Weigela

claude

Well-Known Member
Moderator
Perioada nepotrivita pentru inradacinat...Incearca la primavara, prin mai-iunie :wink: Eu am prins si in vara, in august, ca am trecut pe langa un gard in Ungaria :rofl:
 

aleynad

Active Member
Moderator
ale mele era sa moara amandoua, le-a atacat gerul....
din fericire au inmugurit de la baza, poate mai spre vara ma vor bucura cu ceva flori :(

superba variegrata ta! :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Ce frumusica! :D Puisorii mei variegati au degerat ce e deasupra solului, una da din radacina, cealalta inca nu misca nimic :|
 

IULIA

Active Member
eu am 2, puse una linga alta.
ale mele nu numai ca au dat frunzulite, dar au deja si bobocii florali. e singura planta, floare, arbust sau cum doriti sa zic, care m-a uimit. e cea mai avansata. si sint piticutze, cam 40 cm, probabil tot din cauza ca au fost fix acoperite cu zapada, mult peste marimea lor. :D
daca imi aduc aminte bine, una e variegata. am de asteptat pina cresc frunzulitzele.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:rofl: ca sa devina tufa compacta.Eu le-am tuns drastic anul asta si sunt inca tufite cu flori.
Trebuie sa le pozez.La anul sigur nu le mai tund :?
Asta e parerea mea personala.Acum....fiecare face ce crede si evident in functie de cum arata planta..
 

adrianam

Well-Known Member
Weigela ar trebui tunsa dupa inflorire, ca infloreste pe ramurile de anul trecut, nu pe ramuri noi.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Cea cu flori grena a fost tunsa ca surata ei de alaturi care are flori roz si foliajul mai deschis.Ea a facut flori :? ce sa zic?
 
Sus