Trandafiri elipopa

daisy111

Active Member
Foarte frumosi elipopa!!! :clap:
Rapsody in blue asta este demential!! :hipnotizat: M-a inbolnavit complet culoarea lui!!!!! :visator: :visator: :visator: :visator:
 

elipopa

Active Member
daisy111 a spus:
Foarte frumosi elipopa!!! :clap:
Rapsody in blue asta este demential!! :hipnotizat: M-a inbolnavit complet culoarea lui!!!!! :visator: :visator: :visator: :visator:
multumesc! Rapsody l-am prins din lastar de la Simona careia ii multumesc inca odata pe acesta cale!! :hug: :hug:
Mai are trei bobocei pe cale sa se deschida! abia astept sa creasca mare si sa se umple de flori!!
 

elaelena

Member
eli, rosenstadt sta la umbra? nu-mi explic de ce la tine este aproape alb iar al meu e roz in intregime, iar punctele de culoare nu se observa decat pe boboci!
 

elipopa

Active Member
elaelena a spus:
eli, rosenstadt sta la umbra? nu-mi explic de ce la tine este aproape alb iar al meu e roz in intregime, iar punctele de culoare nu se observa decat pe boboci!
e in plin soare, primele flori au fost si la al meu roz, urmatoarele au iesit ca pe ambalaj!!
 

bradut

Well-Known Member
Ce bine arata trandafirii prinsi din butasi, in anul 2! Care este secretul? Cand recoltezi butasii pentru inradacinat?
 

elipopa

Active Member
bradut a spus:
Ce bine arata trandafirii prinsi din butasi, in anul 2! Care este secretul? Cand recoltezi butasii pentru inradacinat?
multumesc, eu de regula incep pe la sfarsitul lui august si toata luna septembrie! Acum depinde si de soiul lor, dar majoritatea celor prinsi din butasi in anul II au facut tufa mare si bogata cu multe flori!
Se pare ca am mana buna, marea majoritate sunt prinsi cu pet-ul! numai anul trecut in toamna si in primavara acestui an am cumparat ce nu am gasit butasi !!
 

Blitz

Active Member
Superbi, Eli! :D

Chiar ai mana buna, eu am pus sub pet anul trecut vreo 20 de trandafiri :oops: (desi nu am loc pentru atati :oops: ), au trecut iarna vreo 10 si a inlforit... 1 :oops: :oops: :oops:

Dar si ceilalti- jos palaria :D
 

victoria222

Active Member
Foarte frumosi si sanatosi trandafiri mai ai, Eli! Se vede ca ai mana buna. Intrebare: cand ii pui la prins, in august septembrie, ii pui direct in gradina, adica in soare?... sau undeva mai la umbra, si apoi ii muti?
 

bradut

Well-Known Member
Multumesc pentru raspuns, eli! Eu am incercat, pentru prima data, anul trecut, dar in plina vara (prin iulie). S-au prins doar 2. Intr-adevar, cred ca este mai bine cand se mai racoreste.


Butasii au fost acoperiti complet cu petul sau au avut ceva aerisire?
 

elipopa

Active Member
bradut a spus:
Multumesc pentru raspuns, eli! Eu am incercat, pentru prima data, anul trecut, dar in plina vara (prin iulie). S-au prins doar 2. Intr-adevar, cred ca este mai bine cand se mai racoreste.


Butasii au fost acoperiti complet cu petul sau au avut ceva aerisire?
iata metoda mea

se ia butasul, deasupra ultimului nod se taie transversal la distanta de 1 cm la fel si sub ultimul nod de jos, se pun butasii in pamant doua-trei noduri fara frunze, si se mai lasa doua trei noduri deasupra cu frunze, frunze care se taie pe jumatate!!
se pune pet-ul deasupra si se umple sticla cu apa, se pune imediat dopul!!
apa care intra in pamant incet va scoate toate golurile de aer din pamantul aflat in jurul lastarului!!
se repeta aceasta operatiune de doua trei ori in prima saptamana! apoi se uda pe langa sticla de cate ori este nevoie ca sa fie pamantul mereu umed!
eu dopul il mai dau jos abia in primavara la sfarsitul lui aprilie!!
bafta!!
 

victoria222

Active Member
Eli, ai uitat de intrebarea mea :oops: Butasii ii plantezi in soare sau undeva la umbra si pe urma ii muti? Ma gandesc ca in august- septembrie e inca foarte cald si soarele puternic si ma intreb daca butasii nu se "oparesc" sub pet?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Bradut, nu neaparat, sunt unii trandafiri care au internodurile foarte lungi si trebuie ditamai butasul ca sa-l bagi in pamant cu 2-3 noduri. Eu pe aceia ii bag in pamant doar cu un nod. Eu nu am sesizat pana acum o diferenta la procentul de inradacinare dat de nr. de noduri acoperite cu pamant dar nici nu am inradacinat chiar foarte multi.

Scuze ca m-am bagat pe topicul lui Eli, a mea e doar o parere, ea va spune cum a procedat :oops:
 

bradut

Well-Known Member
Pai, cu cat mai multe pareri, cu atat mai bine. Intr-adevar, la unii trandafiri distanta dintre noduri este mai mare, la altii mai mica si atunci cred ca depinde si de treaba asta cam cat de lung va fi butasul, pus la inradacinat.

Eu am niste butasi si vreau sa-i pun la prins. Nu-i prea potrivit acum, fiindca am inteles ca se incalzeste considerabil, insa am sa caut un loc in gradina, cu soare numai dimineata.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Bradut, eu iti recomand sa plantezi butasii in ghivece. E mai usor de controlat mediul, si oricum trebuie tinuti la umbra, peste vara temperaturile pot fi mari chiar si dimineata si uite-asa ti se coc butasii sub pet. Abia dupa ce au inradacinat si au lastari de cca 10 cm ii poti scoate treptat la soare. Eu folosesc niste ghivece mai inalte, ca radacinile sa aiba loc sa se dezvolte pana toamna tarziu, cand pot fi mutati in gradina la locul definitiv
 

elipopa

Active Member
victoria222 a spus:
Eli, ai uitat de intrebarea mea :oops: Butasii ii plantezi in soare sau undeva la umbra si pe urma ii muti? Ma gandesc ca in august- septembrie e inca foarte cald si soarele puternic si ma intreb daca butasii nu se "oparesc" sub pet?
eu niciodata nu i-am mutat! i-am plantat la locul definitiv si nu am avut probleme, la mine la tara e mai la munte si in septembrie nu e foarte cald! in alte zone nu stiu ce sa zic! se pot planta pana in octombrie daca e mai cald!!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Am o prietena care a plantat trandafiri (care au inflorit anul asta!!) in decembrie; pe 16 decembrie fiindca atunci au sosit.... :D insa esti o fericita ca nu ai mutat....eu da si rau am facut :cry: :cry: :cry:
Ai trandafiri frumosi Eli si sa te bucuri de ei.
 
Sus