Aquilegia

elipopa

Active Member
Minunate :clap: :clap: :clap:
Le voi vedea si eu deseara pe ale mele din gradina de la tara, am unele din seminte care vor inflori prima data! Astept surprizele cu nerabdare!!
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Multumesc fetelor!
Eli si au astept cu nerabdare sa vad frumusetile tale! Sper sa le gasesti inflorite! :D
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Gradina plina de caldaruse:



Cand sa fac poze mai detaliate s-a terminat bateria la camera. :oops:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
MInunata colectie Carmen! :eek:

Cornelia, si tu ca veverita, oare este ceva ce sa nu ai in gradina aia de la bloc...zau ca ma loveste invidia :rofl:

La mine deocamdata doar cele pitice, Aquilegia flabellata, au 12-15 cm inaltime, sunt tare dragute asa mici si compa cte.
Carmen, sa-mi spui daca vrei sa-ti culegseminte :wink: Si fiind 2 fire in aceeasi tufa e clar ca s-au corcit, asa ca cine stie ce surprize iti ies :)

 

cornelia

Fondator
Membru staff
Claude da, garantat: liliac alb, nemtisor, lupin... si ma mai gandesc. :rofl: In primul an chiar am fost ca veverita. Dupa aia m-am mai potolit. :oops:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
claude a spus:
La mine deocamdata doar cele pitice, Aquilegia flabellata, au 12-15 cm inaltime, sunt tare dragute asa mici si compa cte.
Carmen, sa-mi spui daca vrei sa-ti culegseminte :wink: Si fiind 2 fire in aceeasi tufa e clar ca s-au corcit, asa ca cine stie ce surprize iti ies :)

Ce dragute sunt, Claudia! Citisem despre ele ca ar fi si parfumate, le-ai mirosit cumva?
Cu siguranta voi vrea seminte, multumesc frumos. Mai ales ca nici de la Touchwood nu am luat Flabelata si acum imi parea rau.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Eu m-am mai potolit de nevoie, ca nu mai am unde sa le inghesui, dar apucaturile de veverita nu mi le-am pierdut, nu intru in garden center-uri pentru ca stiu ca nu ma pot abtine si pe urma umblu cu planta in brate prin toata gradina chimuindu-ma sa-i gasesc loc :mrgreen:
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Caramell a spus:
Sunt mai multi factori care determina germinarea. Iar pentru a-i putea controla, eu seman semintele in rasadnita. Niciodata nu mi-au iesit plante din semintele cazute in gradina.
Oare de ce? Poate fiind soiuri mai deosebite, or fi mai mofturoase? Oricum, felicitari din toata inima pentru asa frumuseti!

Ate mele, mai comune - ce-i drept, mi-au impanzit gradina prin autoinsamantare!!









 

aleynad

Active Member
Moderator
Claude, nu esti singura :) si la mine tot piticile sunt inflorite

cele mari abia acum saptamana aceasta se pregatesc de inflorire
 

gabrielais

Active Member
ce frumoase sunt fetelor!!! unele aveti "holde" intregi de caldaruse...arata foarte bine asa multe la un loc :D
 

elipopa

Active Member
victoria a spus:
elipopa a spus:
Tare dezamagita sunt , flori putine, mici s-au modificat culorile in tufe fata de anul trecut:

http://elipopa.sunphoto.ro/AQUILEGIA_2012/pagina3
http://elipopa.sunphoto.ro/AQUILEGIA_2012/pagina4

si o ciudatenie, nu are petale:
http://elipopa.sunphoto.ro/AQUILEGIA_2012/71682408
Eliiiii vreau si eu seminte de la cele batute albe si roz :oops: Sunt superbe
Daca vrei iti strag si eu de la cele albastru inchis batute
Iti strang cum sa nu! Am si albastre duble in gradina de la bloc!!
 

Dea

Active Member
Eli, draga mea
au inflorit cele roz de la tine, sunt minunate :D

Au mai inlforit si acestea doua si le mai astept pe cele albe! :D
 

Dea

Active Member
multumesc nick! :D Sunt inca micute, probabil la anul vor avea mai multe tije florale, insa imi sunt dragi!
 
Sus