Tipuri de Alge

Aveti alge in iaz ?

  • Da

    Votes: 0 0,0%
  • Nu

    Votes: 0 0,0%

  • Total voters
    0

emundin

Member
Va rog sa postati aici cunostintele voastre in materie de alge. Denumire - Proprietati - Intretinere - Compatibilitate si Control . Cam avem nevoie sa facem cunostinta cu Algele noastre dragi :)
 

orlovszki

Member
Algele vor fi problema principala in urmatoarele saptamani. Daca vreti sau nu aceasta problema nu va putea fi trecuta neobservat. Vom putea vorbi destul de mult pe aceasta tema dar daca sunteti interesati sa intrati in amanunt si sa intelegeti DE CE APAR ALGELE - un lucru mult mai important decat sa le numim si sa le clasificam - atunci va invit sa cititi documentatia pe care l-am postat sub linkul de mai jos. Nu l-am putut monta in acest forum pentru ca este f lunga. Este vorba de microbiologia apei. Daca il cititi cu atentie veti sti cum sa remediati (ba chiar sa preveniti) aceste probleme


http://www.lac.ro/sfaturi_microbiologia.html
 

Sparow

Member
Am citit articolul respectiv.Sant disperat pe tema asta.Am vreo 15mc de ,,cafea cu lapte'' in loc de apa :eek: .Am pus pompa si am inventat un filtru am pus 7 kg de sare si.......nimic.Abia vad ca e un peste rosu la 15 cm adancime.Am pus intrun bidon de 20 de l straturi subtiri de burete si prin el trece apa inainte de a ajunge in cascada.Cand spal buretii e jale, deci are efect dar sant tot coplesit de alge.Acum plec sa aduc niste nuferi salbatici sa acopar cu ei cat mai mult din luciul apei.Mai am de gand sa aduc multe trestii sa la spal radacinila si sa le pun in apa cred ca si alea fitreaza apa.
Nu am bani pt filtre de 1000 ron din pacate .Nu pot pune mai multa sare ca pestii sant de apa dulce si vreau sa creasca si nuferii.
Alte sugestii va rog!!! :cry: :cry:
 

emundin

Member
Draga Sparow iazul tau a inceput sa aiba perioada de inflorire. Ea dureaza ceva pana se va face echilibrul apei. Am citit si eu pe internet o gramada in legatura cu sanatatea iazurilor noastre si totul m-a dezamagit.

Este normal ca daca vrei sa ai un iaz sa ai asemenea probleme cel putin in primul an. In iazul meu au fost primavara asta alge fine ca o matase de care am scapat destul de usor :) Le-am scos din apa. Acum apa este si ea un pic mai colorata. Este imposibil sa ai apa cristalina in un iaz.
Sarea ajuta si ea insa totul este legat de rabdare.


In plus din cate am inteles iazul tau nu este mai adanc de 1.50 ceea ce creaza si mai multe probleme . Trebuia sa ai o adancime un pic mai mare macar in anumite zone pentru a creea circulatia apei rece. Asa iazul de va incalzi de la razele solare. Oricum algele adora apa batuta de soare.
 

Sparow

Member
Bine acuma..nu ma gandeam la apa limpede ca in acvariu dar nici chiar asa.
Ma gandesc sa ,,angajez'' niste filtre vii.Cand scade apa ma duc la raul Timis si aduc cate scoici gasesc.Unele sant mari cat palma.Si nu consuma nici curent si sant ecologice nu? :tavalit: :tavalit: :tavalit:
 

emundin

Member
Da dar ce faci vara cand sunt caldurile alea mari ? O sa perzi tot oxigenul ...pestii o sa traiasca numai la fundul iazului unde o sa fie apa mai rece. Eu vor 25 de grade tot timpul
 

Sparow

Member
Adica?Pai au oamenii iazuri mai putin adanci decat ale meu si ia supravietutit ,,marva'' si acu o sa dea coltu la mine unde au zone cu 1 m adancime?Am pus si cascada in functie.E mica si mai mult imprastie apa pe pietre dar cat de cat o sa faca apa sa circule cat de cat.Am vazut carasi si crapi in apa de abia mai aveau 10 cm peste inotatoare si supravietuiau.Hai ca astia or fi mai sensibili ca sant crescuti artificial dar sa nu exageram.
De ex Vatany nu cred ca are iaz betonat cu adancime peste un metru si a avut pesti in el vara trecuta.
 

emundin

Member
Vatany asigura umbra la iaz. Si nu uita ca dimensiunile lui nu se compara cu ale tale. Cu cat este mai mare un iaz cu atat are nevoie de mai multe standarde. Offf o sa ma apuc cand o fi o zi ploiaoasa sa bag toate tipurile de iaz.

