Streptocarpusi infloriti

IoanaTweety

Active Member
Dorinas, sunt absolut grozavi! Cred ca e o adevarata feerie la tine.
Doina acum mai ai vreun strepto? si de ce ti-au murit? :roll:
 

emeclau

Active Member
Dorina, unul mai frumos ca altul ! felicitari! :clap:
si ai mei au innebunit, sunt toti plini de boboci, asa ca peste cateva sapt. tin isonul :wink:
 

dorinas

Member
ghia_don a spus:
Foarte frumosi !!
Eu am spus ca renunt la ei pentru ca in ultima perioada am pierdut multi, dar cind ii vad pe ai vostri, parca mi se deschide iar apetitul pentru ei :) ..
Nu renuntati la ei ca sunt tare frumosi si mai ales infloriciosi. Si eu am pierdut foarte multi dar din cauza mea ca n-am stiut sa-i ingrijesc. Acuma ne-am invatat impreuna si imi plac tare mult mai ales ca infloresc si iarna, la mine nu prea e soare si este planta care infloreste cel mai bine. Contrar spuselor unora ca iarna mor daca sunt tinuti deasupra caloriferului eu va spun ca nu-i asa, ai mei stau pe pervaz deasupra caloriferului, acuma e adevarat ca am centrala proprie dar in casa sunt mereu 21-22 grade iarna. Nu le place soarele direct dar in rest dupa ce te obisnuiesti sa-i uzi nu mai e o problema. E, uite ca am tinut o pledoarie pro streptocarpusi. :D
 

dorinas

Member
Pai eu ii tin in ghivece de 10 cm si ii ud de 2 ori pe saptamana.Substratul este Florimo de tip A in care mai pun putin perlit.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
frumusel foc, sa nu-l deochi! si piticul meu e inflorit, a inceput si sezonul lor.
Sa creasca mare si infloritor!
 
Sus