Rozmarinul

stefanm

Member
Mi-am achizitionat niste seminte de rozmarinpe care vreau sa le pun la germinat. Stiu ca inmultirea prin seminte da roade in proportie foarte mica la aceasta specie si de aceea as vrea sa ve rog sa-mi spuneti din experienta voastra cam ce ar trebui sa fac. (in ce perioada sa pun semintele, in ce tip de substrat, cam cum sa fie udat, temperaturi, etc...)
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Nu-ti ramane decat sa respecti instructiunile de pe plic.Eu nu am reusit sa prind prin seminte,am avut norocul sa gasesc la Megaimage pui de rozmarin si ,plantat in gradina l-am tinut in viata pana toamna.
 

stefanm

Member
Din pacate pe plic nu scrie prea mult. Scrie cate ceva despre planta, la ce e buna si ca trebuie ferita de inghet, dar despre cultivare mai nimic.
Apare doar un desen in care arata ca trebuie sadit in lunile martie-aprilie si atat.:(
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
In cazul asta asteapta pana atunci .In asteptare prepara o rasadnita in care sa-l semeni.E foarte parfumat si te va bucura mult la vara.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Eu am semanat cateva seminte de rozmarin, ca sa vad daca germineaza, in caz ca face fite sa fiu pe faza sa-mi pot cumpara unul crescut de altii! :) Pe plicul meu scrie ca se seamana la 0,5 cm adancime. L-am semanat in 30 ianuarie si pana acum si-a facut aparitia o singura plantuta, acum 2 zile...Mai astept putin...
 

stefanm

Member
Super ! Inseamna ca esti pe drumul bun :d

Spune-mi te rog ce substrat ai folosit si cam cat de des l-ai udat :rugaciune:
 

victoria

Active Member
Cultivarea rozmarinului

Rozmarinul are nevoie de un sol bine afanat, nisipos, cu un bun drenaj. Se poate folosi un amestec de pamant de gradina si nisip, la care se poate adauga putin praf de creta, pentru cresterea valorii de pH-ului (rozmarinul prefera valori usor alcaline). La baza ghiveciului se aseaza, inainte de a turna amestecul de pamant, un strat de cioburi de teracota, sau pietris grosier, pentru a facilita scurgerea apei.

Acest lucru este foarte important, rozmarinul se poate imbolnavi usor daca apa va balti in ghiveci. Nici umezeala din aer nu ii face bine, de aceea ghiveciul trebuie tinut in plin soare, intr-un spatiu cat mai aerisit.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Eu, in nestiinta mea -vezi specificatiile de sol postate de Victoria- l-am semanat in pamant universal pt. flori, cumparat la punga, al meu e Florasol -in paranteza fie spus, e prima data cand il folosesc si nu ma incanta in mod deosebit, o sa incerc altul-
De udat l-am udat rar, ca am acoperit ghiveciul cu folie si s-a pastrat umed. Dar, cum iti spuneam, a iesit deocamdata doar un fir, lumea spune ca e cam nazuros...oi vedea eu zilele urmatoare daca mai rasare ceva. Am luat folia jos, sa nu mucegaiasca amaratul ala care a rasarit :)
 
Eu am achizitionat anul recut 2 copaci de liquidamber. M-am dus la om acasa, la parintii lui la tara, caci acolo avea omul pepiniera si stand de vorba cu batranii cat am ambalat pomii am vazut rozmarinul. Nu stiam e planta e asa ca am intrebat. Batranul mi-a taiat o tulpina lunga de rozmarin si mi-a dat-o.

Mi-a zis cand ajung acasa sa tai partea lemnoasa in 3 bucati aproximativ egale, sa le bag in pamant , sa pun un pet de sticla in cap si sa las 2 saptamani. Din and in cand sa ridic sa mai aerisesc.

Asa am facut si s-au prins toate cele 3 bucatele. Acum am vre-o 6 bucati in curte. Prin mai o sa tai iara si o sa pun la prins si ce se prinde vi le ofer voua.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Multumim, Mirela! La mine a ramas unicul fir rasarit acum o saptamana, care nici nu moare nici nu creste! :( Se pare ca unele plante e mai convenabil sa le cumperi crescute de altii, sau din butasi...
 
butasirea rozmarinului se face cu precadere in Aprilie, sau cel putin asa se face in curte. In balcon sau in apartamentul unde temperaturile sunt altele si nu tin de anotimpuri si probabil ca depinde de mamulti factori.


