Anemone

ioana0106

New Member
Ajutati-ma si pe mine cu un sfat va rog,
Am plantat in luna mai bulbi de anemone, au iesit tulpinile, insa sunt inalte si nu stau drept, ci mai mult culcate..... Le-am plantat la o adancime prea mica?
 

thea

Member
Eu le-am plantat in niste hardaie prin martie,au rasarit dar nu inteleg de ce li se usuca frunzele,se pleostesc si se usuca.Am si eu(in aceleasi conditii crescuta)o anemona inflorita imi vine sa o pup de draga ce imi e,e rosie. : :D
 

mirela06

Active Member
Frumoase flori, fetelor :) Thea du frunza la control, sau vezi conditiile lor de ingrijire si intretinere . Sa ai noroc de ele si de frumoasa ta rosie care te face atita de fericita :)
 

thea

Member
Hai sa va spun una buna de ras!
Intr-o jardiniera mai veche in care stiam ca pusesem pamant bun si crescusem niste rasaduri de rosii,am pus si niste dalea ca mereu uit cum se numesc(cormi?)de Anemone(aveam f. multe primite ca bonus).
Ce credeti?Au crescut cateva si am observat niste frunze mari ce nu semanau neam cu cele de anemone;ma uit si mi s-a parut ca sunt de telina,de unde ca eu nu am plantat telina,iau o frunza si o mioros:sa pic jos,era telina! :eek: .
Va rog sa ma credeti ca stau si ma intreb cum a ajuns telina acolo si ca sa fie si mai nostim ma gandesc:las telina sau anemonele.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Poti sa lasi o anemona.o telina.o anemona..o telina.......si ai rezolvat jardiniera :frumos si gustos :rofl:
 

thea

Member
Mei, da nu-mi otraveste telina?
Acum puteti sa aruncati cu rosii in mine dar nu ma indur sa starpesc telina;le-am lasa sa vad care pe care! :)
 

mirela06

Active Member
Thea, pai Gabiuta ti-a dat o idee buna, chiar convenabila . Combini utilul cu frumosul :rofl: Lasind acum , gluma la o parte, cred ca ar fi bine sa tranplantezi telina in gradina.Este pacat sa o arunci, pt. ca asa cum stim cu totii, este foarte buna la condimenat ciorba, sosu, dar si ca planta medicinala. Spor sa ai si hotarire si gata treaba :*
 

v.cristina

Active Member
la mine din cauza ploilor..cu nemiluita...au disparut toate anemonele din gradina si din pacate nu sunt singurele care au avut de suferit
 

Fleur

Active Member
Eu am avut in ghiveci si s-au topit :( Oare mai da din ele sau au fost de unica inflorire ( ca tot au facut numai o flore :) )?
 

andrada2003

Member
Pt. v.cristina: si anemonele mele au suferit din cauza ploilor interminabile, dar jumatate din ele au supravietuit. Nu mai au boboci, dar macar frunzele sunt inca verzi si sper eu sa-si revina pana la anu'. Nu am decat anemone rosii, dar, daca te intereseaza, am auzit ca in septembrie se pot scoate bulbii aia ciudati din pamant si pot sa-ti trimit cativa, la mine s-au inmultit foarte rapid si au tot inflorit din aprilie pana in sfarsitul lunii iunie, cand le-au potopit ploile.
 

thea

Member
Andrada cum ai constatat ca s-au inmultit?
Pt. mine acesta este primul an cand am pus cormi de Anemone si chiar ma intrebam cum se inmultesc?
 

fixpix

Active Member
nu e anemona. sigur. io am avut anul trecut dar pe plic aparea "tufanele" si ulterior colegele de pe forum m-au lamurit ca tufanelele is altele.
:mrgreen:
 

Mali_

Member
E Chrysanthemum carinatum. Acum, ca ai zis de tufanele mi-am adus aminte de semintele astea. :)
 

andrada2003

Member
Thea, scuza-ma te rog pentru raspunsul atat de tarziu.
Am plantat gherutele alea de anemone in octombrie, cand le-am cumparat din Praktiker, in 3 locuri, sub prun. In primavara au inceput sa dea flori, intai in zona unde le plantasem, apoi au inconjurat tot prunul si era plin de frunze de anemone, mai ceva decat trifoiul pe care ma tot chinui sa-l smulg.Nu le-am facut nimic, pur si simplu am rupt florile trecute si le-am lasat pe pamant, gandindu-ma ca , daca sunt seminte, se scutura ele. Si acum mai am frunze, florile nu mai dau semne ca ar aparea, dar vreau sa le las in acelasi loc la iarna si sper sa nu aiba probleme cu infloritul in 2010.
 
Sus