Vase Bonsai

sicora fabian

Active Member

sicora fabian

Active Member
Pertea proasta este ca fac totul "la ochi"! Mai ales la substraturi! Nu scriu componentele si proportiile si apoi, dupa ce vad ca a mers bine stau si ma gandesc . . . si ma gandesc ce si cat am pus . . .
Tot ca data trecuta am pus CM 11, doar ca acum am pus si oxid de fier, l-am amestecat uscat pana s-a omogenizat si apoi am pus apa dar sa nu fie prea moale ci sa aiba consistenta ca atunci cand il folosesti pentru gresie, sa nu curga caci - contrar asteptarilor mele, hartia igienica pusa nu absoarbe prea multa apa!
Deci tot cu hartie igienica! :rofl: Asta-i treaba, vremuri cacacioase . . .
Hartia am rupto-n fasii si am adaugat-o in reprize, dupa ce era bine amestecata cea dinainte, caci daca o pui toata odata se omogenizeaza foarte greu si raman cocoloase.
Pe fundul mulajului am pus doua "bilute" atat pentru a ramane gauri, cat si pentru a avea grosimea fundului ghiveciului care va fi cat inaltimea lor . . . Grosimea ghiveciului se vede la partea de sus a mulajului.
http://sicorafabian.sunphoto.ro/viitori ... n/49990049
"Futuristul" l-am facut pe un capac de la margarina intors, pentru a-mi iesi marginea de jos unde vor fi piciorusele dupa ce slefuiesc, desi cred ca o voi lasa asa. intreaga, fara picioare evidente . . .
http://sicorafabian.sunphoto.ro/viitori ... n/49990046
Norocul tau ca nu-ti mai am numarul de telefon, Dane, ca tare vroiam sa-i telefonez si sa te intreb de unde sa iau oxidul ala, dar nevoia te invata si am gasit in Dedeman la aproape doi lei punguta! :rofl:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Bre , acum ca vad tot , chiar vreau si eu unu la fel , nu ai doua ? :)

Am sa fac si eu o data cu CM11 sa vad ce si cum si fac si in pasii tai , dar e interesant si ce faci dupa ce se usuca :|
 

sicora fabian

Active Member
Pe asta vreau sa-l pun in "futurist". Poza-i de anul trecut, acum este mai des la coroana . . .
Adoua zi dupa ce le torn, cat inca nu-s uscate complet, le slefuiesc. Cele in mulaje din ghivece nu au nevoie de multe interventii,cele facute cu mana ies cu marginile groase si le "cioplesc" cu un cutit, cam cum cureti cartofii de coaja . . . :mrgreen:
Oricum trebuie sa mai fac un vas caci am doua tufanele bonsai si-ti fac si tie unul! Sa-mi spui daca vrei cu marginile mai inalte sau egale, caci asta-i mai inalt intr-o parte, este obligatoriu de privit din partea mai joasa! :D
 

sicora fabian

Active Member
Pentru adenium trebuie sa aiba peretii un pic mai inalti.
Am pus destul de mult oxid si-mi era frica sa nu iasa friabili peretii, dar acum s-au intarit si-s . . . tari! :rofl:
EDIT: Oare n-ar putea fi vopsite cu vopsea lavabila de exterior? Tu te pricepi mai bine!
EDIT 2: Este bait de alta culoare? Verde, spre exemplu . . . Sau as pute folosi culoare pentru var normal?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
da se poate

exista si acum am de la Oskar , sunt super de bune dar si de puternice , a si verde si alte culori , darrrrrrr......adaugat asa simplu in solutie iese cam aiurea , nu prea se combina , insa pus in vopsea si dat cu el pe vas se comporta f bine , nu se mai ia pe "dejete" :D
 

sicora fabian

Active Member
Despre bait vorbesti, Dane, sau despre vopsea?
N-am facut poza, dar ai observat ca la unele expozitii, sub vase sunt niste suporti de lemn sub forma de frunza, de obicei! Am facut si eu o astfel de frunza dar acum este "natur" si ma gandesc ca ar arata mai bine sa-i dau o nuanta dar sa se vada ,totusi, fibrele lemnului, de aceea as vrea bait . . .
Apoi o lacuiesc, cred . . .
EDIT: Sadolin sau cum se numneste produsul ala este lac sau ulei?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
nu am produse Sadolin , doar Conex Kober si inca 2 ...

Vopsea e buna cea pe baza de apa dar e mai scumpa , iar var lavabil cred ca e ok dar nu e transparent , colorantul e unul de var :D
 

sicora fabian

Active Member
Nu ma intereseaza neaparat Sadolin, ci un lac pentru lemn, eventual rezistent la apa . . .
Despre bait n-am inteles - este si verde?
Varul lavabil de exterior ma interesa pentru vase . . .
:)
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Initial nu i intelegeam forma si aspectul , dar dupa vopsire am ramas cu gura cascata , formidabil ...BRAVO :clap:
 

vali

Active Member
Moderator
Laudabila incercarea.
Totusi, adezivul pt placi ceramice nu mi se pare materialul cel mai adecvat. Cu mai multi ani in urma mi-am facut niste platforme la care am folosit ca baza acest material. Deh, "Eram soldati si eram tineri"... :rofl: Acum nu l-as mai folosi.

PS: De-ar stii Erik Krizovensky ce curent a creat!... :)
http://atelierbonsai-element.blogspot.c ... -pots.html
Am vazut ca in ultima vreme sunt cativa care incearca sa-i copieze stilul.
 
Sus