Oricum ar fi inflorirea apei este obligatorie. Este ok daca ai si pompita de aer etc.

P.S Ce faci cu pestii iarna?
 

Sparow

Member
Pai mai e pana la iarna.Cred ca ii las afara ca mi s-a garantat ca supravietuiesc in apa peste 1m eu am 110cm,si las o copca pt oxigenare.
Cum adica asigura umbra iazului?Pune umbrela de soare?Sau cu nuferi?Ca nuferi am si eu.Acu am vreo 7 cuiburi la 30 mp.Astia salbatici au frunze mari.
Si parca retinusem ca cu cat e iazul mai mare cu atat se echilibreaza mai usor singur.Acu pe cine sa cred? :eek:
 

orlovszki

Member
Draga Sparow.
In primul rand subscriu celor care au dat sfaturi mai inainte. Iti propun sa ai un pic de rabdare. Iar filtrul pe care l-ai confectionat sa o speli zilnic. Ajuta.
Dar, fara sa doresc sa te sperii, faptul ca apa are o coloratie maronie, poate insemna altceva decat alge brune. Poate insemna si o infestare bacteriana.
Primavara este, oricum, momentul in care nu poti sa te astepti decat la o inflorire a iazului.
Dupa 3 ani in aceasta primavara am curatat iazul caci a fost foarte colmatat. Am dat drumul la filtre si acum este clara ca lacrima. Vad curat la 120 cm. Iar iazul meu nu este nici mare (cca. 6m3 si nici adanca (max 120 cm)
Plantele sunt foarte importante si, niciodata destule.
Rabdare.
Daca in 2 saptamani nu se amelioreaza situatia atunci urmeaza sa schimbi, macar partial apa. Merita sa testezi apa, sa vezi care este cauza concreta
 

emundin

Member
eu as mai da un sfat! sa cauti plante de suprafata gen alge (bune)... ele mananca tot ce este rau in iaz. In rest i-l astept pe prietenul nostru sa ne arate si poze :)
 

orlovszki

Member
emundin a spus:
eu as mai da un sfat! sa cauti plante de suprafata gen alge (bune)... ele mananca tot ce este rau in iaz. In rest i-l astept pe prietenul nostru sa ne arate si poze :)
Asta nu inteleg :? Plante de suprafata gen alge brune? Ca doar cu acestea sunt probleme, sau nu?
Daca e sa alegem plante de suprafata, atunci va recomand Eichornia sau Pistia Stratiodes. Fac minuni in apa
 

Sparow

Member
Sa bat in lemn, apa s-a limpezit chiar cu o seara inainte de a ma apuca sa o schimb eu :rofl: !Bine sa nu credeti acu ca citesti ziarul la 1m adancime dat e ok.Se vad koy-otii bine de tot si sau obisnuit si ei cu atmosfera.Filtrul improvizat face treaba desi e ,,home-made''.Il spal cel putin odata la 2 zile.Se face apa in galeata ca si cacaua cu lapte.Abia astept sa reusesc sa aduc scoici din raul Timis.Mai mult ca experiment.
 

orlovszki

Member
Uitasem sa va spun. Sa clatiti filtrul in loc de spalare puternica. Si niciodata nu utilizati detergenti. Daca a inceput sa se amelioreze situatia inseamna ca sunteti pe drumul cel bun. Am vizitat recent cateva iazuri si am observat o rapida limpezire la toate iazurile bine construite. Plantele acum incep sa se revigoreze si incep filtrarea din toata puterea.
 
Sus