Vase Made in Transilvania.

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ieri la floraria "Tria's" de pe Lacul Tei am vazut fel de fel de marimi de vase pentru bonsai.
Si forme diferite :D atractive chiar :mrgreen:
 

DracuMic

Member
Sa revenim la Vasele autohtone :)
tocmai am vb cu omu`......si surpriza :) :) :) ma anuntat ca acum le baga in cuptor si vineri le scoate.
saptamana viitoare ma duc sa le iau si sa fac imparteala.!
 

vali

Active Member
Moderator
Mah, astea nu-s ”made in Transilvania”, sunt ”made in balconul meu” :) , da' merg si-asa... Am incercat reteta cu ciment si pasta de hartie si vreau sa spun ca arata mai bine decat ma asteptam. Materialul este destul de dur dupa uscare, este EXTREM!!! de usor, iar lucrul in sine este chiar comod (mai mult dureaza sa iti faci matritzele si sa pregatesti materialul).
Primul facut a fost asta , un vas destul de larg (peste 50 cm) si de scund (doar vreo 3 cm, cu tot cu picioare). Aveam dubii vis-a-vis de felul in care va rezista, ma asteptam la crapaturi, spargeri, distrugeri si alte cataclisme, date fiind dimensiunile si faptul ca am folosit ca armatura doar o simpla plasa de fibra si prost pozitionata, pe deasupra. Dar desi am reusit sa-l crap la scoaterea din matrita (pentru ca m-a mancat in locul cu care gandesc si l-am scos cand era inca umed), dupa uscare s-a rigidizat, iar crapatura nici nu mai e vizibila.
Mai multe imagini Asa arata imediat dupa scoaterea din matrita, dar va urma finisarea.
Apoi am facut o mica platforma, din materialul ramas Evident, tot nefinisata...

Si daca tot mi s-a pus pata pe vase, am mai facut si doua "semiluni", dar de data aceasta din pasta de modelaj.
Astea-s:
Mai e o platforma, dar aia nu a putut fi lucrata intr-o singura sesiune, fiind mai complicata conceptia. E pe mai multe etaje, a trebuit sa fac intai structura de baza pe care o voi modifica pentru a construi in continuare.

In fine, una peste alta, cred ca este si asta o varianta de a ne completa "trusoul", mai ales cand e vorba de vase cu forme si dimensiuni pe care nu ne da mana sa ni le achizitionam de pe-afara.
Flo si Silviu, care m-au onorat ieri cu o vizita :D , le-au vazut pe viu si cred ca pot confirma ca arata suficient de bine pentru ce ne trebuie noua :)

Deci, ideea e: merita incercat!
 

bandi87

Member
arata foarte fain...... :) am vorbit cu flu ca trebe sa incercam sa facem mai multe la vara....(langa niste gratar parca daca memoria imi este buna 8) )
 

Aurelian

Member
He he ...foarte tari vasele tale Vali. Dar deh...unul din avantajele pensionarilor este acela ca au suficient de mult timp la dispozitie pentru astfel de incercari.
Uneori te invidiez pentru asta :)
 

vali

Active Member
Moderator
Stiu :) ! Si sunt mandru ca n-am fost singurul :rofl: .
Oricum, legat de vase, mai ramane problema impermeabilizarii lor si a gasirii unor vopseluri adecvate, pentru ca trebuie luata in calcul si diferenta de temperatura dintre iarna/vara.
Inca imi schingiui neuronul sa gaseasca oarece solutii (inafara de variantele cu vopseaua pt ceramica despre care am discutat). :D
 

vali

Active Member
Moderator
DM-ule, despre vopselele pentru ceramica am vorbit si cu Flo, dar pe mine tocmai acel luciu pe care l-ar face ma pune pe ganduri...

Dar cum spuneati, am timp sa caut ce-mi trebuie...
Daca dau peste ceva interesant, anunt.
 

vali

Active Member
Moderator
Deocamdata, am testat un oxid de ”nustiuce”, luat de la materiale de constructii.


Dar cautarile continua...
 

vali

Active Member
Moderator
flo_flu a spus:
are un aer foarte natural (cel putin in poza :) )
Asta am si urmarit, Flo, de-aia am optat pentru o vopsea care sa patrunda efectiv in peretele vasului, nu sa fie ”o spoiala” pe la suprafata. Vasele arata la fel si in realitate... Ce ma oftica, e faptul ca aratau mai mishto cand erau ude :rofl: . Toate nervurile si crapaturile erau mult mai inchise fata de restul suprafetelor. Dupa uscare insa... s-a mai estompat diferenta :( .
Dar nu-i bai... mai incercam :)
 

DracuMic

Member
azi am luat vasele....arata bine....
asa ca cei care vreti incepand de maine le puteti ridica de la Flo de acasa.!
poze nu mai pus ca nu demult am sosit acasa si nu mai am chef sa fac dar poate se indura florin si face el.!
 

flo_flu

Member
poze cu vasele





In 16 aprilie trebuie sa vina un coleg la capitala.
L-am rugat sa le aduca el. Pana atunci mai pove sa vedem cum o sa le luati.
 
Sus