Sporul casei (Impatiens)

AngelEyes

Member
Hmm poate e al meu mai sensibil ?? Desi banuiesc ca ghiveciul mai mare va rezolva problema...asta de acum are vreo 9 cm cred.
 

albela

Active Member
In cazul asta iudit are dreptate, schimba-i ghiveciul. Dar ai grija sa nu il pui nici intr-unul prea mare.
 

AngelEyes

Member
OK fetelor,multumesc :D Am gasit ghiveci potrivit ca marime,ma apuc acum sa-l transplantez.Cred ca aceeasi problema o am si la cercelus(il gasesc zilnic cu frunzele moi si pleostite,desi in ziua precedenta a fost udat si pulverzat...iar unii boboci sunt moi),asa ca il voi muta si pe el.
 

paula

Member
Impatiensilor le merge foarte bine si afara , iar dimineata sau seara pe racoare stropiti cu apa
 

AngelEyes

Member
S-a rezolvat problema si la sporul casei si la cercelus.Schimbarea ghiveciului a rezolvat-o :) Azi nu le-am mai gasit pleostite !
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ce ciudatenie o fi si asta?Flori pe tija ?????????????? :eek:
O fi prea mic ghiveciul?
Si acesta a carui culoare o iubesc tare mult: .Restul este in gradina..............
 

AngelEyes

Member
Uau Gabiuta...de unde ai asa multi ? Din seminte ? Mi-i imaginez pe toti infloriti...raiul pe pamant :visator:

PS Mie imi pare cam mic ghiveciul.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Da,din seminte si mai am intr-o jardiniera .Au iesit toate semintele pe care le-am pus.Si daca e adevarat ce scrie pe pliculet ar trebui sa fie si batuti :)
 

AngelEyes

Member
Moama ... te-ai scos !!! Eu nici macar seminte de batuti nu am gasit :x Am luat un plic de simpli si i-am semanat amestecati cu alte flori...voi vedea ce culori si mai ales daca voi avea impantiensi :) Acum sunt prea mici ca sa-mi dau seama(am semanat tarziu).
Daca vei avea multi batuti cumpar si eu unul .. :D
 

AngelEyes

Member
Azi am vazut un paianjen rosu pe impantiensul meu :| Desi m-am chinuit sa-l stropesc cu apa zilnic si pe fata frunzelor,si pe dos :( Maine stropesc cu Nissorun ca nu se mai poate.
 

AngelEyes

Member
Gabiuta da,te rog chiar !!! :)
Angela sa stii ca stau fff bine la capitolul vedere...si chiar m-am mirat si eu sa-l vad azi.A fugit cand am stropit planta cu apa :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Sa mai faca un rind-doua de frunze si gata! :D Cred ca peste o saptamina o sa fie gata de calatorie :rofl:
 

angela draganoiu

Active Member
AngelEyes a spus:
Gabiuta da,te rog chiar !!! :)
Angela sa stii ca stau fff bine la capitolul vedere...si chiar m-am mirat si eu sa-l vad azi.A fugit cand am stropit planta cu apa :D
ma bucur ca ai o vedere atit de buna. cinstita sa fiu eu nu i-am vazut dar am vazut urmele si rezultatul trecerii lor prin impatiensii mei care au murit unul cite unul asa ca am renuntat la ei desi sint atit de frumosi. dar vorma lui nenea Iancu Caragiale caldura mare mon ser .................
 

AngelEyes

Member
Angela si mie mi-au murit anul trecut si imi veneea sa plang dupa ei...Anul asta cand am cumparat impantiensul am luat si Nissorun :) O sa-l stropesc maine...si sper sa nu moara.Macar pana in iarna sa il am ...
 
Sus