Anemone

ACHIMENES

Member
Voi va sfaditi :rofl: si eu bag la cap, chiar eram disperata, unu spune ca mor altul ca traiesc........vorba lui Calin :D ...de n-or rezista in gradina, iau altele :rofl: :rofl: :rofl: nu strica sa incerc :oops:
 

IZA

Active Member
Achimenes, Elena_Luminita ce frumoase anemone aveti!!!!! Ale mele din 8 cormi pusi in toamna au iesit 5 plante. Doua s-au topit adica nu stiu ce s-a intamplat cu ele dar banuiesc si trei aveam. Mai am doua ca una cea mai zdravana a mancat-o cartita :cry: :cry: . Si nu au facut flori nici una . Asa-i ca nu mai fac??? :cry: Erau rosii si ce rosu supeeeeeerb!! Si ce m-am mai bucurat cand au rasarit!!! :whew:
 

ACHIMENES

Member
Eu am pus 70 de cormi asa ca masasura de precautie.....in 2 jardiniere si 10 in gradina :D ....cam asa procedez cu florile abia cumparate si care reprezinta noutati pt mine ...cum sunt anemonele.
La cati cormi aveai :( mai bine ii puneai in ghiveci.......asa ai dat papa la cartitel :? :?
 

ACHIMENES

Member
Sau acum in al 12-lea ceas, scoate-o pe ultima, cu balot de pamant,si pune-o intr-un ghiveci generos :D :D
Spor ......... pacat ,ca daca ai o culoare asa frumosa merita salvata :D :D
 

IZA

Active Member
Da? Chiar o sa o scot azi ca poate poate se hotareste la o floricica ,sau macar la anul viitor. :D
 

iraira

Member
pune-i si putin fertilizator, sa o ajuti la inflorit.Eu am pus ranunculus si intr-o luna jumatate nu le-a dat o frunza noua...dupa ce le-am pus fertilizator special pt flori au dat o multime de frunze..acu astept sa vad poate apar si bobocei..dar macar si-au dat drumul la crescut.
 

ana500

Member
Buna fetelor.
Eu am pus acum vreo trei saptamani niste anemone si pana acum nu a iesit nimic. Am "scarmat" la vreo cateva si erau asa cum le-am pus.
Intrebarea este : La anu' mai am sanse sa vad ceva daca le las unde le-am pus? Ele sunt puse intr-o jardiniera. Anul asta mi-am luat gandul.
Merci pt intelegere.
 

mihaelas

Member
foarte frumoase anemonele voaste ale mele din 40 dupa ce au stat saracele in apa la hidratat 4 zile au rasarit decit 5 poate mai rasar nu stiu sa vad ce floricele o sa faca
 

lelia

Well-Known Member
Fiindca am plantat pentu prima data anemone ,am fost foarte curioasa in evolutia lor .Pot spune ca se comporta chiar ciudat ,insa sunt incantata ca am reusit ,in curand vor inflori

 

irinabv

Active Member
Moderator
Mi-au inflorit si mie anemonele plantate in toamna, fara sa tin cormii in apa inainte, ca nu stiam. Deci banuiesc ca se pot lasa in gradina peste iarna. Deocamdata am doua albastre, dar azi dimineata se pregatea una rosie. Am crezut ca mi se pare mie ca ies bobocii din pamant, ca e tufa destul de inghesuita. Eu ma tot uitam pe tulpini sa vad alti boboci si nu gaseam, si a doua zi aparea bobocul. Noroc cu voi ca m-ati luminat. Un lucru e cert. Sunt foarte frumoase florile, si la toamna voi pune mai multe. Mai ales ca nu mi se par pretentioase. Nici nu mai stiam ca le-am pus, noroc ca mi-a spus mama ca alea-s frunze de anemone, ca poate le smulgeam.
Voi pune si poze, ca tare-s frumoase :visator:
 

fixpix

Active Member
is faine malinaaa
si io sper sa le vad pe ale mele inflorite. in primavara am pus bulbii.
:mrgreen:
 

andrada2003

Member
Eu am plantat bulbii de anemone cumparati din Praktiker in octombrie anul trecut, nu i-am udat in prealabil ca nu am stiut, i-am pus sub un prun din gradina. I-am acoperit cu frunze, cetina, scoarta de copac si au rezistat bine toata iarna, desi au fost si -21 grade de Revelion (dar zapada muuuuulta). Au inceput sa dea flori pe la inceputul lui aprilie si de atunci tot infloresc (am numai anemone rosii), trece o floare, apar alte 3, si s-au inmultit frunzele de au acoperit pana si papadia rebela pe care tot o smulg si tot iese. Cand trece o floare, ii tai tija, las pe pamant receptaculul ala negru care ramane si vad ca nu am treaba cu ele. Ma bate gandul sa le las in gradina si la toamna, daca au rezistat ele anul trecut, cand au fost gerurile alea, sper sa reziste si acum.
Am vazut la voi anemone albastre. Splendide!!! O sa caut si eu bulbi la toamna!!
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Anemona Lord Leutenant, albastra dubla. Inca nu e deschisa complet. Sper sa pot reveni cu poze ulterioare.

 

lelia

Well-Known Member
Geo e superba :visator: Chiar sunt frumoase anemonele si foarte harnice.

La mine doar 3 culori ,rosu ,siclam si violet pal,dar sunt foarte incantata de ele ,anul viitor voi pune mai multe

 
Sus