Tipuri de Alge

Aveti alge in iaz ?

  • Da

    Votes: 0 0,0%
  • Nu

    Votes: 0 0,0%

  • Total voters
    0

orlovszki

Member
Vi-am vazut poza. Apa arata destul de bine daca raportam situatia la cantitatea redusa de masa verde din apa. Daca plantele se dezvolta atunci si apa se va stabiliza.
Oricum, am impresia ca acest iaz este destul de tanar (deci si nelinistit!), sau ma insel? :wink:
 

orlovszki

Member
Incerc sa postez cateva poze
http://picasaweb.google.ro/lacoraqua/PozeIazuri2009#
Desi nu se vad, am pesti destui in ea, printre care si 4 bucati mari de 5 ani.
Stancaria incepe sa arate asa cum imi place.
Sub cascada am (doar provizoriu) ceva pistia si salata de apa. Nu arata prea bine in apa dar face cat toate filtrele mele la un loc.
saptamana viitoare voi incarca poze de calitate, dar acum mi-e lene sa alerg dupa aparatul de fotografiat.
 

Yanquapin

Member
Salut!
Cateva precizari:
- algele si plantele de iaz sunt doua lucruri diferite: algele sunt plante inferioare, cele pe care nu le vreti;
- sarea nu are nici un efect asupra algelor- pentru fiecare nivel de conductivitate/salinitate va apare o alta specie, fara sa mai socotim gama de conditii pe care o suporta fiecare specie in parte. Pe deasupra, mai toti folositi apa dura, de put, si sunt deja destule saruri acolo;
- un iaz mai mare se va mentine mult mai usor in echilibru- cu conditia sa parcurga toate etapele pana la instalarea acestuia, si nu schimband mereu apa sau facand modificari radicale cand apar alge.
Echilibru= apa suficient de limpede, sediment activ biologic, plante robuste, animale in efectiv echilibrat, hrana fara exagerare, filtru biologic (bureti+pompa), nu curenti puternici, curatare periodica dar nu drastica, efectuata inainte de a apare semnele dezechilibrului.

Am reusit sa ucid toti lotusii, lutea si nucifera- nu prea se mai cunosteau decat niste fibre si mucilagii in vasele lor. Cred ca nu au crescut suficient anul trecut (i-am chinuit cu o coloana de apa prea inalta din prima faza...) si nu au reusit sa formeze niste rizomi seriosi pentru a trece de iarna si conditiile anaerobe. Mai am unul singur, nucifera. Pe asta il tin.

Ultima achizitie: 2 nuferi de la Hornbach, Chromatella si Attraction. Cred ca sunt mai potriviti decat lotusii, eu folosind bazine mici. Asta e, voi admira lotusii magnifici din Parcul Circului- oricum nu ar fi ajuns asa la mine in curte.
 

Sparow

Member
orlovszki a spus:
Vi-am vazut poza. Apa arata destul de bine daca raportam situatia la cantitatea redusa de masa verde din apa. Daca plantele se dezvolta atunci si apa se va stabiliza.
Oricum, am impresia ca acest iaz este destul de tanar (deci si nelinistit!), sau ma insel? :wink:


Pai acu 3 luni era doar o gaura in gazon :rofl: .Deci cred ca e tanar si nelinistit.Acu s-a mai stabilizat.Sant aproape satisfacut cu el.Mai lipsesc doar vreo 4-5 cuiburi de nuferi sa mai micsorez luciul apei,si o pompa economica,am vazut la praktiker cu 45w cu ceva 2100l/ora cred,pe la vreo200ron.Asta deacu e provizorie face vibratii mari si consuma 300w.
 

orlovszki

Member
Pai acu 3 luni era doar o gaura in gazon :rofl: .Deci cred ca e tanar si nelinistit.Acu s-a mai stabilizat.Sant aproape satisfacut cu el.Mai lipsesc doar vreo 4-5 cuiburi de nuferi sa mai micsorez luciul apei,si o pompa economica,am vazut la praktiker cu 45w cu ceva 2100l/ora cred,pe la vreo200ron.Asta deacu e provizorie face vibratii mari si consuma 300w.[/quote]
Scoate pompoiul acela din apa. Dai faliment cu factura la Renel.
La ce foloseste pompita? pentru recirculare este, poate, prea mica. Iar ca si consum, nu este cea mai economica. Eu am unul de 105 wati si misca 10 metri cubi pe ora.
 

orlovszki

Member
Yanquapin a spus:
Salut!
Cateva precizari:
- algele si plantele de iaz sunt doua lucruri diferite: algele sunt plante inferioare, cele pe care nu le vreti;
- sarea nu are nici un efect asupra algelor- pentru fiecare nivel de conductivitate/salinitate va apare o alta specie, fara sa mai socotim gama de conditii pe care o suporta fiecare specie in parte. Pe deasupra, mai toti folositi apa dura, de put, si sunt deja destule saruri acolo;
- un iaz mai mare se va mentine mult mai usor in echilibru- cu conditia sa parcurga toate etapele pana la instalarea acestuia, si nu schimband mereu apa sau facand modificari radicale cand apar alge.
Echilibru= apa suficient de limpede, sediment activ biologic, plante robuste, animale in efectiv echilibrat, hrana fara exagerare, filtru biologic (bureti+pompa), nu curenti puternici, curatare periodica dar nu drastica, efectuata inainte de a apare semnele dezechilibrului.

Am reusit sa ucid toti lotusii, lutea si nucifera- nu prea se mai cunosteau decat niste fibre si mucilagii in vasele lor. Cred ca nu au crescut suficient anul trecut (i-am chinuit cu o coloana de apa prea inalta din prima faza...) si nu au reusit sa formeze niste rizomi seriosi pentru a trece de iarna si conditiile anaerobe. Mai am unul singur, nucifera. Pe asta il tin.

Ultima achizitie: 2 nuferi de la Hornbach, Chromatella si Attraction. Cred ca sunt mai potriviti decat lotusii, eu folosind bazine mici. Asta e, voi admira lotusii magnifici din Parcul Circului- oricum nu ar fi ajuns asa la mine in curte.
Yanquapin, Da' intelept mai graiesti.
Apa din iazul meu este super soft, fara urme de depuneri. Eu, totusi, am pus o gramada de sare, dar pentru profilaxia bolilor la pesti. In primavara asta am facut o curatenie generala deci am si schimbat aproape intreaga cantitate de apa. Doar ca am uitat ca pestii mei erau obisnuiti cu apa putin sarata si cu modificarea salinitatii le-am cam stresat putin. In 3 zile au murit 3 pestisori mici si slabiti. Acum sunt OK.
De altfel chestia cu sarea si algele, conform unor manuale de specialitate, este recunoscuta. Dar, intr-adevar, chiar daca reduce dezvoltarea unor alge, altele pot sa se intareasca.
Iar cu lotusii, este bine de stiut ca Bucuresti-ul este la limita limitelor unde un lotus poate supravietui. Nu uita ca iarna asta a fost destul de grea.
Anul trecut, la baile Felix, au facut reamenajarea bazinelor cu lotusi si nuferi. Am ofertat si noi dar nu ne-au acceptat ideile. S-au apucat baietii de betonari in bazine. Rezultatul: Lotusii au disparut aproape complet. In schimb, nuferii din bazinul ultim, care se chinuiau de eutrofizare, s-au revigorat in asa hal incat sunt o splendoare. In viata mea nu am vazut boboci de Albea asa da mari.
Nuferii Chromatella (crem) si Attraction sunt dintre cele mai populare. Sulphuraea (galben) este unul din favoritii mei. Toate sunt destul de virili si rezistenti. Ce am observat insa, este ca fiecare dintre nuferi are preferinte speciale. De ex. intr-un an au inflorit in proportie covarsitoare cele albe, apoi anul urmator cele galbene. Anul trecut erau cei rosii la "guvern". Vom vedea ce urmeaza, dar dupa volumul de frunze, pare ca tot cele rosii vor domina acest an iazul nostru.
Aici si inchid ca sunt complet off topic
 

Yanquapin

Member
:wink:
De la acvarii mi se trage. Am bazine si bazinute in diferite faze de eutrofizare, pana la cele stabile, cu filtrare sau fara. Cele fara au un sediment si foarte putini pesti, dar apa e cea mai limpede.

Lotusii nu au probleme aici, sunt rezistenti si mai la nord. Ajung pana in Canada (lutea) si in Extremul Orient Rus (nucifera)- aici au iernile cele mai groaznice, cu medii pe Ianuarie sub -20*C :eek: ! Eu i-am ucis- i-am fortat sa plece din seminte printr-o coloana prea inalta de apa, si abia de au facut cateva frunze. Daca erau la adancime mica, asa cum ar fi fost normal, ar fi fost nu niste firicele epuizate, ci niste rizomi mai grasuti capabili sa treaca iarna.

Macar nuferii sunt cei termali, relictele? In orice alta tara orice non-nativa ar fi fost starpita, dar la noi primeaza contractele si comisioanele mafiotilor care ne administreaza banii.

Sanatate!
 

orlovszki

Member
Yanquapin a spus:
:wink:
De la acvarii mi se trage. Am bazine si bazinute in diferite faze de eutrofizare, pana la cele stabile, cu filtrare sau fara. Cele fara au un sediment si foarte putini pesti, dar apa e cea mai limpede.

Lotusii nu au probleme aici, sunt rezistenti si mai la nord. Ajung pana in Canada (lutea) si in Extremul Orient Rus (nucifera)- aici au iernile cele mai groaznice, cu medii pe Ianuarie sub -20*C :eek: ! Eu i-am ucis- i-am fortat sa plece din seminte printr-o coloana prea inalta de apa, si abia de au facut cateva frunze. Daca erau la adancime mica, asa cum ar fi fost normal, ar fi fost nu niste firicele epuizate, ci niste rizomi mai grasuti capabili sa treaca iarna.

Macar nuferii sunt cei termali, relictele? In orice alta tara orice non-nativa ar fi fost starpita, dar la noi primeaza contractele si comisioanele mafiotilor care ne administreaza banii.

Sanatate!
Nucifera iubea apa putina. In felix abia daca trecea de 30 cm. In schimb am vazut Lutea intr-un lac de pe Crisul Repede care statea bine mersi intr-o apa de peste doi metri. Dar cine stie, poate este un soi aparte si, intr-adevar, ramane fara vlaga, risipindu-si energia pe cresterea subacvatica. Mai poate fi vorba si despre pesti. Acum 4 ani am colectat Sagitaria Sagitifolia din Cris, planta de tarm. (mentionez ca statea in apa pana la gat) A fost plantata din acest motiv in mijlocul bazinului. Era o spendoare. Apoi a venit urmatorul sezon, a inceput sa dea lastari noi si pestii mei, le-au papat pe toate la rand, pana nu a mai ramas nimic din ea. A murit, nu mai exista.
Ref. la rezistenta, eu nu am testat Nucifera in frigider. Dar dupa ce am citit din niste carti si internet, din Ungaria, doar sudul tarii este ok, si acela cu riscul de a prinde o iarna geroase. De altfel la felix apa este calda, Nuferii infloresc si in ianuarie.
 

Yanquapin

Member
Avem lotus american naturalizat pe lacul acela de pe Crisul Repede?? Fain!
Obositii mei erau din seminte; in mod natural germineaza la mal, apoi se intind si la adancimi mai mari, dupa ce acumuleaza rezerve serioase in rizomi; eu am supus niste plantule cu cotiledon la eforturi pe care le fac plante deja florifere, si normal ca au cedat. De-acum stiu ce am de facut.

Cine stie de unde sunt acei lotusi sensibili- daca vin din vreo zona tropicala, e posibil sa nu le fie bine chiar oriunde. Desi speciile de lotus pot fi considerate practic una singura, distributia geografica ocupa clime foarte diverse. Sigur ca un lotus din Sri Lanka nu are sanse in Harbin, dar acolo sunt lotusii locali, acea varietate (sau specie, cum o invart taxonomistii) komarovii.
La noi, cam orice lotus venind din sudul Chinei sau USA are sanse. Cu cat e mai nordic, suporta ierni mai lungi.
 

orlovszki

Member
Nu va aventurati sa cautati Lotus Lutea in apa Crisului Repede ca nu-l veti gasi. Nu stiu cum a aparut acolo. Am gasit deja soiuri de plante foarte exotice in natura, unele chiar "de rasa". Ieri m-am oprit la iesirea de pe autostrada la Bolintin si pe malul santului am dat de un trandafir destul de frumos. Oare cum a ajuns acolo? Sau cum au ajuns in iazul meu 30 de pestisori? Cred ca le-am adus in stadiu de icre prinse pe radacina unei plante.
 
Sus