Va rog identificati

bradut

Well-Known Member
Re: Clematite partea IV

In primavara, am cumparat Polish Spirit, de la Dedeman, insa a inflorit asa:



Oare cine este?
 

R@MONA

Active Member
Dragelor, in final este aceasta Duchess of Edinburgh? Parca nu.....polonezii m-au pacalit! :cry:
 

clematite

Well-Known Member
R@MONA a spus:
Dragelor, in final este aceasta Duchess of Edinburgh? Parca nu.....polonezii m-au pacalit! :cry:
"A moderately fast growing cultivar. Large, double, rosette-like, white with green shading flowers, borne on previous year’s wood in May-June. During summer single flowers are produced on new growth. It thrives best in full sun.Excellent for walls, arbors, pergolas, trellises and poles. Its effect is quite spectacular when grown against a dark background."

Acestea sunt detaliile in original, despre Duchess of Ed. A doua inflorire este simpla. Sper ca nu e cu suparare interventia. Oricum, arata tare bine, cred ca ai plantat-o corect; ii place orientarea S, V
 

clematite

Well-Known Member
Re: Clematite partea IV

bradut a spus:
In primavara, am cumparat Polish Spirit, de la Dedeman, insa a inflorit asa:



Oare cine este?
Cred ca ai cumparat Clematis Viticella Group 'Abundance'.
Sa nu iti para rau, ca este superba, harnica la inflorit, sanatoasa, nepretentioasa la sol si iubitoare de soare.
Atinge 3 m inaltime, marimea florii este medie si infloreste din iunie pana in septembrie.

Sa te bucure cu florile ei, multa vreme.
 

R@MONA

Active Member
Clematite, nu ma supar! :) Carmen, acestea sunt florile pe care le-a avut pana acum:



Ce credeti ca este?
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Cam seamana cu Isago. Ma mai uit si daca reusesc sa o identific iti spun.
 

R@MONA

Active Member
Multumesc! M-am uitat pe site-ul polonezilor ce alte clematite albe mai aveau; m-am oprit si eu la Isago, dar nu stiu ce sa zic... :? :? :?
 

clematite

Well-Known Member
R@MONA a spus:
Clematite, nu ma supar! :) Carmen, acestea sunt florile pe care le-a avut pana acum:



Ce credeti ca este?
Isago este dubla (I) si semidubla(II). Matka Siedliska si Halina Noll (dupa cum arata si forma petalelor) sunt duble(I) si simple(II).
Daca ar fi fost numai floarea simpla, semana bine cu Roko Kolla.
Mai mult de atat nu prea stiu ce sa spun, ca mai sufera si ele ceva mutatii, atat la culoare, cat si la nr de petale.
Aceasta, draguta de ea, a inflorit azi, si v-o ofer spre delectare. Un alb imaculat.

:D
 

victoria

Active Member
Am primit si eu o clematita in toamna,care acum arata ca in poza,si as vrea mult sa stiu cum se numeste.Desi e mica,a inflorit frumos
Cea care mi-a daruit-o a spus ca are o singura inflorire,primavara


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us
 

claude

Well-Known Member
Moderator
si eu cu o necunoscuta :) Din moment ce e inflorita acum, as zice ca e de grupa II.



 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Cu placere. Sa imi mai arati poze cu ea pe parcurs. E o clematita care imi face cu ochiul de ceva vreme.
 
Sus