Vanda spp.

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Miki, la City Garden mai aduc ocazional vande. Azi am fost intr-unul din centrele din Bucuresti si nu aveau. Aduc plante mai pretentioase mai ales in preajma sarbatorilor. Am gasit in schimb alte plante foarte interesante si reduceri :D.
 

miki70

Active Member
Merci Caramell :rose: Am vazut pe site multe plantute dar la orhidee nu aveau poze :( . Am mai vazut ca au ghivece Lechuza , cu ocazia asta le vad si eu.
 

CristianG

Well-Known Member
Update Vanda:
Vanda Pachara Delight iulie 2010:
Vanda Pachara Delight sept 2010:
Iata o alta Vanda cu cresteri spectaculoase de radacini:
 

sarselia

Active Member
Moderator
:eek: :eek:
Cristian...ce sa mai zic???
Am ramas fara cuvinte...Sunt SUPERBE si se vede clar ca le iubesti si ca te iubesc.
Sa ai parte de ele si sa le mearga bine de tot!
Sincere felicitari!
 

CristianG

Well-Known Member
sarselia a spus:
:eek: :eek:
Cristian...ce sa mai zic???
Am ramas fara cuvinte...Sunt SUPERBE si se vede clar ca le iubesti si ca te iubesc.
Sa ai parte de ele si sa le mearga bine de tot!
Sincere felicitari!
Ti-am aratat Sarselia ca si fara chimicale, Vandele pot sa se dezvolte armonios....Depinde de noi cum avem grija de ele. De obicei nu prea avem timp sa le ingrijim asa cum trebuie si acesta este motivul pentru care se regenereaza mai greu.....Sunt niste plante extraordinare! In conditiile in care multe dintre orhidee stau in substrat, aceste plante supravietuiesc foarte bine in vase. Au o capacitate de adaptare extraordinara....Multumesc pentru aprecieri! Mai am doua vande insa acestea si-au oprit cresterea radacinilor. :)
 

miki70

Active Member
Cristian am citit ca uzi vandele cu apa distilata, oare acesta e secretul? La cat timp speli vazele ?
 

CristianG

Well-Known Member
mikishor a spus:
Cristian am citit ca uzi vandele cu apa distilata, oare acesta e secretul? La cat timp speli vazele ?
Posibil...Apa distilata amestecata cu apa plata. Nu le pun ingrasamant pentru orhidee. Apa de la robinet deloc! Vasele le spal ocazional, pentru ca vasul se mai murdareste din cand in cand...De asemenea, apa cu care ud vandele nu o arunc....O refolosesc de mai multe ori pana cand observ ca apar impuritati prin ea. Apoi reiau procedeul cu apa curata. :D :wink:
 

miki70

Active Member
Cred ca acesta e secretul, apa distilata si apa plata. Dc o sa gasesc vreodata vanda in magazin o sa-mi iau si eu una.
 

CristianG

Well-Known Member
mikishor a spus:
Cred ca acesta e secretul, apa distilata si apa plata. Dc o sa gasesc vreodata vanda in magazin o sa-mi iau si eu una.
Ti-am dat informatii "pretioase" legate de cresterea acestor minunate orhidee. Sper sa iti fie de folos. Eu nu am intampinat probleme in cresterea lor. Sa ma anunti si pe mine cand iti cumperi o vanda... :wink: 8)
 

MariaRaluca

Member
Am cumparat si eu prima Vanda acum vreo 4 sapatamani, din Hornbach la reducere cu 80ron, (pare sa fie cu floarea rosie, desi era trecuta bine)- este in vas mare de 70 cm, am tras-o cat a ajuns cu 1/2 din frunze in afara vazei pt ca erau tare inghesuite, si pare sa ii mearga bine, are varfuri de crestere la radacini, si in varf par sa creasa si frunzulitele.
Si am mai luat una saptamana asta din Brico, tot la red. , in vaza de 30cm, cu 76ron, dar nu stiu ce culoare ar avea, un pic mai mica ca inaltime, si tot asa par sa creasa radacinile.
Am citit topicul pana la pag. 17, nov 2009, am vazut ca irina avea rezultate deosebite cu inflorirea, nu mai stiu insa ce au facut ceilalti.
Voiam sa va intreb pe toti, avand acum multa experienta cu vandele, in legatura cu ingrasamantul, folositi? cat? si ce marca/tip? si cum il aplicati.
De asemenea, credeti ca e neaparat necesara diferenta de temperatura pentru inflorire?
Poze pun acum cu ele.
http://raluca14.sunphoto.ro/Vanda/23172135
 

sarselia

Active Member
Moderator
Vandele tale arata tare bine!
Felicitari pentru achizitii si multa bafta legat de cresterea acestora.
Eu pulverizez zilnic radacinile si o data pe saptamana "baie".
 

CristianG

Well-Known Member
Maria felicitari pentru achizitii.....In cadrul acestui topic exista toate informatiile necesare.Nu vreau sa ma repet.Citeste pana la pagina curenta si vei gasi toate raspunsurile.Succes! :D
 

MariaRaluca

Member
Multumesc CristianG, dar intrebarea era pentru cei care le-au facut sa si infloreasca, care au gasit o reteta proprie...
si stai linistit ca am citit (doar vreo 10 pag nu am apucat)... dar sunt impartite si un pic diferite abordarile
Dar am retinut, nu mai intreb, stau sa citesc. Multumesc!
 

CristianG

Well-Known Member
MariaRaluca a spus:
Multumesc CristianG, dar intrebarea era pentru cei care le-au facut sa si infloreasca, care au gasit o reteta proprie...
si stai linistit ca am citit (doar vreo 10 pag nu am apucat)... dar sunt impartite si un pic diferite abordarile
Dar am retinut, nu mai intreb, stau sa citesc. Multumesc!
Ai scapat baza Maria....Reteta este simpla.O sa mai repet inca odata. Iata pasii:
1. Ii trebuie lumina buna, chiar soare;
2. umiditate atmosferica si in niciun caz uscaciune;
3. nu se uda cu apa de la robinet, insa se poate si cu apa fiarta;
4. se uda cu apa minerala ori distilata;
5. poti sa pui ingrasamant dar nu in cantitati mari pentru ca risti sa ii arzi radacinile;
6. Periodic se scoate planta si se spala radacinile si vasul in care sta;
7.Nu se pune apa decat pana la baza cosuletului. Altfel risti ca planta sa putrezeasca in partea de jos. Efect distructiv asupra plantei care o sa piarda rapid frunzele;
8. se uda zilnic primavara-vara si la doua zile toamna - iarna.Depinde in orice caz de temperatura din casa.
9. iubire.... :D
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus