Rozmarinul

daisy111

Active Member
Am vazut de ceva vreme o planta ,tufa, in fata blocului ce seamana mult cu rosmarinul si aseara am rupt putine ace si miroaseu la fel....oare este comestibil?Si daca da,cum se prinde? :? ca as lua si eu pt acasa la tara.Poate o sa reusesc sa fac si o poza.
 

daisy111

Active Member
:rofl: :rofl: ..as lua-o dar ma alearga locatarii :rofl: ....asa ca trebuie ,daca se poate sa se prinda asa, sa fur lastarul noaptea,ma fac ca ma trage catelusa pana acolo..... :mrgreen:
 

zi_inflorata

Member
Moderator
Daisy, rozmarinul e comestibil - merge foarte bine cu purcel si cu cartofi :). Am eu o gramada si iti trimit cateva plantute deja prinse cand se incalzeste!
 

daisy111

Active Member
:eek: Multuesc mult zi_inflorata :* ...atunci astept primavara :wink: ...mie imi place mult cu mielul :salivat:.....(sa ma anunti si pe mine cand ajunge coletul :wink: )
 

zi_inflorata

Member
Moderator
Rozmarinul e foarte parfumat si merge cu multe mancaruri. Eu nu pot spune despre miel, ca nu pot sa mananc miel.Cu siguranta, te anunt despre pachet!
 

ghia_don

Active Member
Eu am lasat rozmarinul in gradina iarna asta, am acoperit cu ceva resturi vegetale dar nu m-am straduit prea mult...si voi vedea daca ramin cu ceva din el.
Pentru orice eventualitate mi-am cumparat alte seminte :wink: .
 

nutilepadat

Active Member
Cu siguranta etse foarte bun dar cel vrde imi place ,am luat si eu oadat la pachet din ala uscat .....oooooooo ce aroma puternica avea nici nu se compara cu cel verde .
 
A

Anonymous

Guest
ROZMARIN

SI EU AM LUAT DE LA mEGA iMAGE un puiut si l-am pus in gradina,a rezistat bine peste iarna,ii place ca si salviei si lavandei in plin soare,nu vrea apa multa
 

nutilepadat

Active Member
Lore de unde ai luat semintele de rozmarin?Eu am fost ieri la Carrefour aveau o sumedenie de seminte numai de de rozmarin nu,tu de unde le-ai luat?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Nutico,parerea mea este sa iei un pui de la un "Mega Image".Nu te mai chinui cu semitele .Mai mult ca sigur vor aparea si pe la Baumax sau prin alte magazine de la "grupul" acela mare din Sibiu.
Si daca il pui si la soare ............... :D sa vezi ce fripturi o sa faci tu la vara :salivat:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Linga mine:doua bucati magazin.Unul deoparte si altul de cealalta a casei :rofl: :rofl: :rofl: .Deci...........exista :)
Sa nu fie in Sibiu ??? :? Vorbim noi :D
 

iris

Active Member
:cry: Am uitat sa scot rozmarinul din gradina sa-l duc la adapost. Ce ma fac? :cry: Este acoperit complet de zapada!
 

ghia_don

Active Member
Al meu n-a rezistat iarna trecuta afara, chiar daca l-am acoperit cu resturi vegetale :cry: ...acum am altul, mai mic dar pus la adapost...
 
Sus