Bletilla

doina2009

Member
sarselia a spus:
Doina uite aici am vazut un experiment ilustrat legat de semanarea semintelor.
http://www.orchidgeeks.com/forum/orchid ... seeds.html

Multa bafta!
:D
Si chiar imi pare nespus de rau ca nu ai primit ce vroiai.Stiu ca abia le asteptai.

Multumesc mult, esti draguta.
Incerc sa vad ce fac cu ele, am fost azi la Baumax, Ploiesti si mi-am luat niste minisere, pentru inceput.
Am comandat in vreo 3 locuri, sa vad ce suprize voi mai avea, cred ca voi primi si bulbi intr-un final.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Cu mare placere, Doina!

Sa ne tii la curent cu experimentul tau ca ai fi prima care a semanat orhidee!
:)
 

sicamin

Member
Azi am plantat si eu un rizom de Bletilla care avea deja mugurii crescuti.Langa,(cel patrat) e un ghiveci cu Pleione pe care i-am pus de vreo saptamana.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Felicitari Sicamin!
Si sa infloreasca ca sa ii vedem si noi!
Daca nu te superi ai putea sa ne spui de unde ai cumparat bulbii?
Multumesc frumos!
 

sicamin

Member
Bletilla am cumparat de la Kaufland (in jur de 10 roni) iar Pleione am de anul trecut ,de la baker ,dar nu am apucat sa le vad florile ,ca au murit bobocii ,inainte de a se deschide.
Sper sa am mai mult noroc de data asta.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Multumesc de informatie!
Da auzisem ca unii au mai patit asa si anume ca desi facusera boboci nu au apucat sa se deschida.
Dar tinem pumnii sa reusesti!
 

claude

Well-Known Member
Moderator
:eek: Deci cineva e suficient de norocos sa aiba una in "gradina" proprie! :) Sa-ti traiasca! Inseamna ca i-ai dat exact ce i-a trebuit! Felicitari! :D
 

sicamin

Member
Claude ,multumesc . Chiar daca una a inflorit ,e bine. Poate vor inflori si celelalte 2. Eu sant multumita.
 

sarselia

Active Member
Moderator
:eek:
Felicitari Sicamin!
Si eu le astept cu nerabdare pe ale mele ca am vazut ca 2 bulbi deja au tije florale asa ca sunt zilnic cu ochii pe ele dar mai au pana ajung la inaltimea pe care o au ale tale.
Sunt minunate!
Inca o data felicitari!
 

ghia_don

Active Member
Si la mine aproape se deschid bobocii... astept cu sufletul la gura sa-i vad infloriti. :)
Stie cineva cit tin florile la bletilla?
 

sicamin

Member
Eu am luat de la Kaufland in primavara. Am sa urmaresc ,sa vad cat tine floarea ,dar inca nu s-au deschis toate.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Ce frumusete!
Si eu le astept pe ale mele de la Kaufland.Se pare ca au fost tare buni bulbii de avem cu totii asa rezultate!

Sa iti traiasca Ghia!E o minunatie!
 
Sus