Schlumbergera si Zygocactus, cactusi epifiti

cornelia

Fondator
Membru staff
La mine a inflorit cea portocalie. Mai putin ca anul trecut, dar s-a straduit saraca (o iert, tinand cont ca era cat pe ce sa moara din cauza paianjenilor rosii). Cea galbena are boboci, la fel si cea grena (sper sa fie grena). Nici o veste de la cea siclam. Lenesa. :x
 

lelia

Well-Known Member
Din experienta va spun ca cea mai harnica este cea portocalie ,infloreste in noiembrie ,apoi cea alba,roz ,rosu, mov ,iar cea siclam in decembrie aproape de craciun .
Aveti niste flori superbe ,sa va traiasca ,sa infloreasca si sa va incalzeasca inimile la inceput de iarna :D
 

roxy

Member
La mine toate infloresc acum dar prima care si-a deschis bobocii a fost cea siclam. Nu cred ca e o regula generala, depinde de conditiile pe care le asigura fiecare.
 

zamfira

Member
Cum zice Roxy , depinde de contiile oferite . Eu le tin vara afara si le aduc in casa numai cand se anunta primul inghet. De obicei imi inflorea la inceputul lui noiembrie , dar acum pt ca a stat afara mult mai mult, deabea acum incep sa se formeze bobocii .
 

lelia

Well-Known Member
Vad ca suntem doi contra unu ,deocamdata ,am facut aceea ordine din experienta .Plantele mele stau in acelasi loc de trei ani si in fiecare an infloresc in aceeasi ordine. :wink:
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
In vara am pus un lastar la prins,direct in pamant si l-am tinut toata vara afara in soare si ploaie.Acum ma rasplateste:
 
Sus