Spathiphyllum wallisii - Crinul pacii

Roxana

Active Member
Si a mea este inflorita acum, dar are varfurile brumificate. Cred ca trebuie sa o pulverizez si eu pe frunze. La mine se pleosteste cand nu are apa. Cum o ud, isi revine. :D
 

danya

Active Member
Da, frunzele sunt asa din cauza aerului uscat. Pulverizeaz-o si nu astepta sa "ceara" apa. Am mai citit ca merg puse si pietricele si apa in tavita ghiveciului.
 

helisananca

Member
eu nu ii pun pietre insa o ud mereu ,cateodata ii las si apa in farfurioara :D si asa pateste si a mea cand ii este sete se pleosteste si imediat ce o ud isi revine insa nu-i fac bine aceste treceri bruste ,,e bine sa fie mereu udata..eu marturisesc ca am uitat o singura data :oops:
 

helisananca

Member
am dat din lac in put...dupa cum am scris la cafenea o perioada de timp am avut florile in alta pare si s-a ocupat altcineva de ele total nepriceput,mi-a shimbat ghivecul ,,,intr-unul mai mare ....deocamdata e ok insa de cum il stiam eu a inceput sa faca frunzele mai mici,e adevarat ca nici praful nu era sters dupa frunze :( ,eu stiu ca i place sa stea inghesuit in ghiveci acum el e batos...sper doar sa redevina ce a fost :roll: am sa pun si poze maine
 

danya

Active Member
E frumos si bogat. :D
Depinde cate plante sunt in ghiveci, daca sunt 2, fac 2 flori, daca sunt 7...7 flori.
 

helisananca

Member
pai am un singur spaty si a facut 3 flori adica 3 tije 2 odata si inca unsa pe sfarsitul celor doua ,da si cand l-am primit avea3 flori
 

Pocalinda

Member
Florile sunt mai multe, dupa numarul de plante din ghiveci. Cat traieste omul invata! :oops:

Eu am separat multi spati de am daruit vecinelor, de exemplu al meu l-as putea separa cam in 3 plante dar nu am ce face cu atatia asa ca ma rezum sa tund frunzele de la baza care sunt cele mai vechi si mai mici.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Spaty are rizom care se inmulteste printr-o simpla divizare. (Poti sa il tai cu cutitul ;-)). In primele zile dupa separare este posibil ca frunzele sa stea aplecate, insa isi vor reveni intr-o saptamana.
 

IoanaTweety

Active Member
Neata tuturor.

Am o problemuta. Dupa ce ca nu mi-a inflorit mai mult de un an de zile, cand in sfarsit i-au dat 2 floricele, iata ce s-a intamplat cu una din ele:



Cealalta floare, de pe cealalta tulpina, arata bine deocamdata. Ce nu-i place? :(
 

sarselia

Active Member
Moderator
Nu am patit niciodata cu florile un asemenea fenomen dar ma gandesc sa nu fie vorba ori de ceva curenti de aer rece ori poate ai udat din greseala si floarea??
:?
Intreb si eu...
 
Sus