Trandafiri elipopa

bradut

Well-Known Member
claude a spus:
Bradut, eu iti recomand sa plantezi butasii in ghivece. E mai usor de controlat mediul, si oricum trebuie tinuti la umbra, peste vara temperaturile pot fi mari chiar si dimineata si uite-asa ti se coc butasii sub pet. Abia dupa ce au inradacinat si au lastari de cca 10 cm ii poti scoate treptat la soare. Eu folosesc niste ghivece mai inalte, ca radacinile sa aiba loc sa se dezvolte pana toamna tarziu, cand pot fi mutati in gradina la locul definitiv
Claude, cred ca este o idee foarte buna pentru cazul meu (si aici ma refer la faptul ca trebuie sa pun butasi in aceasta perioada, fiindca acum am facut rost). Multumesc! :D

Am sa incerc sa pun si in toamna, asa cum a spus eli.

Poate pana la urma reusesc si eu sa inmultesc ceva-ceva (adica, mai mult de 2, cum mi s-a intamplat anul trecut).
 

elipopa

Active Member
va multumesc tuturor pentru aprecieri!

In ceea ce priveste inradacinatul, eu asa procedez, vara nu am incercat niciodata, am o prietena care prinde si vara, dar la loc umbros si cand sunt prinsi ii muta!!
Eu stiu ca cei prinsi cu pet-ul pot fi mutati dupa al doilea an in siguranta, in primul an dupa prindere exista sanse mari sa moara, neavand radacinile destul de puternice ca sa reziste transplantarii!!
Experienta personala e cea mai buna, dupa parerea mea!!
Eu am avut intotdeauna o rata mare de prindere dupa metoda mea, anul acesta am pierdut doar cativa si asta pentru ca in iarna au zburat cateva pet-uri in gradina de la tara din cauza vantului puternic!!
oricum prinsul cu pet-ul e o metoda necostisitoare si fiecare poate incerca mai multe variante pana o descopera pe cea mai buna :) :)

bafta tuturor!!
 

daisy111

Active Member
Eliopa sant superbi toti!!!! :clap:
Dar al cel din foto 4 de jos,galben in flacari,nu ma mai lasa la noapte sa dorm! :visator: :visator: :visator: :visator: :visator:
 

elipopa

Active Member
daisy111 a spus:
Eliopa sant superbi toti!!!! :clap:
Dar al cel din foto 4 de jos,galben in flacari,nu ma mai lasa la noapte sa dorm! :visator: :visator: :visator: :visator: :visator:
Multumesc frumos, galbenul in flacari e Samba!! o sa am cativa lastari disponibili luna viitoare, daca vrei pot sa-ti trimit!!
 

elipopa

Active Member
daisy111 a spus:
:eek: Da daca doresti!!!Contracost ca la schimb nu am cu ce. :( :cry: :dans: :dans: Multumesc mult de tot!!!!! :* :hug:
Nu trebuie sa-mi dai nimic la schimb!!! sa-mi aduci aminte la sfarsitul lui august-inceputul lui septembrie!!
 

Rose

Active Member
Daca nu ma insel, tu aveai Mabella. Este parfumat? Cel putin asa am citit pe hmf, astept confirmarea 8) :wink:
 

elipopa

Active Member
NicoletaDaniela a spus:
Daca nu ma insel, tu aveai Mabella. Este parfumat? Cel putin asa am citit pe hmf, astept confirmarea 8) :wink:
Ce am eu este cu parfum discret! Fetele ziceau ca s-ar putea sa nu fie Mabella!
 

elipopa

Active Member
NicoletaDaniela a spus:
Parca de la Kiss l-ai luat, nu? De acolo il am si eu din toamna.
Da, de acolo, am mai luat si eu in toamna inca doi, trebuia sa-i dau unor vecine, dar i-a trimis prea mici si nu i-am mai dat, i-am oprit eu! Sunt curioasa daca vor fii la fel!!
 

Rose

Active Member
Eu tot ce am luat in toamna am trimis la tara, iar ai mei au rupt etichetele :x sa vezi ce stres am vara asta pana-mi dau seama care s-a prins :cry:
 

elipopa

Active Member
gabrielais a spus:
Eli ce frumos este Evina... :D l-ai luat de pe la noi sau de-afara?
E de la firma Pharmarosa din Ungaria, luat din piata de la un magazin distribuitor cu 15 ron! Si pe Tiffany la fel!
 
Sus