Bletilla

sarselia

Active Member
Moderator
Nu e poate din cauza ca ai tinut-o undeva la caldura ca stiu ca sunt orhidee carora le place umbra si racoarea sau ma rog nu trebuie sa fie foarte cald si sa nu le bata soarele in cap.
Sau poate ca doar atat si tin.
in mod normal se pot planta si in gradina undeva la umbra si probabil ca ajung sa se inmulteasca si fiind in grup ai impresia ca florile tin mai mult dar asa...
Oricum important este ca ti-a inflorit si ca te-ai bucurat sa o vezi frumoasa la tine acasa.
Restul nu mai conteaza.
:wink:
 

ghia_don

Active Member
M-am gindit s-o pun in gradina, dar iarna nu cred ca rezista la noi...ar trebui sa o scot toamna si sa o trec iar la ghiveci....sau rezista???
 

sarselia

Active Member
Moderator
Nu rezista in gradina la frigurile noastre asa ca toamna ar trebui scosi bulbii si tinuti undeva la racoare iar pe urma in primavar scosi din nou si plantati.
Nici eu nu ma prea stiu cu ea ca si eu am bulbii numai de anul acesta dar am tot citit despre ele si arata spelndid in gradini.Dar la umbra sa nu le bata soarele puternic de vara in cap.
Si eu m-as risca sa le pun in gradina desi mi se par atat de firave incat ma mai gandesc.
 
D

dyayzh

Guest
Tija la planta mea e scurta si are doar 2 boboci :( Dar poate o sa reziste..o sa reziste..o sa reziste...peste 3 luni :rofl:
 

sarselia

Active Member
Moderator
O sa reziste...o sa reziste...sunt sigura!
sa stii ca si tija de la a mea e scurta ca citisem pe undeva ca au nevoie de un ghiveci mai mult larg decat adanc si am pus bulbii intr-un ghiveci rotund si larg.
Poate ca din cauza asta nu creste asa inalta tija sau habar nu am...
Dar tot asa una are 2 boboci sau asa mi se pare mie ca inca mai au pana sa isi arate cu adevarat fetele.
Bafta tuturor celor care le asteapta sa infloreasca si abia astept sa vad pozele cu frumusetile fiecaruia!
 
D

dyayzh

Guest
Off topic. Apropo de "sa reziste" - usa ta e din cea facuta sa reziste?? la cat se inchide si deschide...cred ca esti cu reclama ascunsa :rofl:
 

sarselia

Active Member
Moderator
:rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
Culmea e ca sunt angajata la o fabrica de usi.Nici nu m-am gandit pana acum la treaba asta dar cred ca mi-e dor sa merg la lucru.

Edelweiss a spus:
Scrie clar: loc insorit sau semiinsorit. Dar cum la noi parca e Kalahari... :wink: la umbra cu ele :oops:

Da vezi Edel depinde de unde isi ia fiecare informatiile dar peste tot am gasit ca le place umbra si semiumbra si ca nu le place deloc in soarele direct.
:D
 

Edelweiss

Active Member
In "captivitate", o planta se comporta diferit decat in "libertate". Se poate sa fie mai mare sau mai mica, mai rezistenta sau nu, depinde de conditiile locale. Singura problema: cumpar de pe un site care vinde in Germania, pe plic scrie loc insorit. La ei "insorit" inseamna 25 grade, la noi minimum 40 :) :wink: :oops: :D
 

sarselia

Active Member
Moderator
Mda si aia e o chestie.Numai ca in general cam toate orhideele prefera semiumbra in schimbul soarelui puternic de vara.Cel putin cel de la noi e prea arzator pentru ele pana si daca le tii in geam.
:D
 

Edelweiss

Active Member
Noi ne cumparam orhidee dar nu stim despre ele mai nimic. OK...spun unii, stim! Dar si mereu exista un "dar..." le punem la un loc sau imprastiate prin casa...la unii merg, la altii nu... foarte multe orhidee au nevoie de diferenta de temperatura intre zi si noapte...mai ales cele care traiesc in jungle muntoase...ziua mori de zapuseala, noaptea ceata si frig de pui pulovar pe tine.
In jungla, ca si in desert, poti muri de frig noaptea in zona montana chiar daca e Ecuator. E greu sa asiguri conditii pentru toate, multe orhidici au toane :wink:
 

CristianG

Well-Known Member
ghia_don a spus:
Si a mea e luata tot din Kaufland, s-a dezvoltat frumos...iar acum.. :)
Are trei tije... :dans:
Bletilla ta arata superb. Atat de gingase sunt florile si forma lor...Irezistibile! Planta are si pseudobulbi? Felicitari! :D
 

CristianG

Well-Known Member
ghia_don a spus:
Pacat ca floarea tine doar doua zile :cry: ...
Intr-adevar este trist sa observi ca o floare superba precum bletilla se ofileste in doua zile.Nu conteaza! Important este ca ai vazut-o inflorita. :)
 

Edelweiss

Active Member
Arata bine :wink: :D
a mea are deja bobocul format. Astept sa infloreasca din clipa in clipa. Parca as fi tatic :rofl:
 
Sus