Bletilla

Edelweiss

Active Member
Fiind terestra, nu m-am complicat cu pamant special de orhidee. Am pus pamant de florarie cu putin nisip. A inflorit; si daca ieri constatasem ca face 4 boboci, azi bucuria mea e mare: va face 5 boboci :) :oops:
 

CristianG

Well-Known Member
Edelweiss a spus:
Fiind terestra, nu m-am complicat cu pamant special de orhidee. Am pus pamant de florarie cu putin nisip. A inflorit; si daca ieri constatasem ca face 4 boboci, azi bucuria mea e mare: va face 5 boboci :) :oops:
Nu trebuie sa fie substat acid? Totusi este o orhidee...Am cumparat ieri din Kaufland un bulb de bletilla si sincer sa fiu, nu stiu in ce substrat sa-l plantez.Merge daca il pun in substrat de orhidee? :?
 

Edelweiss

Active Member
Nu toate orhideele traiesc in substrat acid. Poti incerca pamant de frunze amestecat cu pamant de florarie. Eu am pus nisip sa il fac mai poros pamantul. Pune-o cu incredere :wink: Ai grija numai sa nu o ineci cu apa, pamantul sa fie in permanenta umed, dar nu mocirla :D
 

CristianG

Well-Known Member
Edelweiss a spus:
Nu toate orhideele traiesc in substrat acid. Poti incerca pamant de frunze amestecat cu pamant de florarie. Eu am pus nisip sa il fac mai poros pamantul. Pune-o cu incredere :wink: Ai grija numai sa nu o ineci cu apa, pamantul sa fie in permanenta umed, dar nu mocirla :D
Multumesc din suflet pentru sfat.O sa incerc asa cum ai spus tu.Ma bucur pentru bletilla ta.Orhideea are niste flori elegante. La fel si Pleione.
Acum o saptamana am plantat un mic bulbisor de pleione in substrat de orhidee.Pana acum nu a patit nimic.Are un muguras verde.Sper sa fie bine... :D
 

CristianG

Well-Known Member
Apropo, bletilla hiberneaza? Spre toamna dupa ce ii cad frunzele se pune la iernat pana la primavara?:roll:
 

Edelweiss

Active Member
Da, hiberneaza la fel ca pleionele. Eu nu as risca cu ea in balcon, cat timp am numai una. Cand se vor inmulti, mai vad eu. Sa nu le tii la soare direct de amiaza :wink:

Uite-o pe a mea acum 3 zile, de atunci a mai crescut, se vedeau 4 boboci atunci. Ghiveciul larg de 20 cm, adanc de 10 cm. O sa vezi ca desi e destul de mica, te va incanta nespus de mult cu gingasia ei.
http://edelweiss.sunphoto.ro/Bletilla_striata/13782384
 

sarselia

Active Member
Moderator
Cristian Bletilla mea sta in substrat de orhidee dar tot la fel de bine poate sa ii mearga si in pamantul de flori pe care il cumperi.
Dupa ce infloresc si incep sa le creasca frunzele se poate incepe fertilizatul cu ingrasamant de orhidee pentru a stimula cresterea bulbului si pentru a-l pregati de inflorirea din anul urmator.
Toamna incep sa li se ingalbeneasca frunzele semn ca se pregatesc de hibernare moment in care nu se vor mai uda deloc.
Ierneaza la temperaturi de maxim 10 grade dar trebuiesc ferite de inghet.
Nu se mai uda deloc pe perioada iernii ci incepand cu ianuarie-februarie se uda treptat pentru a se pregati din nou de inflorire.
 

CristianG

Well-Known Member
Edelweiss a spus:
Da, hiberneaza la fel ca pleionele. Eu nu as risca cu ea in balcon, cat timp am numai una. Cand se vor inmulti, mai vad eu. Sa nu le tii la soare direct de amiaza :wink:

Uite-o pe a mea acum 3 zile, de atunci a mai crescut, se vedeau 4 boboci atunci. Ghiveciul larg de 20 cm, adanc de 10 cm. O sa vezi ca desi e destul de mica, te va incanta nespus de mult cu gingasia ei.
http://edelweiss.sunphoto.ro/Bletilla_striata/13782384
Cat de simpatica este Bletilla....Pacat ca nu creste prin paduri pe la noi....Ma rog, sa creasca pe la noi si sa sa fie protejata de lege. Mi-ar face deosebita placere sa o vad prin paduri insa fara a o smulge ca sa ajunga la mine in ghiveci. :D Multumesc pentru tot Edelweiss!
 

Kati

Active Member
Cristian, eu am pus Bletilla in pamant mixt. Turba, perlit, polistiren si pamant pentru plante de camera cumparat in punga.
Fiindca scrie ca ii place soarele, am pus ghiveciul pe un pervaz, unde soarele bate vreo 2 ore incepand de pe la 13,00, si pana acum ii merge bine. Nu ii pun multa apa.
 

CristianG

Well-Known Member
Kati a spus:
Cristian, eu am pus Bletilla in pamant mixt. Turba, perlit, polistiren si pamant pentru plante de camera cumparat in punga.
Fiindca scrie ca ii place soarele, am pus ghiveciul pe un pervaz, unde soarele bate vreo 2 ore incepand de pe la 13,00, si pana acum ii merge bine. Nu ii pun multa apa.
Multumesc pentru sfaturi.Pana la urma am plantat bulbul in pamant de orhidee.Sper sa fie OK.Am vrut sa cumpar pamant de flori insa vremea era tare urata si nu m-am mai dus. :|
 

Edelweiss

Active Member
Bafta cu ea! Pamantul de orhidee ce are? E bun si ala. Numai 2 aspecte: ingrasamantul si udatul, mai mult ingrasamant si mai putin udat, caci retine foarte multa apa. Adica tratamentul cu ingrasamant mai des decat ar trebui.
 

CristianG

Well-Known Member
Edelweiss a spus:
Bafta cu ea! Pamantul de orhidee ce are? E bun si ala. Numai 2 aspecte: ingrasamantul si udatul, mai mult ingrasamant si mai putin udat, caci retine foarte multa apa. Adica tratamentul cu ingrasamant mai des decat ar trebui.
A trebuit sa amestec turba pentru orhidee care nu avea scoarta cu substrat format numai din scoata si polistiren expandat.Ghiveciul nu este mare pentru ca nu poti planta un bulb mic intr-un ghiveci mare.Bulbul poate sa putrezeasca.Multumesc pentru informatii... :)
 
Sus