Streptocarpusi infloriti

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Fetelor, sa-i vedeti pe aia de s-au dus pe "meleaguri mai insorite" ce frumosi erau, dragutii ... Fleur stie :wink: ...dar se iarta ca eram si eu mica si nestiutoare anul trecut :rofl: :rofl:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Lasa ca i s-au intamplat din astea oricui.
Si eu ma mir ca la cat sunt de pretentiosi au rezistat la mine din martie pana acum.
Dar ...cine stie ce se mai poate intampla....
 

Fleur

Active Member
Merry, streptosul tau se numeste Branwen :D
Pacat ca sunt asa sensibili ca sunt de-a dreptul minunati.
Aveti grija cu apa acum vara :wink: mai bine mai putina decat mai multa :)
 

dorinas

Member
Si aici cativa:

Am pierdut o mare parte din ei dar acuma imi refac colectia, tocmai am comandat 6 de la Dibleys :)
 

sarselia

Active Member
Moderator
:eek:
Minunati!
Ultimul imi place cel mai mult!
Sa iti traiasca si sa le mearga si celor noi si acestora, bine!
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Grup floricios compact :rofl: :rofl: - cu multe multumiri lui Fleur de unde au fost adoptati majoritatea:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
La mine au inceput sa sufere. Nu mai cumpar streptocarpusi, nu vreau sa-i mai vad murind peste vara. :(
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Saru'mana, nu, trebuie sa ma adaptez la conditiile de acasa. Nu pot sa cer nimanui un astfel de efort.
 

ghia_don

Active Member
Si eu am gasit citiva decedati la intoarcerea din concediu :cry:, iar din frunzele puse la prins n-am mai gasit nimic :cry: :cry: :cry: ...
 

Pocalinda

Member
Imi pare rau de pierderile voastre, aceeasi frustrare o am si eu cu gloxiniile, li s-au rasucit si ars frunzele desi le-am avut la un geam cu orientare vestica si pe pervazul exterior erau alte flori ca paravan :(
 

Fleur

Active Member
Taiati frunzele care se inmoie si puneti-le in apa in cel mai racoros loc. Se vor intari dar nu va grabiti sa le plantati pana nu mai trece putin zaduful asta. Mi s-a parut ca stau mai bine in apa decat in pamant ca si eu am numai pahare si alte vase cu frunze de la cei care s-au dus la ceruri :)
 

sarselia

Active Member
Moderator
Multumesc mult.
Din pacate unul de la Fleur si cred ca unul de la tine sunt mai suferizi dar sper sa isi dea si ei drumul.
Cu caldurile astea si cum am lipsit 2 saptamani de acasa era clar ca nu va fi totul roz la intoarcere.
Dar sperante sunt.
:D
 
Sus