Streptocarpusi infloriti

Pocalinda

Member
Mada ai niste flori superbe! Eu nu detin nici un streptocarpus, ar fi cazul sa ma apuc... :rofl: E propice perioada pentru inmultiri prin frunze?
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Multumesc.
Pocalinda, ca pentru orice alte plante, primavara ar fi momentul oportun pentru inmultire. Iarna e ceva mai greu dar daca le poti asigura necesarul de lumina si caldura ai putea avea succes.
Bafta multa!
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Prima oara inflorit la mine, un puiut mititel de Gloria primit de la o persoana tare draga mie:

Floarea este micuta si gingasa :D

In continuare, Cristal Beauty infloreste intr-o veselie, cred ca e cel mai infloritor streptocarpus pe care-l avem.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
sa stii ca si ai mei, cei care nu au lumina suficienta nu au inflorit inca. Si in casa e cald, sunt 22 de grade iar cei care au inflorit au parte de lumina din plin.
Dar vine primavara, in curand, si-i atunci sa vezi...
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
vine, stai linistita...la ce aripi avem amandoua, fluturam un piculet din ele si iaca si primavara :wink: :rofl:
 

diana999

Active Member
anul trecut prin mai am pus cateva frunze la prins. din puii care au iesit, am sperante sa vad flori in viitorul apropiat ?
 

diana999

Active Member
Nu sunt prea mari pentru ca i-am pus pe balcon si n-au avut lumina decat naturala. Acum incep sa creasca :D
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
GetaV a spus:
Cam dupa 4luni ,Diana .Depinde cat sunt de mari puii
Ce ma bucur sa va vad!! Am vazut multi streptocarpusi minunati infloriti in ultima vreme in albumul dvs...ia sa-i postati si pe-aici.
 
Sus