Vase Bonsai

vali

Active Member
Moderator
In primul rand din cauza aditivilor.
Pe langa ciment si nisip, contine fel de fel de agenti de intarziere, substante care sa faciliteze priza si alte chimicale.
Pe termen scurt nu e sesizabil. Dar o planta tinuta an de an intr-un asemenea vas isi exprima nemultumirea, in cele din urma.
Iar acesti aditivi nu sunt eliminati atat de usor cum cred unii. Chestia cu "lasa-l un an afara in intemperii" cade din start. Asta e valabila la vasele din ciment si-atat. Alte retete care mai de care mai savante s-au demonstrat la fel de inutile.

Astea ar fi motivele pentru care EU nu l-as mai folosi, nu ca "nu e bun". E doar parerea mea si nu poate fi decat subiectiva.
 

vali

Active Member
Moderator
Exact asta-i link-ul pe care ma pregateam sa ti-l dau :)
E acolo toata povestea. Ai ce vedea.
Dupa parerea mea, e un artist desavarsit. A ridicat materialele de constructii la un alt nivel :rofl:. Sunt singurele vase din ciment pe care le-am vazut si care sa-si merite locul in expozitii. Jos palaria! Greu de egalat...
 

ovidiu1964

Member
sa stii Vali ca Erik nu e singurul care lucreaza in acest stil, eu m-am inspirat de la altcineva, nu mai gasescpagina respectiva, dar Erik e de departe cel mai bun, iar chestia cu adezivul se poate sa ai dreptate, dar la fel de bine se poate folosi nisip si ciment, deci fara aditivi
singura problema la vasele lui Erik sunt dimensiunile, ale lui toate sunt mari, al meu are 28/22 cm
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator

danero2004

Well-Known Member
Moderator


O tentativa de pictura , inca nu e dat lacul de protectie la decolorare. Nu prea se usuca cum vreau eu .

Urmeaza sa pun o padurice de ficus benj vargat.
 

sicora fabian

Active Member
Miki, probabil a sters-o altcineva, caci acum se deschide, mersi! :D
danero2004 a spus:
. . .am inteles interiorul dar .... marginile?
Pai materialul il pun in interiorul vasului, nu pe exteriorul lui . . . :? Nu inteleg exact ce vrei sa spui cu marginile!
Cat este de mare vasul pe care l-ai facut? Mi se pare cam gros!
Adica l-ai vopsit? Asa pepit? Este din ciment?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Fundul are doar cel mult 1 cm , aveam prin casa ceva adeziv de gresie si am zis ca daca tot faceam curatenie am incercat ceva stil Stone.

Ideea e ca vreau sa pun ceva muschi fals pe valea care urca si in interior copaceii.

Nu e gros si nici greu dar are cam 30 cm in cea mai mare latura

E papercrete , e pictat dupa modelul de Dry-brush , cu care orice obiect poate arata ori a piatra sau a ceva vechi (teoretic)

Dupa punerea copaceilor va fi mai putin "tipator" acum e oarecum pre-terminat , poza e facuta cu vopselurile ude.

Daca vrei tehnica o sa pun un filmulet.

<embed src="http://www.youtube.com/v/Vtb05D_bCvo?version=3&amp;hl=ro_RO&amp;rel=0" type="application/x-shockwave-flash" width="420" height="315" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true"></embed>
 

sicora fabian

Active Member
Mare lucru n-am inteles, dar cand ma voi apuca de asa ceva iti voi cere detalii! :)
Mi s-a parut mai mare, inseamna ca masuta pe care l-ai pozat era mica . . .
Padure de ficusi ai spus? Vezi ca pe centru iti trebuie unul mai mare si mai lucrat, care sa se vada direct, ceilalti descrescator ca inaltima si in spatele si lateralele lui, altfel iti iese o coroana comuna cu mai multe trunchiuri plantate individual, pe radacini proprii.
Ar fi bun de deschis un topic separat pe acest subiect! :D
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Daca tot m-ai virusat cu ei , pai nu te facem pe tine sef de trib :D :rofl: :rofl: :rofl:

Vreau sa pun un mar pe un spalier in vas tip bonsai , o mini mini livada , ce vas ar merge ?

Cand o sa facem intalnirea de la Atena , in caz ca reusesc sa vin , poate facem acolo un demo , daca nu mai vb noi
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
deci tu ai pus un capac si ai format fundul , asta am inteles , dar totusi ghiveciul e mai inalt decat baza , cum a stat in sus , asa singur ?

si exteriorul la fund ?
 
Sus