Schlumbergera si Zygocactus, cactusi epifiti

cornelia

Fondator
Membru staff
Fetelor nu cred ca e posibil sa se petreaca ce ziceti voi. E vorba mai degraba de o instabilitate a hibrizilor. Nu stiu sigur, dar pare posibil.
 

lelia

Well-Known Member
Eu cred ca substantele nutritive pe care le folosim ,influenteaza foarte mult culorile ,nu doar la aceasta planta ,ci si la celelalte.
Solul lumina si temperatura contribuie si ele la accentuarea sau decolorarea nuantelor.Eu sunt incintata de aceste schimbari :D
 

Cristiana

Member
Eu nu cred ca daca puneti mai multi hibrizi de culori diferite in acelasi ghiveci vor ajunge sa se "corceasca", teoretic fiecare ar trebui sa infloreasca in culoarea initiala.

Eu am boboci la o schlumbergera surpriza luata anul trecut din Metro, se pare ca florile vor fi rosii.
 

Claudiavis

Active Member
Fetelor... cred ca la anul va fi nebunie la mine in casa! Deja anul asta s-a umplut de flori o craciunica alba cu pistil ciclam. Pina la anul mai imi cresc alte trei care acum sint pui mici, si anume: una cu flori ciclam cu alb, una portocalie absolut minunata (multumesc, Ani!) si una care e un ciclam-movuliu uniform :oops:

Abia asteeeeeept!!!!
 

daisy111

Active Member
Numai mie nu vrea sa-mi infloreasca :cry: nu stiu ce le spuneti voi..dar a mea tare puturoasa e :cry: Cel putin ma bucur cand vad altele in toata splendoarea lor :D
 

Claudiavis

Active Member
daisy111, craciunitelor trebuie sa le dai pe la nas cu aer rece, sa se prinda ca a venit timpul sa infloreasca... eu stiu... tine-o zilnic citeva ore in fata geamului deschis. Tin minte ca una mi-a inflorit odata numai pe ramurile din dreptul crapaturii geamului - deh, numai prin fereastra intredeschisa ii venea aer rece :rofl:
 

daisy111

Active Member
Pai ias da peste nas daca ar fi bine sa o tot mut pt ca nu mai am loc pt ea pe pervazul geamului si asa am pus-o pe o mobila unde nu prea ajunge atata aer rece cand tin usa deschisa....asa ca macar sta de decor daca flori nu-mi va face :(
 

daisy111

Active Member
Pai ias da peste nas daca ar fi bine sa o tot mut pt ca nu mai am loc pt ea pe pervazul geamului si asa am pus-o pe o mobila unde nu prea ajunge atata aer rece cand tin usa deschisa....asa ca macar sta de decor daca flori nu-mi va face :(
 

Claudiavis

Active Member
S-ar putea sa avem soiuri diferite. Craciunica mea n-a zis nici "pis", desi am mutat-o de colo-colo cind avea boboci. A inflorit bine-mersi.
 

zi_inflorata

Member
Moderator
A venit zana maseluta la mine cu o Craciunita imbobocita de toata frumusetea de un roz superb. Promit sa pun poze maine seara. Gabiuta in ce oras e Kauflandul asta cu Craciunite asa ieftine? Eu am dat 23 lei la Metro Constanta
 

daisy111

Active Member
Cam rea a fost zana maselutelor cu tine zi_inflorata pt ca te-a lasat pe tine sa o platesti :rusine: :rusine: parca era vorba ca ea indeplineste dorintele pana la capat.... :) Sa-ti traiasca si sa se simta cat mai bine in casa ta :wink: :* ....maine pozica....
 

angela draganoiu

Active Member
Dya tu ............ taci si faci vad ca ai niste frumuseti de-ti iau ochii, sa te bucuri de ele.
ale mele sint in faza de boboci, anul asta e prima data cind imi infloreste Zygocactusul. nu stiu ce a avut de n-a vrut pina acum ............. ahh ba stiu. cit am fost plecata 2 saptamini in concediu (in prima jumatate a lui septembrie) fiica-mea nu l-a udat aproape de loc (asa a avut ordin). asta sa fie cauza ? voi ce ziceti ?
 

zi_inflorata

Member
Moderator
daisy111 a spus:
Cam rea a fost zana maselutelor cu tine zi_inflorata pt ca te-a lasat pe tine sa o platesti :rusine: :rusine: parca era vorba ca ea indeplineste dorintele pana la capat.... :) Sa-ti traiasca si sa se simta cat mai bine in casa ta :wink: :* ....maine pozica....
da daisy111, dar la noi in familie eu tin bugetul asa ca, orice dar as/mi-as face tot eu aloc banii :rofl:

Stiu ca am ramas datoare cu poza ( deja s-au desfacut 3 boboci), dar nu am avut cand. Poate reusesc diseara, daca nu, sigur in weekend!
 
Sus