Magnolia

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

miha

Member
I-am plantat..chiar la umbra as putea spune...am o cladire destul de mare in fata casei mele care face destula umbra...dar vara le prinde bine plantelor mele...am avut si eu emotii ptr. ca mi s-a uscat anul asta o passiflora care anul trecut a rezistat cu brio afara...credeam ca le pierd si pe ele...dar vad ca sunt vesele...cand am sa pot am sa le fac o poza... :D
 

AngelEyes

Member
Eu l-am plantat in fata casei,intr-o gradinita unde au soare plantele si sunt ferite de curent de catre garduri si peretele casei.La iarna o sa incerc sa protejez magnolia cu paie peste care voi pune folia aceea speciala pt iernat plantele.
 

Floria

Active Member
numauita a spus:
daca rup o crenguta se poate prinde?
Crengute de Magnolia rupi mai multe ca nu s-or prinde chiar toate!
Le rupi toamna le faci butasi de 15 - 20 cm cu 2 -3 muguri si tai butasul oblic 1 cm sub mugurele de jos si taietura dreapta 2 cm deasupra ultimului mugure. Pui butasii intr-o jardiniera la stratificat in nisip reavan. Acoperi jardiniera cu folie transparenta si o tii intr-o camera in care sa ai o temperatura de 5-7 grade C. Primavara in Martie scoti butasii din jardiniera usor sa nu deranjeri polaritatea si ii plantezi in ghivece sau in sol intr-o rasadnita unde temperatura trebuie sa fie peste 15 grade C. Inainte de transplantare ii treci printr-o mocirlire in care ai adaugat Radistim nr.2. Cand apar primele frumzulite fii sigura ca s-au prins. Ii transplantezi in gradina in primavara urmatoare la loc definitiv cu mocirlirea radacinutelor. Respecta perioadele ca magnoliei nu-i place sa fie deranjata . La mine asa s-au pris.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Sper sa va bucure aceste poze:





Sunt facute tot pe strada pe unde trec spre serviciu, in curtea unei biserici.
Mie mi-e tare draga magnolia si cred ca la momentul cand ma voi muta la curte va fi primul arbore/arbust pe care il voi planta. :oops:
 

Hariclea

Member
Foarte frumoase, Cornelia!
Mi-a inflorit si mie magnolia pusa primavara asta, ... nici nu speram, dar totusi a facut o floare, mai mare decat ma asteptam si cu un parfum divin:
 

carmenn

Member
Am cumparat si eu azi 2 magnolia la super oferta una e stelata, cealalta nu stia la sera cum e, doar ca e altfel decat stelata, la 56 lei respectiv 60 lei. Pret foarte bun. Plantele sunt cam de jumatate de m, iar una si mai mare de atat.
Stiu ca e tarziu sa le plantez acum, oricum flori nu cred ca mai vad la ele, insa nu puteam sa le las acolo.
Au nevoie de ceva ingrasamant in perioada asta a plantarii ?
Cam cat de mare trebuie sa fie groapa in care vine plantat ?
 

AngelEyes

Member
Poti pune pe fundul gropii gunoi de grajd descompus.Groapa trebuie sa fie de 50/50 cm...iar daca radacinile sunt mai mari o maresti proportional cu ele(desi nu cred ca e cazul).
 

Alexa81

Member
Frumoase, frumoase, cele mai frumoase...Eu as planta in fasia de pamant din terasa dar are doar 50 cm adancime...Sa risc sau sa incerc cu o varietate de ghiveci? Pt cine vrea sa incerce si in giveci
am citit de curand intro revista de un soi bun de vas:
MAGNOLIA GRANDIFLORA LITTLE GEM
 

Ari

Member
Ari a spus:
As vrea sa achizitionez o Magnolia Grandiflora . Am vazut de vanzare la un magazin la Brasov . Stie cineva la ce temperaturi rezista iarna ? E greu de crezut ca poate fi protejata - are 2m inaltime si mai creste . Multumesc ! Ari

Nu stie nimeni nimic de Grandiflora ? Ajutati-ma va rog !!!!!!
 

angela draganoiu

Active Member
eu am cumparat simbata o margnolie alba si vinzatorul mi-a spus ca iarna asta va trebui s-o protejez impotriva gerului acoperindu-i tulpina cu carton, ziare sau paie. in Bucuresti am vazut ca margnoliile plantate asta toamna aveau tulpina infasurata in folie care semana cu cea alimentara iar la radacina erau "musuroite" nu au avut probleme dar nici iarna n-a fost ca cele de altadata.
 

albela

Active Member
Folia aceea se gaseste de cumparat la praktiker si se poate folosi pentru toate plantele ce necesita protectie la frig
 

mirelush

Member
Eu am 5 magnolii in gradina. Nu le-am musuroit, nu le-am protejat. Si toate s-au prins. Au si inflorit.
Asta iarna , pe aici pe la noi, au fost si -22 de grade.
 

angela draganoiu

Active Member
Mirelush nu ai protejat magnoliile nici chiar in primul an ? mie mi-au spus de unde am cumparat-o ca trebuie protejata.
Albella este o folie speciala ? stii cum se cheama ?
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus