Taierile practicate in pomicultura

sicora fabian

Active Member
Citricul - lasa-l asa si ai rabdare. Eu i-as mai scurta lastarii cu inca cate 2 frunze, vad ca deja a inceput sa dea lastari noi.
Rodiul - ingroapa-l mai adanc cand ii schimbi pamantul si scurteaza-i lastarii de pe tulpina mai groasa la 2 perechi de frunze. Celelalte tulpinite vor face radacini proprii si-i vei taia, inmultindu-l astfel, ramanand doar tulpina groasa si implicit forma de copacel.
Dafinul, daca ar fi pe mana mea, l-as reduce la jumatate.
Toti sunt tineri, ai rabdare cu ei!
 

ghimpe--

Member
Fabian, multumesc pentru sfaturi. O sa tai la jumatate dafinul, nu stiu cat de indicat este in perioada aceasta, dar o sa incerc.

Pentru citric mi-as dorii sa fac rost de un altoi, sa imi incerc norocul cu o altoire conform tutorialului de pe forum :oops:
 

ireneme

New Member
am si eu trei pomi neingrijiti, as vrea sa ma ocup un pic de ei, dar nu stiu ce sa le fac. Inteleg ca trebuie taiati, stropiti si varuiti, dar cum sa-i tai? Ce materiale imi trebuie si de unde le procur ?(sunt din Bucuresti )

acestia sunt impricinatii


 

sicora fabian

Active Member
Irene, din cate vad, ai spatiu destul!
Taie doar crengile care intra in coroana (astfel o aerisesti), pe cele bolnave (crapate de la ger sau boli, rupte) si taie cioturile a inel.
Apoi (dar cat mai repede), stropeste-i bine cu un pesticid de iarna.
Sapa-i la radacina (in jurul tulpinii) si da-i cu var!
Cand va veni momentul, te vor rasplati cu fructele lor!
Succes!
 

Sash

Active Member
irene, am micsorat eu pozele postate de tine - nu sunt permise poze mari afisate pe forum. Am vazut ca ai albumul pe photobucket asa ca trebuie sa adaugi doar th_ inainte de denumirea pozei.
 

ireneme

New Member
sicora fabian a spus:
Irene, din cate vad, ai spatiu destul!
Taie doar crengile care intra in coroana (astfel o aerisesti), pe cele bolnave (crapate de la ger sau boli, rupte) si taie cioturile a inel.
Apoi (dar cat mai repede), stropeste-i bine cu un pesticid de iarna.
Sapa-i la radacina (in jurul tulpinii) si da-i cu var!
Cand va veni momentul, te vor rasplati cu fructele lor!
Succes!
n-am chiar asa mult spatiu, daca la teren te referi, dar in jur sunt gradini si livezi, de aceea pare aerisit

care sunt crengile care intra in coroana?

Sash, multumesc, nu am stiut
 

victoria222

Active Member
Irene,pesticid poti cumpara de la orice fitofarmacie, in bucuresti este unul in piata matache si unul pe calea grivitei nu departe de intersectia cu bulevardul Dacia, dar trebuie sa stropesti acum, cat nu s-au desfacut mugurii. Var se gaseste la orice magazin de materiale de constructii, eu am luat de langa piata Matache cu 2, 5 lei- 2 Kg si mi-au ajuns pentru toti pomii (multi pomi) Crengile care cresc in/spre interiorul coroanei sunt cele care trebuiesc taiate, dar depinde si de copac...eu stiu ca se taie sigur toate crengile care se ating cu alte crengi, cele care sunt crapate, cele rupte, cele uscate, cele care cresc in jos si risca sa se rupa de la greutatea fructelor.
 

ireneme

New Member
Victoria, multumesc, nu intelegeam cum e cu crengile astea

Piata Matache e cam departe de mine, stau in sudul Bucurestiului, dar sigur gasesc si aici ce am nevoie, e un fitosanitar in zona

sper sa fie vreme frumoasa sambata ca sa ma ocup de ei

trebuie sa cumpar si unelte, n-am nici de unele, nici macar o lopata sau o sapa
 

florrentina

Member
Este prea tarziu sa tai din crengile ciresului care au crescut mult pe verticala? Il am de 2 ani si inca nu a facut flori. Mi se pare ca are o coroana subtire si inalta. :? :?
 

florrentina

Member
Eu as avea spatiu, dar nu stiu daca e prea tarziu pentru cires sa-i tai din crengile care s-au inaltat. As vrea sa-i fac o coroana frumoasa, rotunda. Pomul are doar 2 ramuri care au tasnit in sus. Deci practic e inalt si subtire. Cum am zis, nu a facut flori pana acum si il am de 2 ani. Visinul cumparat odata cu el a facut. :?
 

sicora fabian

Active Member
Cele "doua ramuri care au tasnit in sus", sunt ramuri de schelet.
Ai doua variante de taiere, dar pentru la anul. Ori ii elimini ramura subtire si dreapta, dar il dezechilibrezi un pic si va arata cam "ciudat", insa nu urat, ori pe cea groasa si crescuta stramb(pe care, de fapt, trebuia sa o elimini la plantare, pentru ca se vedea ca va concura varful de crestere), dar s-ar putea sa-l debilitezi, faptul ca s-a ingrosat fata de cealalta arata ca lui ii place sa creasca . . . ciudat! :mrgreen:
Taie cu un cutit lastarii de jos. Cu foarfecul de vie s-ar putea sa ramana cioturi.
La anul va face flori. Ciresii nu necesita taieri, isi formeaza singuri coroana. Ca taieri se elimina ramurile bolnave ori ranite si se aeriseste coroana. Chiar daca nu o tai pe cea subtire, aceasta va muri in cativa ani.
Mie mi-ar place asa . . . mai "ciudatzel" :D
 

haplea82

Member
ai o problema in inaltimea ciresului tau,asta doar daca nu cumva tu-ti doresti un copac inalt sau f inalt ,dar trebuie sa tii cont ca va fi f greu de ingrijit si recoltat !este posibil sa fi fost plantat prea adinc si altoiul sa fie acoperit (atins)de pamint astfel incit sa fi format radacini proprii,de aici cresterea asta asa de rapida in 2 ani
o solutie la problema ta ,care nu implica taierea niciuneia din cele 2 ramuri 'ar fi dirijarea acestora intr-un mod in care sa te avantajeze si pe tine si care sa echilibreze cresterile in cele 2 ramuri de schelet.cu alte cuvine va trebui sa tutorezi(legi de un stilp batut in pamint,atirni o greutate corespunzatoare intr-un pct corespunzator) ,ramura mai groasa intr-un unghi mai mare fata de verticala iar cea subtire mai aproape de verticala ,dar nu verticala astfel incit in timp structura sa se echilibreze prin cresterea de subserpante!daca vei face aceasta ,ramura mai subtire va fi avantajata in crestere fata de cea mai groasa si o va egala ca dezvoltare,iar cea groasa va fi fortata sa formeze muguri de rod in detrimentul cresterii .
chestiile astea poti sa le faci acum,daca esti interesata de mai multe amanunte .....dai un semn . va fi nevoie(si oricum este nevoie) si de anumite taieri pe care le poti face acum
 

sicora fabian

Active Member
Da, ar merge ce spui tu, dar este pericol de despicare la un vant puternic, iar samburoasele sunt mai predispuse decat semintoasele.
 

haplea82

Member
asa este,dar riscul(care este prezent si in cazul in care renunta la ramificatia subtire )se diminueaza mult prin mentinerea unei coroane echilibrate si relativ reduse ca si volum,coroana care-i va permite sa manince cirese si fara sa se catere la 4-5 m inaltime ,tinind cont ca in cazul in care ramine doar cu ramura groasa serpantele se vor forma undeva la peste 2 m .in plus prin dirijarea propusa de mine ,pe ramificatia subtire se vor putea proiecta ,incepind cu anul urmator ,serpante care sa echilibreze copacul ,iar ramificatia groasa poate fi dirijata astfel incit cresterile vegetativwe sa devina minime avind astfel avantajul reducerii inaltimii trunchiului si implicit a inaltimii de unde poti sa incepi sa maninci cirese!
este doar o idee,nu spun ca solutia ta este gresita,pe mine ma deranjaza doar inaltimea de la care incep serpantele in cazul in care taie ramificatia subtire!o fi el "ciudatel" dar crengile vor incepe sa alterneze pe trunchi mult prea sus cel putin pt gustul meu
 

sicora fabian

Active Member
Ciresul are crestere viguroasa, este greu sa-l tii "jos". Ideal asa ar fi, nici mie nu-m place sa ma catar in copac dupa fructe! :rofl:
 
Sus