Weigela

Simina

Active Member
Weigela este una din plantele mele preferate. Imi aminteste de vremea copilariei cand mergeam la bunica, iar pomisorul acesta era plin cu flori.

Azi am gasit mai multe imagini aici. Merita sa le vedeti si voi.

Eu am de anul acesta doua astfel de plantute: una primita in martie de la o mai veche membra a acestui forum, iar alta gasita pur intamplator, la o expozitie din aceasta toamna. Ma incapatanez sa le tin pe balcon, neavand gradina.
 

ghia_don

Active Member

Floria

Active Member
Scuze, Ghia Don, m-am tot uitat eu pe aici si nu am vazut acest articol. Forumul nostru acum este foarte mare si diversificat. Cred ca ne-ar trebui un motor de cautare. (iti spun numai tie sa nu afle Boss Magic Black ca ma injura-n gand).
 

Floria

Active Member
Monica, astazi am vazut si eu in Carrefour si chiar frumusele, dar am comandat la Eutopia 21 bucati si acum astept comanda.
Multumesc! :hug:
 

Floria

Active Member
Monica plantele comandate sunt micute de 40-60 cm. Pana ajung ele sa formeze o plantatie mai dureaza. Apoi sa vad daca se acomodeaza la solul din gradina mea. Chiar mi-ar placea sa cresca repede ca eu in gradina mea care este foarte mare, nu prea am mare lucru. Sa-ti spun ca am comandat si 17 salix (salacii) de diferite feluri! :wink:
 

albela

Active Member
Am cumparat un pomisor de weigelia rosa de la praktiker acum 2 sapt. si inca nu l-am plantat. Este in ambalajul de carton, la racoare si intuneric. Dar, a inmugurit, a facut niste lujeri de cca. 20 cm si culmea a si inflorit. Numai ca si crengutele si florile sunt albe, fara culoare. Azi am sa il plantez in gradina. Credeti ca o sa ii mearga bine, asa inflorit cum e?
 

Floria

Active Member
Weigela ta este deschisa la culoare deoarece a stat la intuneric. Chiar daca se ofileste putin , ea tot trebuie sa fie plantata in gradina si cat mai repede. Este bine dupa ce o plantezi sa o umbresti 2-3 zile cu ceva pentru a nu o ucide soarele. Se mentioneaza in descrierea plantei ca poate fi transplantata usor. Deci, succes!
 

albela

Active Member
Multumesc Floria. Am plantat-o ieri si am noroc astazi ca este innorat si se pare ca o sa ploua slab. Si nici peste noapte nu a fost frig. Dimineata erau 5 grade. Am mai plantat 3 iasomii si un trandafir. Sper sa le mearga bine.
 

miha

Member
Mersi... :oops: Prima este de doi ani...a doua de anul trecut...nu sunt deloc pretentioase...s-au adaptat bine la mine... :D
 

sorina

Active Member
-

Pop-geo , a doua weigela este sub forma de pomisor??? Asa ai format-o tu . ??? Este superba.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Re: -

sorina a spus:
Pop-geo , a doua weigela este sub forma de pomisor??? Asa ai format-o tu . ??? Este superba.
Este una si aceeasi, prima e doar un detaliu de la a doua. Este de fapt o tufa cu citiva lastari care a fost legata . E insa matura , cred ca are 25 de ani, dar in iernile grele a pierdut deseori din ramuri.
 

albela

Active Member
Weigelia rosa planatata de mine asta primavara arata asa

Intrebari: 1. sa o lasa asa cu ramurile pe jos sau sa o leg de un suport ca sa ii dau forma de copacel? Are ramurile elastice, as putea chiar sa le si impletesc :?
2. De ce frunzele mai batrane arata de parca s-ar fi dat cu dermatograf? In pozele voastre nu am vazut asa ceva.
 

Cristiana

Member
Heeeelp!

Am cumparat vineri doua plante de weigela, a si plouat zdravan pe ele, acum ma pomenesc ca au frunze cu pete, care se usuca. Am citit despre o ciuperca rezistenta la fungicide care ataca aceste plante, stiti cumva ce e de facut? N-as vrea sa le pierd :cry: :cry: :cry: !
 

Floria

Active Member
Pentru iubitorii de Weigela:
In urma cu o luna am taiat butasi de Weigela si i-am tinut intrun borcan cu apa. Azi i-am plantat pentru ca au facut radacini.
 
Sus