S-a scumpit Streptocarpusul!

crocus

Member
Stiu dar din pacate nu pot face poze mai bune ca nu am aparat bun, cel bun a fost mancat de caini :)
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Foarte frumosi, sa va traiasca...cred ca ma molipsesc si eu dar pana acum n-am gasit streptocarpusi de vanzare (sau nu stiu eu unde sa ma uit, cred).
O sa incerc la Romstal Garden cand ajung in Buc (poate chiar in wk-end) - dar mi-e la indemana cel din Pipera - la Metro/Practiker/Brico/Carref - ati vazut asa ceva? ca astea sunt in Ploiesti...
Poate ma ajutati cu o locatie exacta unde au asa ceva ca sa ma duc punct ochit, punct lovit...ca prea sunt frumosi :D
 

adana

Member
te pot indruma eu spre o florarie ,unde am vazut acum 2 saptamani,cand mi-am luat eu peperomia.este in piata vest,exact unde sunt platourile,pe partea dreapta,cred ca este penultimul magazin.este o florarie,si doamna este o draguta.avea atunci.nu am mai trecut,de atunci,merg doar cand am treaba la medicul de familie.am avut nevoie ,dar am trimis sotul.asa ca...
daca ai drum,sper sa mai gasesti :D
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Multumesc Dana, o sa incerc sa ajung dar nu prea stiu zona aia. Piata este in spatele fostului cinema Modern?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Vad ca unul e rozaliu ca al meu si altul este siclam intens ca unul pe care l-am avut anul trecut. Sa te bucuri de ei. :oops:

Stai sa-i vezi pe amaratii mei de la Romstal ce frumosi s-au facut.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Cel mai mandra sunt de asta:


Care arata asa cand l-am luat:


Rozeta nu este perfecta, dar florile sunt. Si sunt multe. Este cel mai bogat strepto pe care l-am avut vreodata. :oops:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Asta arata asa cand l-am luat:



Acum este inca asimetric, dar florile sunt superbe, foarte inchise la culoare. Din cauza pervazului puternic expus la soare a fost palit nitel pe frunze. Acum sunt toti mutati la umbra.

Acum arata asa:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Asta e proaspat luat, tot de la Romstal, tot pretul ala:



Arata mai bine decat aratau ceilalti cand i-am luat. L-am dus si pe el tot la serviciu. Langa fratii lui.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Cel alb arata asa cand l-am luat:



Acum e asa:


Scuzati poza intunecata dar era nor tare afara si ploua.
Este o superbitate relativ simetrica si permanent plina de flori. Sunt tare mandra de el.

Si uitati si cum e floarea:

Are un pic de galben si roz la mijloc. Ocazional, nu mereu.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Absolut super, Cornelia, felicitari!
Ce le faci? Cum le corectezi rozeta - rupi pur si simplu frunzele? Cum le uzi, ce ingrasamant le pui, da-ne niste detalii, te rog. Imi plac foarte, foarte mult...
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Nu-i nici o filozofie. Am rupt cateva frunze pentru ca din cauza lor nu avea ghiveciul loc pe pervaz. S-ar fi rupt accidental din cauza jaluzelei. Ocazional am rotit ghiveciul, ca orientare spre lumina. Am udat cand pamantul era partial uscat. Cand am vazut ca ii arde soarele, i-am mutat la umbra. I-am curatat de flori trecute, cand a fost cazul. Apa de la robinet. Ingrasamant deloc. :oops:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
I-ai udat ca pe violete in tavita? sau obisnuit, prin ghiveci?
Eu sunt din ce in ce mai convinsa ca plantele simt faptul ca le iubesti - nu e nevoie sa le vorbesti sau mai stiu eu ce altceva, cred ca simpla atentie si atingere umana si le face sa "coopereze" cu tine si sa te recomplenseze cu flori...
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Pai de iubit le iubesc pe toate. Am zis mai in gluma mai in serios ca eu traiesc din flori si ... florile din mine. :rofl: :rofl:
 
Sus