Reventul /Rabarba/Rubarba

victoria

Active Member
daaa,as vrea,multumesc mult de tot.Pot sa iti trimit banii prin mandat acum sau odata cu banii pe semintele din America.Cum vrei tu :D :hug:
 

Floria

Active Member
Deja am si cumparat un pliculet, lasa-mi adresa pe MP sa ti-l trimit, nu a costat scump, nu se pune problema banilor.
 

ionascus

Active Member
Nico....intradevar...rubarba nu acreste asa bine ciorba....dar si asa mie imi place...in schimb am facut placinta si am gresit si am pus mai putin zahar... :oops: mi s-au strepezit dintii dar a fost buna tare...
Maicutele de la Agapia m-au convins sa pun rubarba in curte.....imi petreceam acolo vacantele cand eram mai mica si am mancat la Dansele compot si ciorba acrita cu rubarba...buna tare....
 

Floria

Active Member
Doina, am un teren de 5000 m care are doar doi Nuci si 20 Caisi pe el. Sa vad cat de rezistenta la seceta este planta si pot sa umplu terenul cu ea. :rofl:
 

Floria

Active Member
ionascus a spus:
Eu am tot mutat-o pana i-am gasit un loc semiumbrit langa gard....ii place teribil...
Multumesc Ionascus, voi tine cont de ce spui tu, am si eu un loc semiumbrit langa gard. Acum le am rasad mic de 5 cm.
 

doina

Member
Floria a spus:
Doina, am un teren de 5000 m care are doar doi Nuci si 20 Caisi pe el. Sa vad cat de rezistenta la seceta este planta si pot sa umplu terenul cu ea. :rofl:
Asa , da , dar credeam ca l-ai semanat in gradina de la Oltenita :wink:
Dupa cate stiu eu este o planta care are nevoie de apa dar pastreaza umiditatea de sub ea datorita frunzelor mari .
 

NASHU42

New Member
Re: Reventul sau Rabarbura

Buna !....vreau sa cumpar radacini (cantitate mai mare) pt a cultiva sau spuneti mi unde gasesc seminte ?
 

belisima

Well-Known Member
Re: Reventul sau Rabarbura

rubarba mea din seminte de anul trecut e uriasa :) anul asta pun de o placinta1
 

belisima

Well-Known Member
Re: Reventul sau Rabarbura

:( rubarba mea infloreste...e de bine??e primul an cand o am,ziceam ca fac macar o placintica,daca face flori mai face tije?
 

elenafles

Active Member
Re: Reventul sau Rabarbura

Dar frunze nu are? Intai apar frunzele si pe la sfarsitul lunii mai infloreste.
 

doina

Member
Re: Reventul sau Rabarbura

Am inteles ca ar trebui sa rupi tijele florale daca nu vrei seminte pentru ca ele se dezvolta in detrimentul frunzelor.
Noi am mancat din ea din primul an, chiar daca unele tije au fost mai mici.
 

veretregn

Active Member
Re: Reventul sau Rabarbura

doina a spus:
Am inteles ca ar trebui sa rupi tijele florale daca nu vrei seminte pentru ca ele se dezvolta in detrimentul frunzelor.
Noi am mancat din ea din primul an, chiar daca unele tije au fost mai mici.
Taie tijele florale. Atâta tot. Floarea slăbește planta.

Reventul crește bine în soare direct,nu la umbră. Însă are nevoie de multă apă.

Nu uitați că reventul se poate forța la întuneric.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
azi am vazut la Jamie un soi cica care e mai dulce si nu necesita mult zahar la procesare . Stie cumva cineva ce nume are ?
 

cllara78

Member
am cules seminte, revent rosu mare,soiul in engleza avea o denumire asemanatoare,planta avea 2,5 m inaltime tija florara.
vreau sa incerc sa obtin mai multe plante, dar nu m-am lamurit cand sa seaman in august, noiembrie, sau martie.
as dori un sfat.
daca doreste cineva sa incerce ofer seminte in zona Craiova.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
eu nu stiam ca se tunde floarea si au cazut seminte pe sol care in primavara au germinat dar le-am eliminat. Nu prea se complica lumea cu semintele pentru ca e mai usor sa divizezi tufele
 
Sus