Vanda spp.

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Kati

Active Member
Multumesc frumos pentru raspuns, Cristian! :D Sa vedem ce se poate face cand ajung acolo.
 

CristianG

Well-Known Member
Kati a spus:
Multumesc frumos pentru raspuns, Cristian! :D Sa vedem ce se poate face cand ajung acolo.
Hai ca te descurci ca esti mare... :) Este imposibil sa nu le vezi.Sunt bagate la colt si de afara se vad vasele cu vande insirate....Macar una sa-ti dea la pret redus.....Sa ma anunti ce ai facut! :wink: :*
 

lauram22

New Member
buna seara!
din pacate vandei ii merge f rau. are tulpina innegrita, i-au mai ramas 5 frunze... radacinile erau 75% uscate asa ca am taiat f mult... sunt f sceptica, dar nu pare a fii o planta vie :( problema cea mai mare e ca nici macar o radacina nu e verde verde...
cel mai rau imi pare ca persoana care a primit-o s-a ocupat ca la carte de ea, a urmat intocmai instructiunile care au venit atasate plantei... de ce le mai fac daca sunt facute la misto? stiu sigur ca planta a fost udata cu totul, si frunzele si florile. probabil asa a ajuns in starea asta... :(
 

sarselia

Active Member
Moderator
Laura sanse de reusita exista si daca planta nu mai are nicio radacina viabila.Va dura catea luni bune pana ii vor creste altele dar se poate sa supravietuiasca.
Eventual arata-ne niste poze cu ea in momentul de fata ca sa vedem bine ce se poate face.
Nu ar fi in regula sa aiba tulpina moale sau putrezita.Sper din tot sufletul sa nu fie asa!
 

CristianG

Well-Known Member
lauram22 a spus:
buna seara!
din pacate vandei ii merge f rau. are tulpina innegrita, i-au mai ramas 5 frunze... radacinile erau 75% uscate asa ca am taiat f mult... sunt f sceptica, dar nu pare a fii o planta vie :( problema cea mai mare e ca nici macar o radacina nu e verde verde...
cel mai rau imi pare ca persoana care a primit-o s-a ocupat ca la carte de ea, a urmat intocmai instructiunile care au venit atasate plantei... de ce le mai fac daca sunt facute la misto? stiu sigur ca planta a fost udata cu totul, si frunzele si florile. probabil asa a ajuns in starea asta... :(
Hai sa te ajutam Laura....Off! Imi pare rau pentru planta...Sunt convins ca face niste flori superbe!:( Avem nevoie de niste poze...Numai asa putem sa te ajutam. Daca inegrirea tulpinii nu este avansata planta poate sa supravietuiasca. Insa sa fie usor in partea inferioara a tulpinii (zona unde exista cosuletul). Daca partea innegrita este mare, nu mai sunt foarte mari sanse sa mai supravietuiasca.
Pe instructiuni sunt scrise cateva recomandari. Insa nu este suficient! O planta are nevoie de mult mai multa atentie. FLORILE, FRUNZELE NU AU VOIE SA FIE UDATE....Pur si simplu planta moare incet si sigur. Poti sa stergi frunzele de praf cu o carpa usor umeda, insa doar atat.....Asteptam pozele cu vanda suferinda! :(
 

lauram22

New Member
sarselia a spus:
Laura sanse de reusita exista si daca planta nu mai are nicio radacina viabila.Va dura catea luni bune pana ii vor creste altele dar se poate sa supravietuiasca.
Eventual arata-ne niste poze cu ea in momentul de fata ca sa vedem bine ce se poate face.
Nu ar fi in regula sa aiba tulpina moale sau putrezita.Sper din tot sufletul sa nu fie asa!
mie nu-mi miroase a bine... arata jalnic planta :( http://picasaweb.google.com/lauramarin2 ... 9177144130
 

lauram22

New Member
CristianG a spus:
lauram22 a spus:
buna seara!
din pacate vandei ii merge f rau. are tulpina innegrita, i-au mai ramas 5 frunze... radacinile erau 75% uscate asa ca am taiat f mult... sunt f sceptica, dar nu pare a fii o planta vie :( problema cea mai mare e ca nici macar o radacina nu e verde verde...
cel mai rau imi pare ca persoana care a primit-o s-a ocupat ca la carte de ea, a urmat intocmai instructiunile care au venit atasate plantei... de ce le mai fac daca sunt facute la misto? stiu sigur ca planta a fost udata cu totul, si frunzele si florile. probabil asa a ajuns in starea asta... :(
Hai sa te ajutam Laura....Off! Imi pare rau pentru planta...Sunt convins ca face niste flori superbe!:( Avem nevoie de niste poze...Numai asa putem sa te ajutam. Daca inegrirea tulpinii nu este avansata planta poate sa supravietuiasca. Insa sa fie usor in partea inferioara a tulpinii (zona unde exista cosuletul). Daca partea innegrita este mare, nu mai sunt foarte mari sanse sa mai supravietuiasca.
Pe instructiuni sunt scrise cateva recomandari. Insa nu este suficient! O planta are nevoie de mult mai multa atentie. FLORILE, FRUNZELE NU AU VOIE SA FIE UDATE....Pur si simplu planta moare incet si sigur. Poti sa stergi frunzele de praf cu o carpa usor umeda, insa doar atat.....Asteptam pozele cu vanda suferinda! :(
eu stiu asta, dar o persoana care nu area acces la internet si care primeste o astfel de floare nu stie intotdeauna ce e de facut... :(
 

CristianG

Well-Known Member
lauram22 a spus:
sarselia a spus:
Laura sanse de reusita exista si daca planta nu mai are nicio radacina viabila.Va dura catea luni bune pana ii vor creste altele dar se poate sa supravietuiasca.
Eventual arata-ne niste poze cu ea in momentul de fata ca sa vedem bine ce se poate face.
Nu ar fi in regula sa aiba tulpina moale sau putrezita.Sper din tot sufletul sa nu fie asa!
mie nu-mi miroase a bine... arata jalnic planta :( http://picasaweb.google.com/lauramarin2 ... 9177144130
Este posibil ca in cateva luni sa piarda si celelalte 3-4 frunze pe care le mai are.Daca se intampla acest lucru, cu siguranta ca planta o sa moara. Pronosticul este sumbru, insa nu o arunca! Poate totusi tulpina nu este putrezita.....Uda planta doar pana la cosulet si atat. Trebuie sa astepti sa vezi ce se intampla cu ea. Daca planta pierde frunzele pana sus, cu siguranta ca nu mai ai ce face cu ea..... :cry: :(
 

lauram22

New Member
CristianG a spus:
lauram22 a spus:
sarselia a spus:
Laura sanse de reusita exista si daca planta nu mai are nicio radacina viabila.Va dura catea luni bune pana ii vor creste altele dar se poate sa supravietuiasca.
Eventual arata-ne niste poze cu ea in momentul de fata ca sa vedem bine ce se poate face.
Nu ar fi in regula sa aiba tulpina moale sau putrezita.Sper din tot sufletul sa nu fie asa!
mie nu-mi miroase a bine... arata jalnic planta :( http://picasaweb.google.com/lauramarin2 ... 9177144130
Este posibil ca in cateva luni sa piarda si celelalte 3-4 frunze pe care le mai are.Daca se intampla acest lucru, cu siguranta ca planta o sa moara. Pronosticul este sumbru, insa nu o arunca! Poate totusi tulpina nu este putrezita.....Uda planta doar pana la cosulet si atat. Trebuie sa astepti sa vezi ce se intampla cu ea. Daca planta pierde frunzele pana sus, cu siguranta ca nu mai ai ce face cu ea..... :cry: :(
in cateva luni? eu ma astept ca daca viitoare cand ma uit la ea sa nu mai aiba nimic. tulpina e neagra, frunze nu mai are, radacini nici atat... chiar imi pare rau!
va multumesc pentru sfaturi si ajutor!
 

CristianG

Well-Known Member
lauram22 a spus:
CristianG a spus:
lauram22 a spus:
sarselia a spus:
Laura sanse de reusita exista si daca planta nu mai are nicio radacina viabila.Va dura catea luni bune pana ii vor creste altele dar se poate sa supravietuiasca.
Eventual arata-ne niste poze cu ea in momentul de fata ca sa vedem bine ce se poate face.
Nu ar fi in regula sa aiba tulpina moale sau putrezita.Sper din tot sufletul sa nu fie asa!
mie nu-mi miroase a bine... arata jalnic planta :( http://picasaweb.google.com/lauramarin2 ... 9177144130
Este posibil ca in cateva luni sa piarda si celelalte 3-4 frunze pe care le mai are.Daca se intampla acest lucru, cu siguranta ca planta o sa moara. Pronosticul este sumbru, insa nu o arunca! Poate totusi tulpina nu este putrezita.....Uda planta doar pana la cosulet si atat. Trebuie sa astepti sa vezi ce se intampla cu ea. Daca planta pierde frunzele pana sus, cu siguranta ca nu mai ai ce face cu ea..... :cry: :(
in cateva luni? eu ma astept ca daca viitoare cand ma uit la ea sa nu mai aiba nimic. tulpina e neagra, frunze nu mai are, radacini nici atat... chiar imi pare rau!
va multumesc pentru sfaturi si ajutor!
Degradarea totala a frunzelor nu se realizeaza imediat...Este nevoie de cateva saptamani...Si mie imi pare rau. Ma gandeam ca ar exista o speranta avand in vedere ca in partea de jos mai exista 2-3 frunze verzi. Insa nimeni nu poate garanta nimic! Practic planta este compromisa.... :( :cry:
 

