Aquilegia

Pocalinda

Member
elipopa a spus:
Pocalinda a spus:
Eu as vrea ca mi-au murit cele pe care mi le-ai trimis,nici lupinul n-a rezistat dar e vina mea :(
Ce s-a intamplat? de regula sunt rezistente ambele!! Trebuiau udate in fiecare zi la inceput!!! Iti mai trimit, stai linistita!! cate vrei?
Cate radacinute poti tu,cand poti tu,ma anunti :)
 

elipopa

Active Member
Gabiuta, eu as vrea din cele mov inchis cu alb! Daca nu te superi, saptamana viitoare trimit colet, am facut toxi-infectie alimentara si m-am intors de urgenta in oras fara sa scot nici o planta din pamant! Ieri am zis ca mor, asa rau nu mi-a fost niciodata, am zacut toata ziua!!!

Pocalinda si la tine la fel, lunea viitoare pun coletul!!

Va pup!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:( vai Eli ce neplacut :D .Nici o problema sa nu iti faci.Cind poti tu .O tufa va fi pentru tine.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Nu cred ca o frunzulita ii face ceva :| Eu citisem ca indigenii americani consumau florile, care nu sunt toxice in cantitati mici, dar se spunea ca semintele si radacinile sunt foarte toxice.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
bebe Iris a spus:
Sper ca nu e toxica...l-am prins pe fecioru' meu ca rontaia o frunzulita pe post de macris iepuresc :roll:
Ai grija cu ea. Semintele si radacinile sunt foarte otravitoare. Florile sunt comestibile, consumate cu moderatie. nu scrie nimic despre frunze.
The flowers of various species of Colombine were consumed in moderation by Native Americans as a condiment with other fresh greens, and are reported to be very sweet, and safe if consumed in small quantities. The plant's seeds and roots are highly poisonous however, and contain cardiogenic toxins which cause both severe gastroenteritis and heart palpitations if consumed as food. Native Americans used very small amounts of Aquilegia root as an effective treatment for ulcers. However, the medical use of this plant is better avoided due to its high toxicity; columbine poisonings may be fatal.
 

bebe Iris

Active Member
De aceea v-am intrebat, ca nu gasesc nimic despre frunze...sper sa tina cont de ce i-am explicat :roll: altfel o ia pe cocoasa!
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
According to Ray Mears 'Wild Food' book, page 121 Aquilegia Vulgaris is "delicious raw with a mild green taste. They're also good steamed."
It depends on the species. A.formosa leaves and flowers are edible but A.vulgaris is somewhat toxic until the toxins are finally destroyed by heat or drying. A.coerulea is similar.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
elipopa a spus:
piticoate restante:


si surpriza, din seminte de la Anthesis, semanate anul trecut;

Deja ti-au inflorit, dupa numai un an? Felicitari! Toate sunt foarte frumoase ! :visator:
 

elipopa

Active Member
Da, au inflorit numai doua, mai am trei fire care-mi vor face surpriza anul urmator!! Si mai sunt si cele din seminte din comanda comuna care au luat avant, am cam 15 plantute din patru plicuri, eu sunt multumita, acum sa le vad inflorite!!
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Nimic spectaculos, dar am zis sa le trag si pe ele in poza. Cred ca am ratat la pozat 1-2 varietati.


 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Frumoase foc! Aia movulie imi place :)
Eu am doar 4 soiuri, nu cred ca am apucat sa le postez dar de tras in poze am reusit :D

 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Mada pune funda la cea alb batut ca sa stii cind vii ce sa imi aduci :rofl: Daca cumva ai si din cea grena.... :oops: as zice un mare MULTUMEEEEESC.
La "Depozitul de plante" ieri aveau aquilegia galbena dar 17 lei un fir.Mai astept poate le mai ieftinesc ca mi se pare pretul putin exagerat :(
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
E exagerat. Dacă faceti comandă la Plant Shop, de ce nu o luaţi de acolo cu 5lei? ;-)

Îmi plac şi mie aquilegiile Corneliei şi Madalinei.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Ok Gabiuta, le fac un semn.
Carmen, tu ai seminte din toate variantele si oricum le-am lasat in pace sa faca si anul asta seminte :D
 
Sus