Aquilegia

claude

Well-Known Member
Moderator
Daaaaaa :giggle: Am pus ieri doar o samanta de calycanthus si de ieri pana azi m-am uitat de vreo 10 ori in ghiveci :tavalit:
 

gabrielais

Active Member
:rofl:
mai fetelor mai...asa cu o samanta pe care o urmarim...mai o vorba pe ici pe colo prin forum...si acusica trece iarna...la vara o sa ne fie dor una de alta, ca nu vom mai avea vreme de stat la taclale si urmarit seminte ;-)
 

gabrielais

Active Member
ai sa vezi tu Roxanico....cand o sa incepi sa pastoresti si bibilesti zecile de roze de prin curte...nu mai zic cat timp ia udatul zilnic...mai un sapat, plantat...gata ziua...eu ajungeam vara trecuta sa imi fac programul de sport pe la 10 seara...abia mai apucam sa incadrez toate activitatile :rofl: pe primul loc era mereu gradina ;-)
 

geodezia

Well-Known Member
ati ris voi de vasele mele perti si isperientu meu da sa stiti ca 2 saminte de wisteria au germinat deseara ma chiorasc mai bine si la magnolii
 

geodezia

Well-Known Member
am sa pun in miniserer si caldarusele sa le fortez un pic germinarea .. asa ca fetitele va imaginati ca daca acum am folosit vasele petri cu apa cind mi-o aduce fii-mea agarul ce isperiment voi face ? sper sa imi aduca ca daca nu ramin fara isperiment :) :) ca nu dau 40 de euroi pe 500 gr de agar nici impuscata ...
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:D Geo esti draguta sa imi traduci si mie doua cuvinte?
petri ce inseamna?Dar agar???

Succesuri cu isperimentili :D
 

Roxana Peled

Active Member
gabrielais a spus:
ai sa vezi tu Roxanico....cand o sa incepi sa pastoresti si bibilesti zecile de roze de prin curte...nu mai zic cat timp ia udatul zilnic...mai un sapat, plantat...gata ziua...eu ajungeam vara trecuta sa imi fac programul de sport pe la 10 seara...abia mai apucam sa incadrez toate activitatile :rofl: pe primul loc era mereu gradina ;-)
Deh...dezavantajele gradinilor mari :p
Planuiesc sa-mi pun sistem de irigatie ... automat :)
Mai ales ca eu cam am tendinta sa mai plec din tara cu luna. Fara ala n-am gradina ca nu are cine sa stea sa mi-o tot ude.
 

geodezia

Well-Known Member
Draga mea vasele petri sunt niste vase mici fie din sticla fie cum mi-a trimis mie d-l Bunicutz din plastic mici adica diametrul de 10sau 20 cn cu capac arata cam asa Multumesc Bunicutz
http://www.google.ro/imgres?imgurl=http ... g&dur=4027
in care se germineaza tot felul de chesti de la bacterii pina la plante
agar este mediu de cultura eu pun apa acum ca la precisia sibiu este cam 40 de euroi juma de kil si fii-mea a mica a promis ca imi aduce ea 2 linguri din laborator numai sa am potol cu experientele mele
dar trebuie pentru incrucisari etc mai alambicate sa ai camera izolata cu temperaturi de peste 30 de grade etc ..etc .. la statiunile de cercetari daca ai pe cineva se folosesc chestiile astea ... eu acum le folosesc pentru o germinare mai taraneasca sa vad ce si cum ca ma maninca creierasul daca dau coltul si nu fac ce imi sta pe neuron ( singurul de fapt din cap ) dupa parerea unora ...
sper sa nu te superi de descrierile mele neacademice dar nu am nici in cot nici in mineca cu aceste domenii numai ca la mine neuronul ala se clatina se calatina si imi da dureri de cap daca nu fac ce zice el si acum mi-a zis sa fac acesata experienta
 

geodezia

Well-Known Member
:D aseara am constata ca au inceput sa rasara caldarusele .. asa incet incetunel ici colo citeva ..eu ma bucur mult inseamna ca samintiiurile au fost bune nu vechi ... ... stau cu ochii pe ele ... si ma bucur enorm
 

gabrielais

Active Member
da da...am zis ca ma linistesc dupa ce le vad incoltite dar urmaresc bietii lastarasi de numa'...s-au umflat aproape toate semintele...unele au lastar iesit altele sunt doar desfacute putin...va dati seama ca am stat numai de ele sarmanele :rofl:
 

Roxana Peled

Active Member
Pai cum nu? Mi-am luat niste frumuseti de caldaruse si am muncit vreo 2 ore la facut serutze. Ma tot uit al ele si nu vad nimic iar acum aud ca la voi au iesit :rofl:
 
Sus