Streptocarpusi infloriti

miha

Member
Fleur...sunt minunati... Ai cei mai frumosi streptocarpusi din cati am vazut eu pana acum... :indragostit:
 

Fleur

Active Member
Multumesc!
Sarselia n-au inflorit deloc? Ar fi trebuit s-o tina tot intr-o floare fiindca primavara e inflorirea cea mai spectaculoasa dar le trebuie lumina buna fara spare direct mai mult de 2-3 ore dimineata ori seara.
La mine infloresc cel mai devreme cam la 7 luni de la plantarea frunzei si de obicei puii sunt tare harnici.
A doua inflorire e spre toamna dar nu mai e atat de bogata ca prima iar unii infloresc sporadic tot timpul.
 

sarselia

Active Member
Moderator
I-am cumparat in martie infloriti si de atunci pauza.Absolut nimic.
Cred ca totusi i-am tinut cam departe de geam si nu cred ca au beneficiat de prea multa lumina.
Sper ca acum daca ii scot afara sa le mearga si mai bine si sa si infloreasca.
Speer...
 

ghia_don

Active Member
Si ai mei sufera foarte tare de la caldura, stagneaza in crestere, nu mai infloresc, si mai pierd din frunze...
La mine in balcon temperatura ajunge si la 34-35 grade si toate florile pe care le tin acolo cam sufera..
 

Fleur

Active Member
Pune-l la racoare si daca pana maine nu-si revine umbla la radacini ca au putrezit. Rupi tot ce e afectat, plantezi iarasi si-l pui in minisera. Eventual pui o frunza in apa si dupa ce se rehidrateaza o plantezi.
 

michaela

Active Member
Ce usor le rezolva Fleur.... rapido/supido....... :rofl:
Eu una.... nicio frunza nu am prins in toate tipurile si chipurile :rofl: :rofl: :oops:
 

andreiacamelia

Active Member
Off, unde la racoare, ca m-as duce si eu acolo. E o caldura la noi de inebunesti. Oricum o sa tin cont si sa fac o inspectie la radacini.
 

michaela

Active Member
si la noi la fel............ :cry: :cry:
Ei.... Fleur la Campina.... tocmai ce mi-a zis fi-mea ca la munte a plouat si e rece... asa ca :) .... tare as fugi si eu la munte........... :(
insa andreiacamelia... eu stiu o camera mai retrasa.... poate , poate.... nu le place caldura neam :cry:
 

Fleur

Active Member
Pai si din ai mei mai e cate unul sensibil si am vazut ca merge figura asta. Zilele astea a fost destul de cald si la mine si nu pot sa-i pun pe toti sa aiba si lumina multa si racoare asa ca se mai blegeste cate unul dar intra la resuscitare :rofl:
Michaela in pastile de turba si minisera se prind tare repede frunzele de strepto. Cele care le-am pus in aprilie-mai au pui acum toate si inca desul de maricei ca am fost surprinsa si eu cand m-am uitat la ele.
 
Sus