Rozmarinul

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Este o planta pe care o iubesc mult pentru gustul deosebit care-l da la fripturi,salate ,etc...........dar probabil ca este o dragoste neimpartasita :rofl: .Am incercat de 3 ori sa-l fac sa creasca si la mine si nu a vrut de loc.Am primit planta cu radacina,am pus seminte si nu a iesit nimic sau imediat ce au crescut putin au pierit .
Stiu ca cine mi-a dat puiul de planta are in ghiveci mare si frumos.
Primavara se gasesc de cumparat in ghivece de toate dimensiunile.Dar eu imi doresc "al meu".........pus de mine,ingrijit de mic.
Daca are cineva cum il ingrijeste?
Ce conditii ii oferiti?
Stiu ca nu ii place apa multa,nu este mofturos in privinta pamintului in care creste,ii place sa fie stropit cind si cind pe frunze.Si cu toate astea...................la mine se incapatineaza sa nu traiasca :cry:
 

ste

Member
rozmarinul meu creste in gradina, fara prea mare atentie din partea mea isi vede de treaba. este prins dintr-un lastar cumparat de la Metro (cutiutele transparente cu lastari de mirodenii). tomna ii scurtez tijele si il acopar cu frunze
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Bineinteles ca am recidivat si nu ma astimpar :oops: .Dar imi place prea mult :D asa ca iata ce am luat azi:
 
A

Anonymous

Guest
Si eu ii am pe ai mei,tot din lastari de la Metro. Stau vara in gradina,direct in pamint. Toamna ii pun in ghivece si-i aduc in casa. Nu am incercat pina acum sa-i las afara,dar promit sa o fac la anul.
 

oana_oana

Member
si eu am in gradina un lastar de rozmarin. il am de 2-3 ani si iarna nu-l bag in casa. al meu e razistent.
 
A

Anonymous

Guest
In partea de sud a tarii,iernile sint mai calme.Imi pare rau ca nu am lasat unul pe gradina...La anul,sigur am s-o fac si am sa va spun atunci.Am lasat an de an ,o salvie,dar protejata.Rezista si s-a facut foarte mare.
 

ste

Member
A rezistat fara probleme afara Hariclea, la fel si salvia in care nu-mi pusesem mari sperante, sper sa reziste la fel de bine si in iarna asta
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Si eu am lasat niste salvie in gradina fiindca vreau sa vad ce "reactie" are.O parte am cules si uscat.........si tot afara este si oregano.
Cu asta insa am indoieli:sa-l acopar sau nu?
Dintr-un fir de la Doina(Ghia) s-a facut deja tufa imensa.Sa-l si tund?
Nu-i topicul dar poate deschidem unul.
 
A

Anonymous

Guest
tunde-l,si protejeaza-l!! E mai sensibil!!! (gen maghiran)
 

Hariclea

Member
Poate la primavara pun si eu niste rozmarin gradina... daca ziceti voi ca rezista si iarna... desi la cate preferinte am, gradina e cam mica... trebuie sa ma gandesc bine! :roll:
 

25aaf

Member
daca rozmarinul meu e pomisor si e intr-un ghiveci si mai e si inflorit, afara fiind (sub streasina), va suferi la temperaturi mai scazute in viitor? Ce ma sfatuiti?
Multumesc.
 

blueheart_d

Member
am primit ieri o crenguta de rozmarin si mi s-a spus ca daca o pun in pamant pur si simplu va inflori. se poate?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Pentru 25......rozmarinului pe timp de iarna ii plac temperaturile scazute si udat putin sau de loc.Deci nu cred ca va suferi ci dimpotriva.

Blue.... :? ai citit undeva? Ar fi interesant.
 

blueheart_d

Member
n-am citit nicaieri, am auzit doar. multe plante se pot inmulti astfel, asa ca m-am gandit ca s-ar putea sa fie adevarat :?
 
A

Anonymous

Guest
Blue,...incearca!! eu zic ca nu se poate. Am experienta a multi ani de inradacinat rozmarin...Merg puse doar bucatele de virfuri cam 4cm (semilemnificat)
 

blueheart_d

Member
am incercat si sper ca va merge. plantuta ara vreo 15cm si dupa ce am pus-o in pamant, a doua zi a plecat capul (vreo 3-4 cm), dar azi dimineata cand am fost sa vad ce face era dreapta. e adevarat ca frunzele incep sa se ofileasca, dar ea sta dreapta :) . eu zic ca are conditii destul de bune unde am pus-o, dar ramane de vazut
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
azi l-am scos la aer.Era asa frumos ca mi-a fost mila de el sa nu-l vada putin soarele de azi mai ales ca a facut floricele.Dar parca l-as baga inapoi pe seara sa nu "raceasca" :rofl: Oricum statea la racoare :D
 
Sus