miki70

Active Member
Am citit tot-tot si acum vreau o Vanda cu flori mari rosie :hipnotizat: In Craiova nu am vazut deloc :( , daca o cumpar de pe net credeti ca ajunge bine la mine?
 

CristianG

Well-Known Member
mikishor a spus:
Am citit tot-tot si acum vreau o Vanda cu flori mari rosie :hipnotizat: In Craiova nu am vazut deloc :( , daca o cumpar de pe net credeti ca ajunge bine la mine?
Mmmm....Vanda cu flori rosii? Super! Sper sa functioneze faza cu planta cumparata de pe net. Eu nu am cumparat niciodata. Incearca....Sa-mi spui si mie daca totul a fost OK! :wink: :D
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Miki, cumparaturile pe pe net implica un oarecare efort financiar. Dupa parerea mea, incearca mai intai sa cresti o vanda cumparata din magazin, nu e deloc usor. Abia apoi vezi daca merita efortul de a achizitiona una de pe net. In Brico Store am vazut adesea vande rosii (ascocende - au flori mai micute insa sunt mai multe pe o tija). De asemenea, gasesti vande in Hornbach.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Miki subscriu si eu celor spuse de Caramell.As zice sa incerci mai intai cu una cumparata de la noi iar pe urma cu una de pe net.
Trebuie sa vezi mai intai daca se va acomoda la tine si daca va merge iar mai pe urma,vei putea sa te gandesti si la cele de pe net.
Sunt destul de pretentioase si trebuie mai intai sa te obisnuiesti cu stilul lor diferit de al tuturor celorlalte plante.
Iti doresc multa bafta in achizitionarea uneia!
 

CristianG

Well-Known Member
Ai dreptate Sarselia! Subscriu celor spuse de tine.....Dar poate are deja Vande si nu stim noi. Acum vrea una rosie.... :D
 

miki70

Active Member
Caramel , Sarselia nu am de unde lua Vanda in Craiova de aceea am zis ca poate sa iau de pe net . Aici nu e nici Brico nici Hornbach poate numai dc ajung in Buc iar asta nu stiu cand va fi. Posibil sa ajung in Belgia peste 3-4 saptamani si o sa caut acolo.
Cristian dc am scris ca m-am decis sa iau o Vanda dupa ce am citit tot inseamna ca nu am nici una si vreau rosie pt ca asta e culoarea care imi place.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Miki daca vei ajunge in Belgia cu siguranta in magazinele de specialitate sau in floararii ar trebui sa gasesti.
Eu iti tin pumnii sa gasesti una rosie asa cum vrei!
Din pacate momentan nici eu nu am vazut picior sau frunza de Vanda la noi in Bricostore.Hornbach nu avem si in alte florarii sau magazine de specialitate nu am vazut.
Parca mai in iarna incep sa apara asa ca daca nu vei gasi pana atunci, vom vedea ce se poate face.
:wink:
 

miki70

Active Member
Arselia :hug: multumesc!.
Aici al noi in Craiova mai e City Garden dar nu am fost niciodata , poate am surpriza sa gasesc la ei Vande :D
 

sarselia

Active Member
Moderator
Nu stiu ce sa zic...dar poti sa incerci.Mai poti eventual daca ai o florarie pe care o vizitezi mai des sa intrebi daca nu pot face ei o comanda sau daca nu pot aduce ei pe comanda o Vanda cum iti doresti.
Eu am incercat asa pentru ca nu gasisem niciunde.Pana la urma au adus dar nu am fost in zona in acea perioada si s-au vandut ca painea calda.
Mi-au spus ca din cauza faptului ca este o planta pretentioasa si din cauza pretului nu aduc.Le este frica sa nu ramana cu ele pe stoc.
Iti doresc multa bafta!
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus