Sem Luca

cornelia

Fondator
Membru staff
Pai eu vad si denumirea ...

Tulipa Double Early, red

etc.

Nu are cum sa ofere mai multe informatii pentru ca el asa le importa. Probabil ca asa e mai ieftin.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Desi nu se incadreaza titlului de mai sus trebuie sa va spun cu mare regret in suflet ca bulbii comandati la "Eutopia" sunt mai scumpi decit cei aparuti la supermarketuri iar sursa este aceeasi:Olanda.
Sa fie mai buni ca ii vind vrac?
 

viovaslui

Member
Cei de la Eutopia au adus dupa 10 septembrie alte soiuri de lalele pe care le livreaza,cel putin cate 50.Din experienta dvs.sunt sanse sa livreze doar cate 10? Stiu ca sunt mai ieftini daca iei 50 dar mie-mi trebuiesc 10.
 
Din cite stiu eu cei de la Sem-luca,.livreaza numai en gros,nu cite un pachet ,.Cite un pachet vinde doar la magazinul lor din Timisoara
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Viovaslui.......daca suni la Eutopia cu siguranta iti vor raspunde in cunostinta de cauza!Sau......trimite-le un mail.Poate cine stie?Iti vor raspunde.
Este modul cel mai simplu de aflat.Pentru comanda noastra eu am sunat de citeva ori.Sa fi fost 4 sau 5??? :twisted:
 

viovaslui

Member
tudurachilarisa a spus:
Din cite stiu eu cei de la Sem-luca,.livreaza numai en gros,nu cite un pachet ,.Cite un pachet vinde doar la magazinul lor din Timisoara
eu am luat astazi din Vaslui de la o farmacie fitosanitara
 

viovaslui

Member
cornelia a spus:
Vedeti ca ati amestecat furnizorii. Semluca e unul, Utopia altul.
Nu i-am amestecat.Eu pe unde vad bulbi de lalele cumpar tot. Daca ar fi dupa mine as cheltui toti banii sa le vad pe toate lalelele cum infloresc in gradina.
Ce e mai frumos oare ca o albina sa o vezi zburand dupa mancare si o floare deschizandu-se in propria gradina?In fiecare zi cand vin de la stupina aduc flori proaspete acasa.Ce pacat ca este pauza de de 3 luni de la crizanteme la ghiocei...
 
Viovaslui ,ai luat bulbi de la fitosanitare pentru ca aia se aprovizioneaza de la Sem-Luca .Noi nu putem comanda de la ei ,cite un pachet ,pentru ca sunt angrosisti,lucreaza doar cu societati ,nu cu persoane fizice..Si eu ma aprovizionez de la fitosanitare ,domnul si doamna de acolo ma cunoaste ca pe-un cal breaz,daca vreau un bulb doar ,imi desface punga si-mi vinde bulbul,platind pretul aferent.In alta parte daca punga e de o suta de bulbi ,asa trebuie s-o cumperi ,nu ti-o desface
 

blueheart_d

Member
eu am comandat bulbi de la sem-luca si nu am avut probleme cu ei. bulbii lor sunt ambalati in pungi precum cei din practiker. am comandat chiar si o punga din care n-am vrut mai multe. pe langa bulbii de crini asiatici si lalele, am cumparat si butasi de trandafiri, trei feluri cte unul din fiecare. eu am fost multumita de serviciile lor. preturile la trandafiri erau destul de bune
 
viovaslui se referea la faptul ca de la firma nu-i vinde cite o punga din fiecare ,nu putea cumpara online in cantitati mici ,cite o punga .asa mi-au explicat si mie ,nu onoreaza comenzi persoanelor fizice .,lucreaza doar cu persoane juridice.Ne putem aproviziona de la magazinul lor din Timisoara sau din Bucuresti
 

Luciana35

Member
am vazut si eu oferta de la Sem-Luca ...am vazut ca au bouga,clematite , lonicera , hortensie....si semintele ma intereseaza...dar am citit ca vand en-gros....nu mai sunt persoane interesate sa facem o comanda comuna?
 

roxy

Member
bouga m-ar interesa si pe mine dar eu nu mai sper la comenzi colective :cry: . se poate face si comanda pentru o singura persoana dar nu ai siguranta ca o onoreaza din cauza comenzilor mai mari. problema eca se trimite prin firme ce curierat care te cam usuca de bani. tot mai buna era posta romana.
 

Luciana35

Member
de ce esti asa pesimista.... hai sa mai insistam poate sunt mai multi interesati....as face comanda personal dar mi-e ca o sa-mi trimita ce le-a mai ramas...s-apoi nu vreau nici curierat (nu vreau sa dau mai mult pe transport decat pe flori) .Voi poate aveti prin zona magazine bine aprovizionate ,dar la mine....am rugat odata o florareasa sa imi aduca si mie o floare de hartie (mi s-a parut ca e o denumire mai usor de tinut minte decat bouga) la care doamna respectiva a sarit ca arsa ca ea aduce numai flori naturale.
 
Sus