S-a scumpit Streptocarpusul!

cornelia

Fondator
Membru staff
Dupa ce ca pe la noi sunt doar cateva varietati, s-au mai scumpit si alea. Acum 2 ani costa 12.5. Acum 1 an costa: 15-16. Acum costa 26. Si arata rau. Vin deshidratati complet si inainte sa fie bagati in magazine sunt udati ca sa "isi revina". Iar dupa aia baltesc de apa si le putresc radacinile. Am luat 3 azi, o sa le fac poze mai incolo ca sa-i vedeti. Varietati superbe, dar plantele arata jalnic.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Sa-ti spun drept i-am luat de mila. Daca ramaneau acolo sigur mureau. La mine au macar o sansa. :(
 

adana

Member
eu nu inteleg,de ce comerciantii,daca vad ca planta mai are putin si moare,o tin tot la acelasi pret.ar trebui sa se bucure ca reusesc sa o dea,si la jum de pret.asa ar trebui sa gandeasca.e bine si pt afacere,si pt biata planta
 

cornelia

Fondator
Membru staff
1. Rosu sangeriu cu un strop de siclam - mi-a placut la nebunie culoarea, dar nu are nici macar 1 floare ca sa nu fi fost "arsa" de deshidratare



2. Alb imaculat - si el saracul tot cu flori "arse". Mai are si o frunza moale si alta suie.



3. Mov cu mai multe nuante - florile arata ceva mai bine, dar 2 tije au fost rupte, lipseste o frunza mare din care cauza planta isi pierde simetria. Alta frunza este maronie si moale din cauza ranilor de transport si a lipsei apei.

 

cornelia

Fondator
Membru staff
Dana astea nu erau la vanzare. Erau la "pre-vanzare" - reanimarea plantelor dupa un transport defectuos. Problema a fost la transport, nu neaparat in magazin.
 

MERY

Active Member
Culorile sunt foarte faine, numai ca plantele sunt cam jigarite :( dar la tine Cornelia care esti mana de aur o sa le mearga bine... :D
 

adana

Member
cea albastra este superba.sa iti traiasca cornelia!(sigur nu mai este nevoie de urare,stii tu sa le resuscitezi) mie nu imi par asa suparate,totusi.
 

crocus

Member
Eu am cumparat tot in aceasta stare de la Cora-Militari dar la pretul de 10 lei. Unu din ei este exact ca al tau rosu sangeriu iar celalat este un roz foarte pal cu alb.Acum sunt mai bine incep sa faca tije noi de flori. :D
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Crocus nu se vad bine culorile. :cry:

Eu am dus chinuitii azi la serviciu. Se lafaie pe pervaz. M-am uitat la ei azi de 50 de ori. :oops:
 

Sash

Active Member
Cornelia... pana sa-ti vad "chinuitii" eram convinsa ca ma pot abtine sa nu cumpar unul daca il intalnesc. Acuma... am asa niste dubii....
 
Sus