Tundere plante diverse

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Pai p[e tine :) Si te si inteleg :rofl:
Nu e foarte pretentios asa ca sigur o sa-i placa :D
 

mymo

Active Member
Azi am tuns si eu leandrii,fiind primul an cand am asa ceva in aratura sun curioasa cum se vor ramifica,mai ales ca am de gand sa-i plantez in gradina :D
 
A

Anonymous

Guest
mihail-the ex a spus:
Sash...are o idee extraordinara...dar eu zic nu sa le apropii..ci sa le impletesti.Nu stiu daca asta a vrut sa spuna.
Oare este posibil tehnic ?
io am impletit ficushi si crengi si sunt bine mersi de vreo 6-7 ani
 

tzushuca

Member
dragilor
am un ficus mai inalt ca mine
vreau sa-l tai
cum procedez cu varful ca sa faca radacinute?
cu multumiri
 

melu

Member
tzushuca a spus:
dragilor
am un ficus mai inalt ca mine
vreau sa-l tai
cum procedez cu varful ca sa faca radacinute?
cu multumiri
Eu am pus varful ficusului meu in apa, dupa ce am lasat sa se scurga latexul ( cam 1 ora)si am pus un pic de pamant in varful tulpinei taiate ca sa nu o deranjeze aerul ( pamant din ghiveci). Si mi-a facut radacinute, asta a fost acum cativa ani ca nu l-am mai taiat de mult pe al meu, pt ca nici nu a prea crescut fiind tinut la umbra.
 

adana

Member
tzushuca,poti incerca si in apa,si in pamant direct.mie mi-au mers amandoua variantele.daca te referi la ficus elastica.daca e vb de benji,eu abia acum incerc ,tot prin ambele metode.
 

tzushuca

Member
adana a spus:
tzushuca,poti incerca si in apa,si in pamant direct.mie mi-au mers amandoua variantele.daca te referi la ficus elastica.daca e vb de benji,eu abia acum incerc ,tot prin ambele metode.
da e ficus elastica
multumesc de sfaturi
 

cory_helen

Active Member
as vrea sa pun si eu o intrebare celor care au bougi: cand e momentul pentru tundere?

i-au trecut florile si as vrea sa o tund un pic... e momentul sau sa mai stau? :D

mersi tuturor pentru raspunsuri... :oops:
 

ACHIMENES

Member
Acum e momentul prielnic sa faci cativa butasi, din lastarii care au crescut anapoda si care sunt un pic mai lemnificati, nu din cei ierbosi.
Spor la "frezat" :rofl: :rofl:
 

GabyHila

Member
Aveam 2 leandrii plantati in doua oale mari de tabla. De un an le pun gand rau sa ii mut si sa ii tund. Ei de fapt nu sunt ai mei, dar sub sfanta noastra oblojire!

Sunt copaci in toata regula de aproape 3 m. Am cumparat pamant bun, si cele mai mari ghivece care le-am gasit. Si i-am si tuns. Credeti ca nu le va prii?
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Gabiuta a spus:
PITTOSPORUM:

Aveti idee cum as putea sa-l tund sa arate frumos si nu asa...................nu pot zice cum :rofl: .???????????????
Gabiuta, revin la povestea cu Pittosporumul si subliniez sa nu-l tunzi.
Uite ce am patit cu al meu de cateva saptamani: doua rozete si-au pierdut frunzele :( eram deja in pragul isteriei, ii dadeam tarcoale si analizam doare ce nu-i place, oare cu ce am gresit. si surpriza :idea: : din fiecare mugure unde era cate o frunza a inceput sa creasca un lastar nou ....deci dupa 100 de ani...glumesc desigur....Pitto a incepu sa creasca :petrecere: :rose:
 

anne`mary

Member
buna. As dori sa tund si eu un arbore de cauciuc. Vreau sa-l ramific pentru ca acum are o tulpina inalta si o singura ramificatie aproape de baza tulpinii, cu 5-6 frunzulite. Vad in fiecare zi cand ma duc la birou, 2 arbori de cauciuc ramificati si extraordinar de frumosi. Daca il tund se ramifica asa frumos si al meu? Dar cum sa-l tai ca are doar o tulpina inalta. Daca tai la jumatate , ramane varful fara frunze si o singura ramificatie si nu stiu daca mai are forta sa se ramifice, iar a 2-a parte cu flori o pot pune in apa sa-i dea radacini nu? Sau pot sa-l conving in alt mod sa ii dea ramuri pe lateral?
 

cory_helen

Active Member
uneori da ramuri pe lateral si netuns... eu am vazut... nu stiu de ce, se pleastesc frunzele la un moment dat... nu prea mi-e clar cu udatul... am sa cercetez un pic... :D
 

anne`mary

Member
deci sa astept? Creste destul de repede in varf si ramane restul plantei in urma si de aceea am zis sa iau masuri acum.
 

maxie

Member
Arborele de cauciuc iubeste la nebunie soarele si apa.Poti sa-l tunzi acum linistita si varful sa-l pui in apa (va face si el radacini si-l vei putea pune in pamant).Din locul taiat va curge o seva(de fapt un latex) care va ajuta tulpina sa se refaca(un fel de remediu propriu).O lasi acolo.Muta ghiveciul afara la soare( cand se va incalzi bine) si uda-l din belsug.Se va ramuri si va creste in inaltime.
 

popescu gp

Well-Known Member
bouga

Asa cum a spus Achimenes bouga poate fi ecurtata dupa inflorire iar din varfurile de butasi semilemnificati se pot piun e la inradacinat cu caldura de fond(caldura sub minisera)
 
Sus