Anemone

andrada2003

Member
Thea, le-am lasat si asta-iarna, si la noi a fost ger mare (si zapada multa, e adevarat). Le-am acoperit cu frunze si cetina si n-au avut nici o problema, desi au fost plantate dupa 20 octombrie si gerul s-a pus imediat in noiembrie. Eu nici nu stiam ca se planteaza primavara, ca pe plicul in care erau bulbisorii-gherute scria ca se pun in pamant toamna tarziu.
Acu' ce sa-ti spun, poate a fost doar prost noroc de mi-au iesit si s-au si inmultit . Oricum, la toamna am de gand sa-mi mai iau niste bulbi, poate gasesc si de alta culoare decat rosie.
 

mirela06

Active Member
Florile acestea-mi plac si mie, dar de frica scosului de bulbi ,nu am luat.Daca ai facut experimentul, apoi am sa fac si eu. Pai daca le-am priotejat pe unele si au rasarit primavara, atunci de ce sa nu fie si cu altele. :)
 

ana500

Member
Buna fetelor . Eu am niste bulbi de anemone si nu prea situ ce sa fac cu ele. Cand se pun , unde se pun (ma refer la conditii atmosferice, soare , umbra). Eu am mai pus in primavara unele si nu a iesit nici una si nu as vrea sa le pierd si pe astea. Voi care sunteti mai experimentati cum procedati?
 

thea

Member
Anemonele mele acum s-au hotarat sa se arate in toata splendoarea.Am unele rosii cu staminele negre si un cerc mic alb in jur,dar si una violet splendida.
Am hotarat sa le pun in niste cosuri din plastic si iarna le pun in beci; la primavara le pun in gradina.Asa nu mai stau sa caut minusculii cormi sau cum s-or numii.
 

fixpix

Active Member
mai nu stiu... mie anemonele mi s-au cam uscat.
numai eu am patit-o?
probabil de la seceta? sau au un sezon mai scurt?
din vreo 5-6 doar una mai are frunze, dar si alea vestede si ca vai de ele!
 

irinabv

Active Member
Moderator
Pai ale mele s-au dus de mult. Dar eu asa am crezut, ca sunt flori de primavara-vara timpurie. Sper sa iasa si la anul, ca eu nu scot nimic la toamna.
 

irinabv

Active Member
Moderator
Scot tuberculii de dalii, bineinteles, si cana pe care mi-am luat-o anul asta. Bulbii de crini ii las. Anemonele le-am pus toamna trecuta si o parte au inflorit. Ma gandesc ca daca au rezistat o iarna, le pot lasa. Oricum cormii aia sunt prea mici sa mai scormonesc dupa ei.
 

fixpix

Active Member
eu n-am scos anemonele. dar nu e CIUDAT? mi se pare ca una incepe sa scoata frunze verzi...
de la atata ploaie dupa atata seceta, nici nu ma mir.
hmmm
 

irinabv

Active Member
Moderator
Daaa! Si la mine anemonele au facut frunze :? Si pt. ca nu stiu ce sa fac, le voi lasa in pamant.
 

fixpix

Active Member
aaaa pai normal ca le lasi. nici nu ma gandeam sa le scot. da ma gandeam ca pana la primavara nu mai primesc nici o veste de la ele.
sau primesc acuma si la primavara nu mai iese nici una???
hmmm
 

aleynad

Active Member
Moderator
eu nu am anemone, dar nu sunt de si de toamna si de primavara? :?
ca ma bate si pe mine un gand sa-mi cumpar :)
 

irinabv

Active Member
Moderator
Ala mele au inflorit pe la inceputul verii parca. Habar nu am de care sunt, dar sunt foarte frumoase, asa ca te sfatuiesc sa-ti cumperi :D
 

riana

Active Member
eu am anemone de toamna si sunt mai practice ca nu trebuie sa le scot nu au bulbi au rizomi
 

aleynad

Active Member
Moderator
am citit intr-o revista ca anemonele de toamna se planteaza primvara intr-un loc insorit, cald, ferit de vant, bogat in substante nutritive.
daca se planteaza toamna, trebuie acoperit locul cu frunze, adancimea de plantare fiind de maxim 5 cm
inainte de plantare bulbii se tin 1-2 zile in apa :eek:
si inca ceva: frunzele formeaza o rozeta si se dezvolta complet abia dupa ofilirea florilor :!:
Infloresc in nuante de rosu, violet, lila, albastru si alb
 

irinabv

Active Member
Moderator
Bulbii sunt de fapt cormi. Eu n-am stiut ca se tin in apa, si totusi au inflorit. La mine s-au format intai frunzele, apoi au aparut si florile, din pamant :eek:
 

fixpix

Active Member
daaa pe ambalaj aratau super. un manunchi de flori perfecte. dar anul asta mie cel putin nu prea mi-au facut flori...
seceta, pamant nu prea bun. nah, e si vina mea :)
 
Sus