent? ca de rebarbara n-am auzit :?
E mai raspandita in bucataria saxona/germana din cate stiu...eu una nici n-am vazut nici n-a mancat vreodata
poxicuta a spus:
in Ardeal se consuma mult , mostenire de la sasi! Compot, gem , etc..
melimeli a spus:
da i se mai zice si asa
in germania este foarta apreciata
compotul este delicios de acrisor :salivat:
melimeli a spus:
poxicuta a spus:
la mine a fost ciufulita de catel, a ramas radacina , oare mai da?
normal trebuie sa dea nu este pretentioasa :D
voi traduce cate ceva despre planta din maghiara (si la unguri este apreciata)
sicamin a spus:
Melimeli ,am si eu in gradina si zilele astea am facut deja compot. De fapt am facut un fel de nectar ca am pasat rubarba (dupa ce a fiert ) si a iesit super.(e mai bun rece de la frigider )
Poxicuta ,sigur va da plante noi din radacini . Eu am avut anul trecut vreo 2 radacinute si le-am sapat (ca am uitat de ele ) si au rasarit anul acesta mai multe tufe la care le-au crescut frunze imense. Eu folosesc doar cozile la frunze.
Elektra a spus:
sicamin a spus:
Eu folosesc doar cozile la frunze.
Si foarte bine faci :D , frunzele sunt toxice. Rubarba sau revent sunt denumirile folosite in romana, rebarbara este denumirea maghiara.
Stie cineva de unde se poate cumpara?
carmenushka a spus:
Fisa pe scurt a plantei http://www.gradinamea.ro/Rubarba___Rheu ... 545_1.html
De cumparat am gasit doar seminte aici http://www.gradinamea.ro/Rubarba___Rheu ... 545_1.html
Dar daca are cineva de dat radacina, parca mi-ar placea si mie sa incerc un compot macar, sa-mi astampar curiozitatea :D
 

melimeli

Active Member
bine ca stergi topicul :rofl: tocmai voiam sa scriu acolo sa se corecteze eu scriind rebarbara in loc de rubarba :rofl: nu degeaba sunt unguroaica :mrgreen:

am gasit in practic in bucatarie retete asa ca ieri mama a facut o tarta cu rubarba :wink: tare buna a fost :salivat: mai e o reteta si de placinta pe care urmeaza sa o incercam
 

ghia_don

Active Member
Imi faci pofta :salivat: ...mai ales ca pe la noi prin zona n-am auzit sa se cultive.. Sint tare curioasa cum e...
Iar tie iti doresc pofta buna la placinte :wink: !!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eu anul trecut am cumparat din Brasov si am facut gem.Minunat este putin spus .Pacat ca incercarile mele nu au dat rezultate la a prinde asa planta :cry: :cry: :cry: Chiar mi-as dori sa o cultiv in loc de spanac :mrgreen:
 

melimeli

Active Member
cris_nicol35 a spus:
rubarba mea ma dispera...a crescut de-mi acopera rosiile....
trebuie sa le rupi coditele :) (prin rasucire Nu cu cutit)

voi posta la retete o tarta cu rubarba este delicioasa :) :salivat:

am pus in 5 locuri in gradina daca se vor prinde si aduc pui mai dau si la altii :wink: plus de asta la bunica aduce seminte i-am zis sa o lase :wink: :mrgreen:
 
deci trebuie sa rup toate coditele???o las cheala???chiar trebuie sa fac ceva cu ea,fiindca gradina mea e mica si ocupa prea mult
 

elenafles

Active Member
Cris,cozile de rabarbura se consuma doar pana in iunie la Sanziene.La noi se spune ca dupa aceasta data sunt toxice.Nu imi e foarte clar de ce dar banuiesc ca atunci cand vin caldurile mari cozile imbatranesc,nu mai sunt crude si nici zemoase.
In concluzie recolteaza-le si fa compot,prajitura sau dulceata.Sunt delicioase. :D
 
Sus