Magnolia

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

carmenn

Member
daca sunt pui tineri, eu am inteles ca e mai bine sa se puna primavara in gardina...acesta fiind momentul prielnic de plantare al lor, iar in urmatorii ani nu necesita replatarea...
si eu astept sa-mi iau o magnolie, dar astept primavara
 

adrianam

Well-Known Member
Am cumparat si eu la 1 iunie, 4 pui de magnolie, pe care ar fi trebuit sa-i duc intr-o anumita gradina....
Intre timp, planul de gradina a esuat, asa ca am patru pui de magnolie pe balcon, in ghivecele originale.
Au rezistat cu brio la caldurile sufocante ale unui balcon spre sud, iar acum au chiar mugurasi de frunze noi.
La doi dintre ei am gasit ghivece mai mari in care ii voi muta.
La ceilalti doi inca nu am gasit, dar sper sa rezolv problema si cu ei.
 
E minunat cite poti invata !Lucruri care la prima vedere nici nu sunt grele de facut dar te miri ,cum de nu ti-a trecut si tie prin minte.
Adrianam cit ai dat pe un puiut de magnolie ?
 

adrianam

Well-Known Member
20 ron.
Mi s-au parut ieftini. Este adevarat ca nu sunt nici foarte mari- cam 50 cm doi- magnolia soulangeana si 60 cm altii doi- magnolia stelata.
 
Magnoliile mele,dau semne de oboseala .V-am spus ca le-am obtinut din seminte .Acum nu stiu ce sa fac .Le-am tinut in balcon inchis ,orientat spre est dar acum ,nu stiu ce sa fac !,sa le las descoperite sau sa le acopar cu jumatatea de pet ?.Ma chinui de multi ani sa le prind si nu as vrea sa esuez.Cei care au trecut prin asa ceva ,sigur ma vor intelege
 

oana_oana

Member
Am si eu o magnolie de 2 ani jumate si...nimic...nu a facut nici o floare. acum este cat mine de inalta(1,57) :D si frunzele de la baza s-au ingalbenit, e normal ca a venit toamna.
Oare la anu' face macar o floare??
 

ste

Member
dar eu ce fac cu puiul meu de max. 20 cm care inca din vara mai avea doar doua frunze.... ma gandeam sa-i pun un pet, ca incape in el....
 

carmenn

Member
Stiti cumva daca toate varietatile de magnolia sunt mirositoare?
Sau dc nu, macar cateva care stiti sigur ca sunt...
 

carmenn

Member
:eek: , ei, nu ma amarî, eu tocmai de aia vreau magnolie , ca stiu ca miroase superb...am simtit eu...trust my heart :D
problema e ca am vazut ca sunt multe varietati si nu prea scrie care miros intr-adevar.
 
carmenn , uite ce am gasit pe un site:

"Magnolia stelatta (magnolia alba)
* arbust inalt de 5-8m, infloreste in martie-aprilie
* flori abundente, albe, mici, duble, puternic parfumate" :D
 

Yanquapin

Member
Buna!

Fiind nou, ma plimb- aleator sau nu- prin vechile mesaje.
Magnolia stellata este deosebit de dura, x soulangiana este mai sensibila, desi am auzit de plante mari in nord.
Adancimea de inghet la noi in sud nu este de 80-100 cm (Dakota!!), nici doar 3-4, ci vreo 20 (sau 30-40 exceptional).
E posibil sa fie vorba de seminte care necesita 2 ani- nu sunt rare cazurile, iar cele care ies din primul an or fi exceptiile :!: :?: ...
 

ghia_don

Active Member
LOREEN a spus:
Am si eu o magnolie primita anul acesta in mai. Are cam 1 m inaltime. Varsta, specie, nu stiu. I-a mers foarte bine pana acum si ma ingrijoreaza apropierea iernii pentru ca nu stiu cum sa o protejez de frig. Am citit un mesaj despre o anume folie pe care o pot gasi la Cora, dar nu am gasit. Astept ceva sfaturi despre alta folie, accesibila sau alte variante.
Multumesc
carmenn a spus:
poti sa si improvizezi un pic: pui niste paie la radacina, caci radacina trebuie protejata cu precadere.
parerea mea
mihai_c a spus:
Magnolia in mod normal rezista la frig si nu are nevoie de protectie speciala pe perioada iernii. Depinde si unde locuiesti...
Daca insisti sa o protejezi exista mai multe varainte:
- cu o plasa de sarma se face un cerc in jurul plantei care se umple cu paie, frunze, panuse de porumb si apoi se acopera totul cu o folie. Atentie in interior sa ramana uscat ca altfel se dezvolta ciuperci si altele...
- sau poti pur si simplu sa construiesti in jurul plantei o piramida din panuse de porumb sau trestie sau sa-i invelesti tulpina si crengile intr-un strat de hartie apoi plastic peste.
LOREEN a spus:
multumesc pt sfaturi.am uitat sa precizez ca locuiesc in cluj-napoca. mihai,fiind si tu clujean,ce parere ai ,trebuie sa o protejez si ce parere ai despre acea folie care se pune sub parchet?multumesc inca o data.
mihai_c a spus:
Nu cred ca e nevoie sa o protejezi, in Cluj sunt multe magnolii care supravietuiesc fara protectie... Sincer nu stiu cum le-ar putea proteja pentru ca am vazut inclusiv arbori de 10 m inaltime.
Cred ca te referi la acea folie dintr-un fel de burete alb; nu am folosit niciodata dar cred ca ar merge sa protejezi magnolia cu ea. Oricum sa nu o acoperi "ermetic" ci sa lasi si locuri pe unde sa circule aerul....
 

Eu

Member
am cumparat si eu doua magnolii din Metro cam la 40 -50 cm ,bine legati ,cu mugurasi (care au inceput sa se dezvolte ) ,dar nu i-am plantat in gradina ,le-am schimbat doar ghiveciul cu unul putin mai mare :D am zis sa le mai tin un an ,doi in ghiveci
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus