Tundere salcie

cornelia

Fondator
Membru staff
Bunica mea tundea salcia doar primavara. Nu stiu care ar putea sa fie consecintele unei tunderi tarzii.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ooooooooooooffffffffffffffffff.....ia uite un topic pe care as fi vrut sa nu-l deschid caci imi deschide si mie o rana in suflet.
Sunt nevoita sa tai salcia mea frumoasa si minunata.Nu de tot dar suficient cit sa nu mai arate cum arata................Cine a fost la mine anul trcut isi aduce aminte cit de frumoasa era. :(
Asta este........
Mai ma consoleaza ideea ca din tot ce tai voi face aranjamente :wink:
 
A

Anonymous

Guest
Am salcia caprea de anul trecut..si am tuns-o in 08 asa cum era descris intr-un articol din "Gradina mea de vis ".
Mi-au sarit toti in cap,dar eu,incapatinat,cu revista alaturi am operat odorul.
In linii mari tunderea se face obligatoriu dupa ce mugurii explodeaza pe ramuri.
Ramurile se taie "la singe" lasindu-se citiva muguri.
O sa caut articolul in seara aceasta si miine va indic numarul ,luna si pagina.Sint si poze explicative,daca nu gasiti revista ,va rog sa-mi spune-ti si o scanez. :D
Deci tunderea se face in primavara-vara.Nu conteaza faptul ca alea se "tirie"pe pamint.N-au nimic.Dupa taiere planta isi revine perfect,se face mai frumoasa.
Atentie,salcia capreea nu mai creste in inaltime.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
N-as crede ca ii trebuie o metoda speciala de tuns ci asa cum te-ai gindit tu ca ai vrea sa arate,cum ai dori intr-un final.Numai ca ea este frumoasa asa cum creste "salbatic",ciufulit sau cum vrei sa ii zici (parere personala :D ).
 
A

Anonymous

Guest
Gabiutza cu tot respectul...nu prea ai dreptate. :D
Promisiunea:revista Gradina mea de vis,nr.4/2008,pagina 32-33,mijloc sus.
Articolul se refera la Salix caprea.
Daca nu gasiti revista ,va rog sa-mi comunicati,iar eu voi scana articolul si vi-l trimit pe adresa personala de e-mail.
Astept reactia voastra.
Neaparat... si lui Gabiutza :oops:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Stai,stai.Eu am inteles ca Tranda se refera la "Salix babylonica" salcia plingatoare pe care o gasesti pe malurile riurilor......
Daca nu am inteles eu bine atunci sa ne lamureasca ea ce fel este.
Caprea este altceva :oops:
 
A

Anonymous

Guest
Acuma ce sa spun...poate am inteles eu gresit... :aoleu:
 
A

Anonymous

Guest
DM7... a intrebat de capreea... :D pina la urma avem amindoi dreptate,cum ar zice rabinul,incheind cu: Kusher !
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Sau Solomon. :rofl:
Tranda ne va lamuri 100% asa ca o rugam sa ne zica de care este sa nu plutim in .........necunoscut :mrgreen:
 

tranda09

Member
Gabiuta a spus:
Stai,stai.Eu am inteles ca Tranda se refera la "Salix babylonica" salcia plingatoare pe care o gasesti pe malurile riurilor......
Daca nu am inteles eu bine atunci sa ne lamureasca ea ce fel este.
Caprea este altceva :oops:
Este corect ce spui, Gabiuta.Nu este salix caprea.
 

lucia

New Member
Buna!

Sunt interesata de acel articol din "Gradina de vis" referitor la tundere salciei.

Mersi anticipat!


:D
 

sicora fabian

Active Member
AP

Pentru iris : ti-am lasat raspuns pe sunphoto si ai si exemple cu foto. Trebuie sa mai umbli la salcie, mult, si fara mila!
 

sicora fabian

Active Member
AP

Este o salcie "globosa", taie-i lastarul de jos ori impleteste-l peste ceilalti. Este frumoasa acum, dar peste 3 ani va fi fenomenala!
 

sicora fabian

Active Member
AP

Si daca vrei s-o pui in valoare cu lumina, indreapta fascicolul luminos de-a lungul tulpinii spre coroana, lumineaz-o de jos in sus!
 
Sus