Claude, in aprilie iti dau eu 2 butasi inradacinati ca sa fii sigura. Numai sa imi mai amintesti atunci.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
MirelaLucia a spus:
butasirea rozmarinului se face cu precadere in Aprilie, sau cel putin asa se face in curte. In balcon sau in apartamentul unde temperaturile sunt altele si nu tin de anotimpuri si probabil ca depinde de mamulti factori.


Claude, in aprilie iti dau eu 2 butasi inradacinati ca sa fii sigura. Numai sa imi mai amintesti atunci.
Multumesc, esti o draguta! Eu tot pandesc unicul fir rasarit la mine dar nu prea-i merge bine. Cred ca face parte din plantele care au nevoie de soare plin, in gradina, ca sa se dezvolte normal
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Mi-am procurat (=sutit :oops: ) doi butasi de rozmarin. Iii pun in pamant cu PET in cap? Il chelesc si las doar un motz in varf sau ii las frunzele pe el? Butasul are cam 10 cm
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:rofl: Hai acum daca tot l-ai "imprumutat" pentru definitiv :rofl: incearca ca orice butas cu pet,cu caldurica,cu tot dichisul........Spor si succes! :D
Nu aveti Mega Image in Cluj?Sau Kaufland?Apare pe la magazinele astea sigur. :) Asta numai si numai ........in caz de esec :mrgreen:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Gabiuta a spus:
:rofl: Hai acum daca tot l-ai "imprumutat" pentru definitiv :rofl: incearca ca orice butas cu pet,cu caldurica,cu tot dichisul........Spor si succes! :D
Nu aveti Mega Image in Cluj?Sau Kaufland?Apare pe la magazinele astea sigur. :) Asta numai si numai ........in caz de esec :mrgreen:
Pana acum, am vazut doar la Baumax, e drept ca era o tufa frumusica, dar costa 35 ron, asa ca am "procurat" butasii, in asteptarea unor oferte mai convenabile! :) :)
 

kerkyra

Well-Known Member
Daca tot a inceput Claude, sa marturisesc si eu ca am "procurat" la fel doi butasi de rozmarin. Macar am zambit, in caz ca ma filma sa fiu telegenica :rofl: . I-am pus in pamant de cactusi (sa fie mai afanat), cu pietris pe fundul ghiveciului si cu pet in cap.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
La magazinele de care v-am mentionat sigur preturile sunt modice.Anul trecut nu depasea un ghiveci 7 lei.Si era destul de maricel. :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Gabiuta a spus:
La magazinele de care v-am mentionat sigur preturile sunt modice.Anul trecut nu depasea un ghiveci 7 lei.Si era destul de maricel. :D
Lasa, Gabi, ca-i mai bine daca-l "nasesc" eu, ca ce-am plantat din ciordeala s-a cam prins intotdeauna :) sper sa nu cobesc :( Drept sa spun, pe langa rozmarin mi s-a "lipit" de mana si un mic butas de ceva salvie, habar n-am ce specie, ca nu scria, da' e altfel decat cea care o aveam eu. Ca tot ziceai de 7 lei, m-am gandit ca de fiecare data cand "procur" un butas, pun banii care trebuia sa-i dau pe planta intr-o pusculita si uite-asa o sa imi fac un capital de achizitionat alea mai scumpe :)
 

victoria

Active Member
Buna metoda,Claude.Las' ca un firicel ,acolo nu se cunoaste :)
Eu sunt atat de fraiera incat,desi imi doresc foarte tare un pui de liliac,mi-a fost rusine sa iau si de la gardul unei case unde nu mai locuieste nimeni :(
 

claude

Well-Known Member
Moderator
victoria a spus:
Buna metoda,Claude.Las' ca un firicel ,acolo nu se cunoaste :)
Eu sunt atat de fraiera incat,desi imi doresc foarte tare un pui de liliac,mi-a fost rusine sa iau si de la gardul unei case unde nu mai locuieste nimeni :(
Cu toata rusinea, eu la plante nu rezist... :oops: Desi am obiceiul sa rog frumos persoana care are planta sa-mi dea un butas, da' acolo nu era cazul! :)
 
Sus