Aquilegia

elipopa

Active Member
eu sunt tare incantata de aceasta floare!! am pus si eu acum doi ani seminte cumparate, din pacate nu au iesit din cele bicolore, pe care le doresc nespus!!!!
am in schimb gradina plina de cele roz/mov inalte!!
http://elipopa.sunphoto.ro/AQUILEGIA
daca doreste cineva la primavara cu radacina, le dau cu mare drag, imi pare rau sa le arunc, sunt deja prea multe!!!
o sa mai incerc sa mai seman acum un pachet de seminte, poate ies totusi din cele bicolore!
a cumparat cineva seminte si au iesit bicolore? de la ce firme! eu le-am luat de la semluca!!!
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Sunt foarte frumoase. Daca vei avea la primavara de dat, ma inscriu pe lista. :D Eu am mov inchis inalte.
Din cele semanate din seminte, anul acesta abia s-au mai marit plantutele, nu au facut deloc flori. La anul le astept si eu sa infloreasca cu mare nerabdare. Din cele bicolore am cumparat toamna trecuta vreo 3 de la Sieberz, insa doua au facut cateva floricele galbene si numai una singura a avut flori rosu cu galben. :?
 

elipopa

Active Member
Caramell a spus:
Sunt foarte frumoase. Daca vei avea la primavara de dat, ma inscriu pe lista. :D Eu am mov inchis inalte.
Din cele semanate din seminte, anul acesta abia s-au mai marit plantutele, nu au facut deloc flori. La anul le astept si eu sa infloreasca cu mare nerabdare. Din cele bicolore am cumparat toamna trecuta vreo 3 de la Sieberz, insa doua au facut cateva floricele galbene si numai una singura a avut flori rosu cu galben. :?
iti dau cu placere! as dori sa cumpar gata inflorite, dar la noi in oras nu am gasit pana acum, florarii nostri nu aduc decat flori obisnuite, iar la tarani gasesti din cele comune!!! si nici nu avem magazine specializate!!! :cry:
am fost tentata sa iau si eu de la sieberz, dar pana la urma am renuntat!am luat o primula vialli care pana la urma s-a dovedit a fi hosta!
:(
poate gasesc la primavara, cine stie!!!
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Singurul loc unde am vazut aquilegia de vanzare a fost City Garden (Romstal), insa nu aveau decat culori uni.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
si mie mi-ar placea daca ai de dat...si-ti pot oferi in schimb alte plante care ti se par interesante din gradina mea :D
 

elipopa

Active Member
au inceput sa infloreasca, deja cele roz cu tija scurta din seminte!
am descoperit cu incantare astazi in timp ce udam gradina ca am si una bicolora, mov cu galben cred! abia astept sa se deschida!!
urmeaza si cele inalte, peste cateva zile o sa-si deschida florile!
o astept si pea cea primita de la Victoria, albastru cu alb! mi-e drag de ele de nu mai pot!!! :dans: :dans:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Si la mine, dupa 3 ani de cand am semanat seminte, caldarusele mele se pregatesc sa infloreasca. Nu cred ca am niciuna bicolora, insa imi sunt tare dragi si abia astept sa le vad cu boboceii deschisi. :visator:
 

miki70

Active Member
Am descoperit ca am si eu 2 tufe in gradina, 3 ani la rand am crezut ca sunt buruieni si le-am tot casapit :oops: , anul acesta le-am lasat si se pare ca una din ele va face flori. Nu stiu cum au aparut, posibil sa fi fost plantate in trecut de locatarii blocului peste care au trecut 5-6 ani de balarii si alti 3 de casapit din partea mea :oops: , trag concluzia ca sunt f rezistente. In curand una din ele va inflori si va voi arata cum arata eroinele :)
 

adrianam

Well-Known Member
Asteptam poze cu cat mai mulet din ele!
Mie mi s-au parut intotdeauna plante delicate si fitoase, nu am avut curajul pana acum sa pun in gradina, de frica sa nu moara de caldura si de sete!
 

kerkyra

Well-Known Member
Si eu am vreo 5 tufe, ca mi s-a pus pata pe ele anul acesta si am dat sfoara in tara, asa ca am adunat :) Si au bobocei, sa vedem culorile.
 

cristinaf

Well-Known Member
adrianam a spus:
Asteptam poze cu cat mai mulet din ele!
Mie mi s-au parut intotdeauna plante delicate si fitoase, nu am avut curajul pana acum sa pun in gradina, de frica sa nu moara de caldura si de sete!
Nu sunt fitoase, ba din contra, cred ca sunt printre cele mai rezistente perene, cel putin cele clasice cu flori roz sau mov, asa sunt.
Cresc si neudate sau printre buruieni, iar daca le lasi sa faca samanta, se mai si autoinsamanteaza si te trezesti anul urmator cu o multime de plantute mici.
 

miki70

Active Member
Adriana :rose: le am pe langa gardul viu, o zona pe care nu o ud aproape niciodata. Dc au rezistat pana acum ani la rand neudate si rupte de la suprafata inseamna ca sunt f rezistente. Si eu sunt curioasa ce culoare sunt, banuiesc ca sunt mov sau grena dupa culoarea bobocului nedesfacut.
 

adrianam

Well-Known Member
mikishor a spus:
Adriana :rose: le am pe langa gardul viu, o zona pe care nu o ud aproape niciodata. Dc au rezistat pana acum ani la rand neudate si rupte de la suprafata inseamna ca sunt f rezistente.
Multumesc, mikishor!
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Nu pot rezista sa nu v-o arat: o urmaresc de cateva zile bune si am gasit-o inflorita in aceasta seara.
Este cea mai frumoasa caldarusa pe care am vazut-o vreodata! Iar floarea este pur si simplu uriasa :indragostit:


Si inca una grena de dimensiuni normale, tot o noutate de anul acesta:
 
Sus