Spanz (Helleborus)

ghia_don

Active Member
Prin padurile noastre n-am vazut niciodata :( ...

Iar al meu , cel plantat primavara trecuta, are citeva frunze, aceleasi de anul trecut, dar nici o floricea nu vrea sa dea :cry: ...Nu stiu ce ar trebui sa-i fac sa infloreasca :( ...
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Al meu saracu' a fost mutat de cel putin trei ori si are flori cu duiumul si nu a avut parte de ingrasamint.As zice ca nu este de loc pretentios :)
 

mirela06

Active Member
Ma bucur. Eu nu stiu ce sa le mai fac numai sa le fie bine si sa ma rasplateasca, ceea ce si fac , saracele. Tare mi-i drag de ele :)
 

iraira

Member
Foarte frumos...Am fost si eu duminica trecuta la padure si era plin de brebenei si viorele...o frumusete...imi pare rau ca nu aveam aparatul foto la mine...
 
:eek: nu am banuit ca pot fi atat de multi ghiocei in padure :eek: :eek: cred ca in realitate este o incantare sa fii inconjurat de atatea flori de primavara :visator: :visator:
 

aleynad

Active Member
Moderator
eu l-am cumparat pe primul din piata, apoi cand am mers pe la munte la plimbare i-am gasit cu duiumul prin padure, chiar pe marginea drumului, asa ca am mai luat si mi-am completat colectia acasa :D
s-au prins imediat, nu am avut probleme cu ei pana acum
probabil ca le place si lor de mine, asa cum ii plac eu :oops:
 

mirela06

Active Member
Asa am patit si eu. Flori mari, f. mari,el de asemenea, de unde sa fi stiut ca este ca cel din padure si rolul lui. Nu-mi pare rau ca l-am cumparat desi am dat o groaza de bani pe 2 buc. Oricum fac atitea flori si stau v. verzi si iarna. Fiind o planta puternica si o toxica si mai si, este de inteles ca este o supravetuitoare si se prinde f. repede, iar de inmultit, tot asa. Animalale, vacile, daca o simt, ocolesc locul acela. Oricum sa o stapinesti sanatoasa.
 

aleynad

Active Member
Moderator
mersi la fel,Mirela!
Pe mine nu m-a costat prea mult, am luat-o din piata de la tarani, cred ca am dat vreo 2 lei, era inghesuita intr-un pahar de plastic. Cred ca de fapt habar n-aveau ei ce planta era, noroc ca eu o mai vazusem prin reviste si am stiut pe ce comoara am pus mana :wink:
 

aleynad

Active Member
Moderator
l-am vazut in primavara si la florarii, dar un ghiveci era 30 lei :eek:
deci m-am descurcat f bine, nu-i asa? :wink:
 

mirela06

Active Member
Nu bine, foarte bine. Eu am dat 80 roni pe 2 buc. aduse din Alba, acum un an, cu ocazia Zilelor Severinului. Am cumparat f.f. multe si bani, nu mai spun. :ros_unghii:
 

aleynad

Active Member
Moderator
vai,mirela. Credeam ca numai eu sunt asa nebuna sa arunc cu banii de cum imi face cu ochiul o floare :rofl:
noroc ca pe mine ma mai tempereaza sotul meu :)
 

mirela06

Active Member
Sa stii ca merita, dar am vazut ca sunt si cu flori duble, culori diverse.Ah, nu gindi ca , in realitate, ci doar in poze.
Ce ma incinta la ele, este faptul ca ramin v. verzi si in albul sapezii, sau chiar i silele fara aceasta, si toar totul mohorit si trist, verdele lor si a celor care rezista si ramin asa, iti incinta privirea.
Este ceve acolo, viu si care , parca te asteapta sa te uiti la ele, zicind...”suntem aici” :)
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Dragalasilor ce va fac helleborii? :) Am si eu 3 dar inca nimic (in gradina la serviciu, plantati de vreo luna).
 
Sus