Tundere plante diverse

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
PITTOSPORUM:

Aveti idee cum as putea sa-l tund sa arate frumos si nu asa...................nu pot zice cum :rofl: .???????????????
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
gabiuta, tot ce pot sa-ti spun este ca si eu am unul... care intr-adevar nu trebuie tuns....dar are un ritm de crestere atat de lent :x :eek:f: incat daca l-as tunde nu cred ca ar mai 'misca' ceva.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
De cite ori ma uit la el imi vine sa ii aproprii......betele :rofl: ..........Stiu ca are crestere lenta dar.............Ok.Il las asa ce sa fac? :(
 

Roxana

Active Member
st.mihaela a spus:
Am o mare problema legata de "toaletarea" plantelor. Cand se face?
Mai exact am un Ficus Benjamina si arata tare ciufulit. Acum suntem la inceputul toamnei. Ii pot taia crengutele inestetice sau mai bine sa astept pana in primavara?
st.mihaela a spus:
Dar Trandafirul Chinezesc cand se tunde?
Am unul care, desi e micut (are trei crengi rasfirate, dar simetrice si frumoase, ca mi-a rupt un ... .... ... tulpina principala) are in permanenta cate 2 flori si tot asteapta boboci la rand.
Cel mare si puiul mic se mai si odihnesc, pot sa-i tund primavara, dar cu harnicul de mai sus nu stiu cum sa procedez. :D
Fleur a spus:
O tundere de corectare a coroanei o poti face oricand, iar toamna e timpul potrivit pt a tunde multe flori. Eu tund toamna trandafirii chinezesti, fiindca am mai multi si mari si mi s-ar transforma casa in padure :) dar l-am tuns si vara cand mi l-a rupt o vijelie. In afara de faptul ca n-a inflorit o vreme n-a suferit cu nimic ba dimpotriva si-a facut o coroana super.
 

Sash

Active Member
Nu poti incrucisa cele 2 tulpini? si eventual in zona in care se ating, inainte de a le lega sa le descojesti un pic, poate se "sudeaza" in timp ..? Dar mai bine intreaba un bonsaist.
 
A

Anonymous

Guest
Sash...are o idee extraordinara...dar eu zic nu sa le apropii..ci sa le impletesti.Nu stiu daca asta a vrut sa spuna.
Oare este posibil tehnic ?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Cracile sunt mult prea lemnificate pentru a le mai putea impleti.Nu au supletea necesara. :( Singura solutie.....o noua revolutie de imbinare a celor doua craci :rofl: .Deja le-am unit intr-un anume fel.Sa vedem ce o iesi pina la urma :D
 

adana

Member
eu am un puiut de buxus.l-am luat de la buni,cu tot cu radacinute.din febr pana acum au dat frunzulite noi.vreau sa il tund.credeti ca ar trebui sa mai astept?eu nu mai am rabdare :wink:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Cum vine martie cum ma maninca foarfeca asa ca daca ar fi dupa mine........
Dar stai putin:cit e de mic?Si de ce vrei sa il tunzi??? :eek:
 

adana

Member
gabiuta,daca pe mine ma intrebi,am comis-o deja. :mrgreen:
era mic,dar era cu ramurelele f imprastiate.dar am impletit niste tulpini,si am taiat cracutele,care stateau urat.acum astept sa vad daca ii convine tratamentul aplicat. :)
 
Sus