Vanda spp.

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

refu

Member
CristianG a spus:
refu a spus:
La salar caut si eu o Vanda sa vedem despre ce e vb :)
Succes! Poate ai noroc si se dezvolta armonios la tine. :D
S-ar putea sa ai dreptate sau nu, momentan la ce instalatie de lumina am s-ar putea sa nu fie suficient. Din cate am citit are cerinte mai ridicate ale intensitatii lumini, fata de ce am eu deja.
Dar sigur voi incerca candva.

Armonios :D poate nu va fi dar sigur ma voi descurca.
 

CristianG

Well-Known Member
refu a spus:
CristianG a spus:
refu a spus:
La salar caut si eu o Vanda sa vedem despre ce e vb :)
Succes! Poate ai noroc si se dezvolta armonios la tine. :D
S-ar putea sa ai dreptate sau nu, momentan la ce instalatie de lumina am s-ar putea sa nu fie suficient. Din cate am citit are cerinte mai ridicate ale intensitatii lumini, fata de ce am eu deja.
Dar sigur voi incerca candva.

Armonios :D poate nu va fi dar sigur ma voi descurca.
Nu stiu ce sa zic. Eu nu am instalatiile tale si nici nu stiu exact daca o vanda suporta acele conditii.Nu stiu cum o sa reactioneze daca nu are lumina naturala, soare...Doar tu poti sa faci un astfel de experiment. De obicei orice planta se aclimatizeaza, asa ca nu trebuie sa ne speriem daca nu indeplinim toate conditiile. O orhidee poate sa nu mai faca florile mari ca atunci cand am cumparat-o, insa cu siguranta tot o sa infloreasca, adaptata la noile conditii de mediul. :D
 

CristianG

Well-Known Member
Apropo, vanda care imi face din nou tija florala cred ca o sa faca 8 flori. In vara a facut 12 flori. Insa o inteleg, este istovita.Mi-a facut o noua tija dupa nici doua luni.... :D Apoi vine iarna curand. De obicei Vandele intra intr-o perioada de hiberbare...Adica cresc foarte incet! Depinde si unde le tinem bineinteles. :)
 

MariaRaluca

Member
CristianG a spus:
Apropo, vanda care imi face din nou tija florala cred ca o sa faca 8 flori. In vara a facut 12 flori. Insa o inteleg, este istovita.Mi-a facut o noua tija dupa nici doua luni.... :D Apoi vine iarna curand. De obicei Vandele intra intr-o perioada de hiberbare...Adica cresc foarte incet! Depinde si unde le tinem bineinteles. :)
Super! oricum pentru ca infloreste ! nu mai conteaza numarul de boboci :)
 

CristianG

Well-Known Member
diana999 a spus:
cum udatzi vanda in aceasta perioada? aerisitzi camera in care se afla in fiecare zi?
Chiar daca este o perioada mai rece si de acum inainte asa o sa fie, camerele trebuiesc aerisite.Chiar daca mai vine un aer rece pe la plante, nu este o problema pentru ca nu stai mereu cu geamul deschis. In fiecare zi se aeriseste camera.Nu exista nu pot, imi este frig, etc....Daca nu aerisim camerele in care stau vandele si nu numai, apare mucegaiul. In vase vor aparea ciuperci care se vor propaga.Daca exista in vase radacini bolnave, uscate, putrezite trebuiesc eliminate de urgenta. Altfel planta o sa aiba de suferit.
Vine iarna....Si ce daca! Vandelor nu le place deloc calorifere, caldura excesiva....Daca nu exista ventilatie corespunzatoare, aerisire, caldura degajata de surse de caldura reprezinta un cosmar.Se vor inbolnavii sub ochii vostrii. Desi provin din zone tropicale si le place si caldura, sa nu va imaginati ca daca le dati caldura, totul este perfect.Lipsesc doua ingrediente - umiditatea si aerisirea. :D
 

CristianG

Well-Known Member
MariaRaluca a spus:
CristianG a spus:
Apropo, vanda care imi face din nou tija florala cred ca o sa faca 8 flori. In vara a facut 12 flori. Insa o inteleg, este istovita.Mi-a facut o noua tija dupa nici doua luni.... :D Apoi vine iarna curand. De obicei Vandele intra intr-o perioada de hiberbare...Adica cresc foarte incet! Depinde si unde le tinem bineinteles. :)
Super! oricum pentru ca infloreste ! nu mai conteaza numarul de boboci :)
Ai dreptate! Nu conteaza numarul de boboci. Conteaza ca anul acesta planta a inflorit de doua ori. :wink:
 

CristianG

Well-Known Member
diana999 a spus:
daca n-ar trebui udata atat de des mi-as lua si eu una. Frumusetzea cere sacrificii :D
Stiu, de cele mai multe ori suntem comozi...Insa considera ca este ca un sport pe care il practici. In agenda mea de lucru zilnica, dimineata am mai notat - udarea vandelor. Nu o mai simt ca pe o corvoada....Frumusetea, sanatatea plantei depinde de noi. Cum avem grija de ele asa le si avem. Nu exista nu am timp, sa faci totul in graba. Pentru ele ma scol si cu o jumatate de ora mai devreme inainte sa plec la munca. Planta simte intotdeauna ca o tratezi cu superficialitate. O vanda necesita iubire si atentie mereu. Oricum este o orhidee tare practica pentru ca nu imi fac griji cu cantitatea de apa si cu substratul.Nu trebuie sa-l schimb niciodata! :wink: :mrgreen:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus