Trandafiri Anasstasia

anasstasia

Active Member
Am fost weekendul acesta la tara si am udat toate plantele in 3 rinduri: simbata dimineata, simbata seara si duminica dimineata pe la ora 7-8. Sper sa reziste pina peste 2-3 saptamini.
Multi trandafiri aveau frunzele arse, zici ca trecusera prin foc. Nu am mai vazut asa ceva. Extrem de multi boboci mumificati, florile arse inainte de a se deschide....Gladiolele arse, phlox-ul arata groaznic, uscat pina la flori. Va spun sincer ca vroiam sa plec, sa nu mai vad ce mi-a fost dat sa vad. Aproape toate clematitele s-au uscat...Am stiut ca va fi rau, insa nu ma asteptam sa fie chiar asa.....
Asa cum am spus si in alta parte: am vrut vara, nu iad. In fiecare zi fac crize de astm in momentul in care ies din casa, din cauza caldurii. Crize de astm nu am mai avut de 10 ani. Pentru mine este clar ca ce se intimpla nu este vara, este o anomalie.
O sa postez si citeva poze. Imi pare rau ca destul de multi trandafiri sint inca activi. As fi vrut sa se opreasca in perioada aceasta, sa nu se omoare singuri.
 

anasstasia

Active Member
Durere mare la mine in curte.Foc si pirjol la propriu... Nu am mai vazut asa ceva si sper sa nu-mi fie dat sa mai vad. Multi TH sint arsi aproape complet, insa sint si trandafiri care rezista in conditii extreme si chiar i-am gasit plini de flori.
Incepem cu ce e mai urit:
 

anasstasia

Active Member
Marea majoritate a clematitelor sint uscate. Sper ca la anul sa dea ceva de jos. Nu stiu daca am norocul sa supravietuiasca. Au supravietuit 3 care au stat la umbra vitei de vie.
Asa arata jakmanii, care in primavara a fost o minune de clematita:

 

anasstasia

Active Member
Si acum poze mai vesele. Sint trandafiri care se lupta sa traiasca si nu doar atit, dar si infloresc in cuptorul de la tara.
Kosmos:


Frunzele lui insa sint prea albicioase. Claude atragea atentia asupra acestei probleme la rugosa parca.... Am gasit citiva trandafiri cu frunzele neobisnuit de albe, in locuri diferite din gradina. pina in acest anu, nu am mai vazut.


 

anasstasia

Active Member
Henri Matisse m-a speriat. Trandafirul acesta este in permanenta plin de flori. Mi-e mila de el, parca se chinuie cind il vad in nebunia de caldura iar el plin de flori...Nu am poze bune cu el, iar florile oricum erau majoritatea partial ofilite.


Dupa 2 udari, in dimineata plecarii avea roua intre petale dragul de el....
 
Sus