wisteria

Roxana Peled

Active Member
Poti sa te uiti in ce directie se incolaceste.
Poate e o floribunda deghizata care anul asta nu s-a mai putut abtine sa-si arate adevarata natura :)

PS. Cred ca in perioada asta toata lumea umbla cu trandafirii in cap :rofl:
 

Dea

Active Member
:) din acelasi motiv din care comercializeaza si trandafiri cu sub denumirea de "Double Parfume" :x Nu cunosc, in privinta anumitor produse, cu exactitate ceea ce comercializeaza si atunci inventeaza nume, ca doar ambalajul frumos este suficient! Vom admira in gradina floarea de pe ambalaj!
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Eu cred ca fac asta mai degraba din cauza ca probabil varietatea respectiva e patentata :evil:
 

Dea

Active Member
Dar macar un indiciu asupra vareiatii patentate pot sa dea si ei ... ca "B" la Wisteria, nu imi zice nimic. :nu stiu:
 

Roxana Peled

Active Member
Daca scriau doar Wisteria floribunda era de mult cumparata ca nu mai statea clientul sa-si munceasca mintea de la ce o veni B-ul ala :rofl:
 

geodezia

Well-Known Member
:rofl: :rofl: he he anu asta m-a mincat undeva am cumparat 10 seminte de la claudiu 008 si am pus in pamint asa ca acum am o plantuta .. sunt curioasa daca va rezista are deja vreo 15 cm am mutat-o in al 2 lea vas ca marime si acum astept sa se incalzeasca sa o mut in gradina
 

miki70

Active Member
Eu m-am saturat sa astept sa creasca plantuta asta, de 3 ani tot un fir subtire este. :( Ceva nu-i place, ii trebuie sol acid cumva? Cu campsisul la fel patesc :(
 

geodezia

Well-Known Member
vezi ca e o planta care reactioneaza la amenintari fara misto ..anu trecut in primavara nu a inflorit decit floare duapa ce cu un an in urma fusese plina de flori asa ca am luat toporu in mine m-am prezentat in fata ei si am amenintat-o ca daca nu imi face la anu am zis eu flroi o tai si surpriza mi-a inflroicit in august cind nici nu ma mai asteptam plina de flori asa ca acum am luat toporu mai din timp si i-am zis nu infloresti lemn de foc te fac uite totporu si a si crescut si in inaltime si in latime ca incepuse sa se catere pe cablu de la antena
 

belisima

Well-Known Member
Doamne,geo :rofl: sa stii ca am patit-o si eu cu un trandafir,statea de 3 ani si ii zic lui mama pe-asta il scot la primavara si asa nu stiu de care e ,si ce credeti anul urmator a inflorit mme isaac pereire :tavalit: pe care il cautam disperata ca nu se mai gasea la noi pe piata,azi ma duc si eu pe la wisteria mea din polonia cu o foarfeca sa i-o arat,poate,poate
 

geodezia

Well-Known Member
eu cind o da frunza fac poteca in gradina cu totporu in mina sa li-l arat ca tot mi-am cumparat scule noi adica topor cu coada de fibra sa nu se mai usuce lemnul un fierastaru mic foarfeca de vie noua(asa imi iau cite una in fiecare an )
 

miki70

Active Member
:rofl:
Eu degeaba o sperii, mi-o rup maidanezele an de an. Se urca in copac de frica cainilor si mi-o rup :x
 

cristinaf

Well-Known Member
Am citit ieri topicul, si am vazut ca aveti de ceva timp "Black Dragon" cumparata de la polonezi.
A inflorit vreuna? Plantele au fost frumoase? S-au dezvoltat?
O mie de intrebari am, ca mi s-a pus pata... :aoleu:
 

belisima

Well-Known Member
Black dragon a mea inca nu a inflorit :x :x :x e al treilea an?nici nu mai stiu!
mda roz vreau si eu!
 
Sus