wisteria

Roxana Peled

Active Member
Am mai auzit de asa ceva :D
Intrebarea este cum se prinde pe suport in conditiile astea? Sau trebuie sa o prinzi tu?
 

elianna

Well-Known Member
Interesant :? important e ca are flori. A mea e rasucita bine, plina de frunze si flori ioc :?
 

jkati

Member
Pana anul trecut am avut aceleasi probleme.Vara trecuta am vazut pe Y..tube un filmulet despre tunderea corectala Wisteria. Eu am tuns planta cum am vazut acolo. Odata drastic in februarie-martie( sa ramananumai 2-3 muguri) si a doua oara in august se scurteaza toti lastarii la jumatate. Anul acesta mi-a facut omultime de flori de 35-40cm. Numi-avenit sa cred. Pacat ca nu stiu sa pun poze sa vedeti.
 

elianna

Well-Known Member
Mai da niste detalii, te rog. Adica se lasa 2-3 muguri pe fiecare lastar sau se tund si lastarii care se considera in plus? A mea are cam 3m inaltime dupa care se ramifica cu inca vreo 2 m dar are si ceva lastari mai jos pe tulpina. Am cumparat-o de la Starkl si spuneau ca infloreste dupa 2 ani iar acum are 4 ani si nici o floare :( E drept ca la mine, nu stiu de ce, timpul e intarziat cam cu doua saptamani fata de celelalte zone din oras.
 

geodezia

Well-Known Member
:) :)
da inflorirea sta in taietura la planta asta
na eu la 2 ani am tuns-o ca avea niste uscaturi si dupa taieri a inceput sa infloreasca
acum dupa ce trec florile iar ma prezint cu foarfeca
 

aleynad

Active Member
Moderator
Sa stiti ca e adevarata chestia cu taierea drastica, anul acesta am taiat-o fara mila si in sfarsit s-a umplut de flori :indragostit:


 

deutzia

Member
am si eu mare nevoie de ajutorul vostru.
am cumparat acum aproape o saptamana o glicina mov de pe itnernet. are cam 80 cm dar este un singur firicel luuung. pentru ca a fost frig in ultimele nopti o tin intr-o incapare, in casa, special neincalzita.
si acum intrebarile:
1. este prea devreme sa o plantez maine? se anunta vreme buna si sunt din sud..
2. solul nostru posibil sa fie f calcaros (asa din putz sigur este, duritate f f mare) si stiu ca prefera sol acid. sa ii pun ceva pamant cumparat? am substrat universal de la agro..sac de 5ol, unul ieftin. sa ii cumpar alt pamant?
3. din ce an se incepe tunderea?
astept nu maaare nerabdare un raspuns. mi-am facut cont special pentru a cere ajutor si a putea putea astfel oferi noii mele plantute cele mai bune conditii. :h:
 

geodezia

Well-Known Member
na fara suparare firicelul ala subtire este lemnificat ?
daca nu este lemnificat inseamna ca a fost obtinut din seminte si vei astepta 7 ani sa infloreasca
si da va fi afectat de brume pina capata putere
daca era lemnificat nu ai fi avut problem sa il pui afara poate daca ne pui o poza sa ne dam seama
totusi eu zic sa il tii undeva ferit de brume si sa aiba si soare dar nu foarte cald asa la 15-17 grade sa se adapteze
 

deutzia

Member
multumesc mult. este lemnificat bine. nu este sigur din seminte. deci il pt planta astazi.
I legat de sol? pot pune substrat cumparat? o ajut?
 

geodezia

Well-Known Member
ii puneti un tutore dar este bine sa citi despre el sa nu il asezati linga temelie pentruc a isi vira radacinile sub temeleie pe umra este invaziv face la lastari lungi dei trebuie sa ii dati loc sa se dezvolte
spor la treaba
 

geodezia

Well-Known Member
uite aici eu am albastra si alba cea albastra are ceva ani la mine cea alba anul trecut am cumparat-o anul asta vad ca o sa aiba flori
http://geodezia.sunphoto.ro/martie_aprilie_2014/96667049
nici eu nu stiu sa pun poze citeodata nimer altadata nu
albastra
http://geodezia.sunphoto.ro/martie_aprilie_2014/96667050
wisteria =glicina sau cum mai zic pe la tara salcim albastru
anul asta s-a intins de m-am suparat mai ales ca eu nu pot sa merg prea bine ma incurcam mereu in ele
asa ca I-am tras o ciumpaveala de nu s-a vazut
 
Sus